تلاقی علم و عمل در زندگی یک مبارز

تلاقی علم و عمل در زندگی یک مبارز shia muslim                   
شهید آیت الله مهدی شاه آبادی سال ۱۳۰۹ درحالی در اوج دیکتاتوری رضاخانی چشم به جهان گشود که پدرش یکی از مطرح‌ترین مبارزان در راه آزادی و مبارزه با استبداد بود. آیت الله العظمی محمدعلی شاه آبادی هرچند استاد برجسته عرفان بود، اما در صف اول مبارزه با ظلم و نابرابری ایستاده بود.

دفاع مقدس، تجلی رشادت اقشار مختلف مردم بود؛ طلبه، دانشجو و بازاری و پیر و جوان و زن و مرد. همه برای دفاع از مرزهای ایران اسلامی آماده بودند و نتیجه نیز چیزی جز عقب نشینی و شکست دشمن متجاوز نبود. یکی از اقشاری که با حضور در عرصه دفاع نمادی شد از مجاهدت و استواری در دفاع از ایران، روحانیت بود. کم نبودند روحانیونی که در کنار نقش آفرینی فرهنگی، فکری و انگیزشی، خود در عمل لباس رزم پوشیدند و به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
 
یکی از برجسته ترین چهره ها در میان شهدای روحانی طی هشت سال دفاع مقدس، شهید آیت الله مهدی شاه آبادی بود؛ یکی از شاگردان برجسته امام خمینی(ره) و فرزند آیت الله العظمی شاه آبادی که خود ازجمله استادان امام راحل بود.
 
 
شهید آیت الله شاه آبادی، ششم اردیبهشت ۶۳ در پنجاه و چهار سالگی در منطقه عملیاتی مجنون درحالی که در کسوت نماینده مردم در مجلس مشغول بازدید از خط مقدم بود، به شهادت رسید. کارنامه سیاسی و علمی این شهید نشان از برجستگی های فراوانی دارد که می تواند به عنوان الگویی برای دوران امروز مطرح شود.
 
 
پدر، الگویی برای پسر
 
 
شهید آیت الله مهدی شاه آبادی سال ۱۳۰۹ درحالی در اوج دیکتاتوری رضاخانی چشم به جهان گشود که پدرش یکی از مطرح ترین مبارزان در راه آزادی و مبارزه با استبداد بود. آیت الله العظمی محمدعلی شاه آبادی هرچند استاد برجسته عرفان بود، اما در صف اول مبارزه با ظلم و نابرابری ایستاده بود. مهدی شاه آبادی چهار ساله بود که همراه خانواده راهی تهران شد و در مکتبخانه امامزاده یحیی تحصیل علوم دینی را آغاز کرد و دو سال بعد به دبستان توفیق رفت. تحصیل او همزمان با کسب علم در محضر پدرش بود و پس از این دوره در چهارده سالگی به مدرسه مروی رفت و چهار سال بعد ملبس به لباس روحانیت شد و پس از عزیمت به قم خیلی زود به یکی از شناخته شده ترین شاگردان امام خمینی(ره) تبدیل شد.
 
 
تلاش برای مبارزه با طاغوت
 
 
او علاوه بر حضرت امام خمینی(ره)، در محضر حضرات آیات بروجردی، علامه طباطبایی، گلپایگانی و اراکی کسب علم کرد. اما در اوج خفقان و سرکوب جنبش مردمی مبارزه با استبداد، نامش در کنار کسانی قرار گرفت که پس از ارتحال آیت الله بروجردی اعلامیه «نظریه استادان بزرگ و حجج اسلام حوزه علمیه قم درباره مرجعیت عامه حضرت آیت الله العظمی خمینی دامت برکاته» را تدارک دیده بودند. مجتهد شهید شاه آبادی در آن اعلامیه تصریح کرده بود که «اتباع از آرا و فتوای آیت الله العظمی خمینی مدظله موجب فلاح و رستگاری است.»
 
 
شهید آیت الله شاه آبادی نمونه ای است از پیوند عقیده و عمل. او از پدر بزرگوارش آموخته بود فلسفه دین، اصلاح جامعه و محو ظلم و فساد و نا برابری است، چنین بود که الگوی چنین فلسفه راستینی را در شخصیت امام خمینی(ره) دید​
 
 
 
 
شهید شاه آبادی پس از ازدواج با یکی از نوادگان میرزای شیرازی در راه مبارزه با رژیم پهلوی همراه با هفت فرزندش عازم مناطق دورافتاده شد تا پیام انقلابی حضرت امام خمینی(ره) را به گوش توده های مردم برساند. علاوه بر این، او نقش مهمی در برقراری ارتباط میان امام راحل و دیگر مراجع داشت و به همین دلیل در سال ۵۲ دستگیر شد و چهار ماه را در زندان گذراند و پس از آزادی تا سال ۵۷ بارها و بارها روانه زندان شد.
 
