تغییرات مهم در هرم قدرت عربستان در راه است

تغییرات مهم در هرم قدرت عربستان در راه است shia muslim                   
فعال عربستانی که به دلیل افشای مطالبی محرمانه از مسائل پشت پرده عربستان در توییتر با نام مجتهد شهرت و هوادارن بسیاری را کسب کرده است؛ از تغییرات مهم در هرم قدرت در این کشور خبر داد.

به گزارش مصاف به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، مجتهد در صفحه توییتر خود از تصمیم عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور، پسرش شاهزاده متعب و خالد التویجری برای ایجاد تغییراتی مهم در هرم قدرت با هدف زمینه چینی برای نشستن شاهزاده متعب روی تخت پادشاهی خبر داد و گفت: خبرهای رسیده حاکی از ایجاد تغییراتی در وزارتخانه های دفاع، امور خارجه و کشور و عزل مسئولان دون پایه با وجود نارضایتی عده ای از مسئولان عربستان است .
مجتهد افزود : خالد التویجری و شاهزده متعب پیشگام ایجاد تغییرات در هرم قدرت هستند؛ سپس می خواهند واکنش ها را بسنجند و سرانجام سلمان بن عبدالعزیز را از سمت ولیعهدی عزل کنند.
وی خاطرنشان کرد: امکان تعویق ایجاد تغییرات در هرم قدرت یا بازنگری در این تغییرات به علت فاش شدن این خبر یا وقوع اتفاقاتی بزرگ مانند وخیم تر شدن وضعیت جسمی ملک عبدالله و بروز رویدادهای داخلی و منطقه ای غیرمنتظره، وجود دارد.
مجتهد تأکید کرد: اولین مرحله طرح شاهزاده متعب و التویجری، قطع کردن دست شاهزاده سلمان و پسرانش از وزارت دفاع و تعیین فردی وفادار به ملک عبدالله در سمت وزیر دفاع است. نامزد پیشنهادی التویجری و شاهزاده متعب خالد بن بندر ( استاندار ریاض ) است زیرا سابقه نظامی گری دارد و عربستان نیز در شرایط کنونی نیاز به فردی نظامی دارد.
مجتهد اعلام کرد : محمد بن سلمان بن عبدالعزیز درباره عزل پدرش از وزارت دفاع نگران است، و معتقد است که تعیین پدرش در سمت وزیر مشاوری حیله ای برای کنار گذاشتن نهایی وی خواهد بود . شاهزاده سلمان به آلزایمر مبتلا است و ابقای وی در سمت وزیر دفاع باعث نفوذ پسرانش و دیگر اعضای خاندان سدیری در وزارت دفاع و کاهش نفوذ و قدرت پسران ملک عبدالله خواهد شد لذا عزل شاهزاده سلمان از سمت وزیر دفاع لازم و ضروری است .
مجتهد گفت: التویجری همچنین برای تغییر وزیر امور خارجه تلاش می کند و نامزدش برای این سمت عبدالعزیز بن عبدالله معاون کنونی وزیر خارجه است . قرار بود که عبدالعزیز بن عبدالله یک سال پیش به سمت وزیر امور خارجه منصوب شود ولی اشتباهی احمقانه مرتکب شد که ملک عبدالله تا پایان یافتن پیامدهای اشتباه احمقانه وی مجبور شد که در واگذاری سمت وزیر امورخارجه به وی درنگ کند.
مجتهد معتقد است که سخت ترین کار التویجری تغییر وزیر کشور است زیرا محمد بن نایف وزیر کشور عربستان اکثر جناح های خاندان سلطنتی آل سعود را قانع کرده که وی (محمد بن نایف) بهترین فرد برای حمایت از آنها و قدرتمندترین فرد برای سرکوب دشمنان آنان است .
مجتهد می افزاید : مخاطب بیانیه اخیر وزارت کشور درباره موفقیت تازه ترین عملیات ضد تروریسم مردم نبودند بلکه هدف از این بیانیه به رخ کشیدن توانمندی و شایستگی محمد بن نایف در برابر دیگر اعضای خاندان آل سعود بود . هم اکنون که التویجری نمی تواند محمد بن نایف را عزل کند ، پس باید یکی از نزدیکان شاهزاده متعب به سمت معاون محمد بن نایف منصوب شود و ملک عبدالله نیز فرمانی را درباره واگذاری اختیارات فراوان به معاون جدید وی صادر کند .
وی تأکید کرد: ترکی بن عبدالله (پسر ملک عبدالله) معاون استاندار ریاض و فهد بن ترکی بن عبدالعزیز (داماد ملک عبدالله ) جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش عربستان 2 نامزد التویجری برای تصدی سمت معاون وزیر کشور هستند که هر دو اینها از قدرت تصاحب تدریجی وزارت کشور برخوردار هستند .
مسئولان یا رسانه های رسمی سعودی هنوز واکنشی برای رد یا تأیید اظهارات اخیر مجتهد نشان نداده اند.
 

کلید واژه های مطلب: تغییرات   مهم   در   هرم   قدرت   عربستان   در   راه   است   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.