جنجال قلع‌وقمع پرندگان کمیاب پاکستان به دست شاهزاده سعودی

جنجال قلع‌وقمع پرندگان کمیاب پاکستان به دست شاهزاده سعودی shia muslim                   
یک عضو خاندان سلطنتی عربستان ۲۱۰۰ پرنده کمیاب "هوبره‌ایان" را که پرنده‌ای خشک‌زی از خانواده درناسانان است، در کمتر از ده روز شکار کرد که جنجال به پا کرده است.

به گزارش مصاف به نقل ازابنا ـ فقط ۱۱۰ هزار عدد از پرنده‌ کمیاب "هوبره‌ایان" در جهان باقی مانده که بیش از ۲ هزار عدد آنها طعمه‌ شکار یک شاهزاده سعودی و همراهانش در پاکستان شده است. فعالان محیط زیست پاکستان دولت را مقصر این فاجعه‌ زیست‌محیطی می‌دانند.

شاهزاده فهد بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود عضو خاندان سلطنتی عربستان ۲۱۰۰ پرنده‌ کمیاب "هوبره‌ایان" را که پرنده‌ای خشک‌زی از خانواده درناسانان است، در کمتر از ده روز شکار کرد که جنجال به پا کرده است.

این گونه‌ کمیاب پرندگان هرسال در فصل سرما از آسیای مرکزی به مناطق جنوب غربی پاکستان مهاجرت می‌کنند تا فصل سرما را در منطقه‌ای گرم‌تر سپری کنند.

قانون پاکستان به ساکنان محلی اجازه‌ شکار نمی‌دهد. بااین‌حال هرسال تعداد محدودی مجوز شکار برای گردشگران ثروتمندی که به این منطقه می‌آیند، صادر می‌شود. بیشتر این شکارچیان ثروتمندان کشورهای عرب حوزه‌ خلیج فارس‌اند.

طبق قانون پاکستان هرشکارچی ظرف مدت ۱۰ روز می‌تواند حداکثر ۱۰۰ پرنده را شکار کند. اما این شاهزاده‌ی سعودی خود به تنهایی ۱۹۷۷ عدد از این پرنده‌ نایاب را شکار کرده و همراهان او نیز ۱۲۳ پرنده‌ دیگر را شکار کردند.

نشریات محلی پاکستان همچنین گزارش دادند که این عضو خاندان سلطنتی آل سعود در مناطق ممنوعه‌ شکار نیز به شکار پرداخته و قوانین ممنوعیت را زیرپا گذاشته است.

نشریات پاکستان به شدت از این اقدام شاهزاده‌ی سعودی و از مقامات پاکستان که چنین اجازه‌ای را به یک گردشگر دادند، انتقاد کردند.

روزنامه‌‌ "سحر" در پاکستان این اقدام شاهزاده‌ سعودی را به میهمانی تشبیه کرد که "به خانه‌ات وارد شود، وسط پذیرایی کریکت بازی کند و با افتخار کنار وسایل و ظروف شکسته بایستد و عکس یادگاری بیاندازد."
فعالان محیط زیست و نشریات کشور از دولت خواستند تا به شکل رسمی بابت این مجوز و بی‌مبالاتی خود عذرخواهی کند. یک کارشناس محیط زیست پاکستان در یادداشتی در روزنامه "سحر" گفت، آسیبی که این اقدام به حیات‌وحش پاکستان وارد کرده، غیرقابل جبران است.

آمار "اتحادیه حفظ محیط زیست جهانی" می‌گوید تنها ۱۱۰ هزار عدد از این گونه پرنده‌ کمیاب در جهان باقی مانده که حالا ۲۱۰۰ عدد آن طعمه‌ شکار شاهزاده‌ی سعودی شد.

هنوز مقامات پاکستان توضیح بیشتری درباره‌ی این شکار غیرقانونی ندادند.

کلید واژه های مطلب: جنجال   قلع‌وقمع   پرندگان   کمیاب   پاکستان   به   دست   شاهزاده   سعودی   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.