 
نماینده ای در خط مقدم
 
 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید شاه آبادی نقش های مختلفی را برای دفاع از نظام برآمده از انقلاب برعهده گرفت. از همراهی در تشکیل و ایفای نقش کمیته های انقلاب اسلامی گرفته تا حضور در مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم تهران و بعد هم ایفای مسئولیت در هیات بررسی کننده عملکرد بنیاد مستضعفان که به فرمان امام خمینی(ره) تشکیل شده بود. او در جریان ایفای همین نقش نمایندگی درحالیکه برای بررسی خط مقدم جبهه به منطقه عملیاتی مجنون رفته بود بر اثر انفجار گلوله های توپ دشمن به درجه رفیع شهادت نائل شد.
 
 
پس از شهادت شهید شاه آبادی، امام خمینی(ره) پیامی به این شرح صادر فرمودند: «با کمال تأسف و تأثر شهادت استادزاده محترم جناب حجت الاسلام آقای شیخ مهدی شاه آبادی را به پیشگاه معظم حضرت بقیه الله ارواحنا لمقدمه الفداء تبریک و تسلیت عرض می کنم. مبارک باد بر آن حضرت چنین فداکاران و جانبازان در راه هدف بزرگ و اسلام عزیز که با شهادت افتخارآمیز خود، ملت عظیم الشأن ایران بویژه روحانیت عالیقدر را سرافراز می نماید. این شهید عزیز علاوه بر آن که خود مجاهدی شریف و خدمتگزاری مخلص برای اسلام بود و در همین راه به لقاءالله پیوست، فرزند برومند شیخ بزرگوار ما بود که حقا حق حیات روحانی به اینجانب داشت که با دست و زبان از عهده شکرش برنمی آیم. از خداوند متعال برای این شهید سعید و دیگر شهدای در راه اسلام رحمت در جوار خود و برای فامیل معظم و حضرات آقازادگان محترم شاه آبادی صبر و اجر عظیم خواستارم.»

 
 
از سوی دیگر، حضرت آیت الله خامنه ای نیز در پیامی به این مناسبت بیان کردند: «عالم جلیل و مبارز صمیمی و خستگی ناپذیر حجت الاسلام حاج شیخ مهدی شاه آبادی به شهادت رسید و پاداش سال ها مجاهدت در راه خدا و تلاش برای حاکمیت اسلام را با رحلتی چنین افتخارانگیز که موجب رضوان الهی و مجاورت اولیاء الله است به دست آورد. اینجانب شهادت این برادر و همسنگر دیرین خود را به حضور امام عزیز و بزرگوار و به جامعه روحانیت مبارز تبریک و تسلیت می گویم و امیدوارم خداوند به خانواده و بازماندگان این شهید عزیز صبر و اجر عنایت فرماید.»
 
 
شهید آیت الله شاه آبادی نمونه ای است از پیوند عقیده و عمل. او از پدر بزرگوارش آموخته بود فلسفه دین، اصلاح جامعه و محو ظلم و فساد و نا برابری است، چنین بود که الگوی چنین فلسفه راستینی را در شخصیت امام خمینی(ره) دید. همان استادی که با انقلاب ملت ایران، رهبری جامعه اسلامی را به عهده گرفت و کم نبودند کسانی همچون شهید شاه آبادی که جان خود را در راه دفاع از آرمان های انقلابی که او رهبری کرد، فدا کردند.
 

پدر به روایت پسر
 
 
حجت الاسلام سعید شاه آبادی، فرزند ارشد شهید شاه آبادی با نقل خاطره ای درباره احساس علاقه ای که این شهید بزرگوار نسبت به انقلاب و آرمان های شهدا داشت، می گوید: «ایشان بسیار عاطفی بودند، ولی در راه رسیدن به آرمان های انقلاب با کسی شوخی نداشتند و اصلا کوتاه نمی آمدند همان طور که خاطره ای در این باره از پدرم دارم که برایتان بگویم.
 
من برادری داشتم که در پانزده سالگی به طرز مشکوکی در استخر غرق شد، اگر بخواهم نوع تعامل مجید با پدرم را بگویم خیلی زمان می برد، ولی به خاطر کسالتی که داشت و دکتر او را از تحصیل منع کرده بود حداقل یک سال بود مدرسه نرفته و با پدر همه جا می رفت؛ حتی در جلسات مجلس و جامعه روحانیت و پدر واقعا مجید را به طور ویژه دوست داشت و مجید هم واقعا پسری باهوش بود و ناراحتی صرع داشت که روزی یک بار رعشه می گرفت و حدود سه دقیقه اوضاع سلامتی اش بسیار بحرانی می شد. خرداد ۶۱ در یک اتفاق عجیب مجید در استخر غرق می شود و وقتی این خبر را برای پدر می آورند، شهید شاه آبادی بسیار غمگین و شکسته می شوند. یادم هست دو روز قبل از این اتفاق، استاندار لرستان با پدر قرار گذاشته بودند که در تشییع جنازه ۵۰ شهید لرستان شرکت کنند و وقتی این اتفاق می افتد، دکتر نوریان زنگ می زند و می گوید آقا مجید مرحوم شده و آقای شاه آبادی نمی تواند در مراسم تشییع جنازه ۵۰ شهید شرکت کند. بعد از مراسم دفن مجید در بهشت زهرا، شهید شاه آبادی به دکتر نوریان می گوید برویم لرستان و با ممانعت دکتر روبه رو می شوند و در جواب می گوید مگر آنها بچه های من نبودند و از همان بهشت زهرا به فرودگاه می روند و به لرستان سفر می کنند.»
 
 
شهید شاه آبادی در کلام خانواده و همرزمان
 
 
شهید شاه آبادی الگویی بود برای بسیاری از افرادی که او را می شناختند و به توان فکری و مجاهدت های عملی اش اشراف داشتند. برای آن که بتوان به ابعاد زیست این مجاهد شهید اشاره کرد، باید به خاطرات خانواده یا بزرگانی اشاره داشت که هر یک از زاویه ای به ویژگی های شخصیتی شهید شاه آبادی نظر افکنده اند.
 
 
صفیه آیت الله زاده شیرازی، همسر شهید شاه آبادی درباره اشتیاق این روحانی شهید به شهادت می گوید: «به راستی که در رختخواب مردن، حق شهید آیت الله شاه آبادی نبود. ایشان همان طوری که همه عمر و در مبارزاتشان از جان گذشته بودند، باید مانند سالار شهیدان سیدالشهداء(ع) به این فیض بزرگ نائل آیند و در بهشت با او محشور شوند. همان طوری که خود ایشان همیشه در نمازهایشان خاضعانه و خاشعانه از درگاه خداوند استدعا داشتند. من خیلی پشت سر ایشان نماز خواندم. همیشه ماه رمضان که می شود شب ها منتظرم یکی از دعاهای آقای شاه آبادی را پخش کنند. دعاهایی که می خواندند فیض شهادت بود. می فرمودند: خدایا چشم ناقابل ما را به دیدار امام زمان روشن کن و برای رزمندگان دعا و برای خودشان طلب شهادت می کردند و این فیض بزرگ را از خدا می خواستند. چون بنده خوب خدا بودند خدا هم به ایشان لبیک گفت.»
 
 
فرزند ارشد شهید شاه آبادی نیز درباره اعتقاد راسخ پدر به ولایت فقیه می گوید: «به طور جدی ارتباط عمیق و اساسی داشتند، هم به جایگاه شخص امام(ره) و هم به ولایت فقیه؛ یعنی اساسا حکومت دینی پیامبر در صدر اسلام و بعد داستان غدیر یعنی این که در راس حکومت دینی یک فرد کارشناس فقهی، آگاه و مطلع از مبانی دینی و مبارز و شجاع وجود داشته باشد. بنابراین در همه سخنرانی ها تابعیت خود را از امام و ولایت فقیه اعلام می کردند. مثلا ایشان فهمیدند امام در اوایل انقلاب وحدت کلمه را به عنوان یک رمز پیروزی معرفی می کنند و مردم باید هرچه قدر که می توانند در این زمینه قدم بردارند. بنابراین می بینیم تلاش های ایشان در دوران انتخابات مجلس ​ منتهی به داستان ائتلاف بزرگ در راستای حمایت از حرف امام(ره) شد.»
 
 
آیت الله مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان هم که پیشنهاد کردند ششم اردیبهشت سالروز شهادت شهید شاه آبادی، روز شهدای روحانی نامگذاری شود، در خاطره ای درباره شهادت این شهید گفت: «تمام رادیوهای خارجی سعی کردند شهادت ایشان را به شکل ترور از ناحیه ضدانقلاب انعکاس دهند و حاضر نبودند به دنیا اعلام کنند در ایران روحانیونی که در راس امور مملکتی نیز هستند در خطوط اول جبهه حاضر می شوند.» آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز تاکید می کند حضور شهید شاه آبادی در جبهه به عنوان نماینده ای با یک میلیون و ۲۰۰هزار رأی، نقش مهمی در تقویت روحیه رزمندگان داشت.
 
 
آیت الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، توجه این شهید به امور فرهنگی را مورد تاکید قرار داده و آیت الله موحدی کرمانی نیز با توجه به اخلاص آن شهید می گوید: «او هیچ وقت به دنبال کسب شهرت نبود». علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل نیز با اشاره به نقش شهید شاه آبادی در تبدیل مسجد رستم آباد به پایگاهی برای مبارزه در جریان انقلاب تاکید می کند که اعلامیه ها و نوارهای سخنرانی امام خمینی(ره) همواره از سوی این شهید به نیروهای مسجدی منتقل می شد.

منبع: سایت آفتاب

کلید واژه های مطلب: تلاقی   علم   و   عمل   در   زندگی   یک   مبارز   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.