مسجد محور و خاستگاه توسعه دینی/ سرآغاز آموزه‌های دین مسجد است

مسجد محور و خاستگاه توسعه دینی/ سرآغاز آموزه‌های دین مسجد است shia+muslim                   
معاون تهذیب و آموزش حوزه‌های علمیه استان البرز گفت: مسجد محور و خاستگاه توسعه دینی و سرآغاز آموزه‌های دینی از مسجد است.

به گزارش مصاف، حجت الاسلام حسین ملکی، معاون تهذیب و آموزش حوزه های علمیه استان البرز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در البرز در خصوص توسعه دینی در مساجد گفت: مساجد اسلامی باید محل پیوند زمین و آسمان باشند، همین که تمامی مساجد در کره خاکی از حیث سمت و سو دارای وحدت جهت می باشند و همه بسوی کعبه، اولین خانه خداپرستی ساخته می شوند این نشان این است که همه حول و محور یک وجو می چرخند این ها نشان از اهمیت و عظمت مساجد است، که حفظ و رشد معنوی و فرهنگی آن وظیفه مومنین و مومنات خواهد بود.

استاد و مدرس حوزه های علمیه استان البرز با تاکید به نقش و جایگاه توسعه دینی در مساجد گفت: مسجد صدر اسلام با همان جایگاهی که داشت زمینه رشد و فعالیت های چشمگیری بود،مسجد محور و خاستگاه توسعه دینی است.

مساجد امروز نیازمند آسیب شناسی هستند

این استاد حوزه اظهار کرد: امروز بعضا در بسیاری از مساجدی که با مناره ها و زرق و برق های امروزی ساخته می شود دیده می شود که کارکرد مسجد کاهگلی را ندارند، چه بسا از فضای حقیقی و نقش و خاستگاه آن دور شده اند.

به گفته این مسئول، هنگامی که صحبت از ظاهر مسجد می شود منظور تمام ابعاد ظاهری و ساختار فیزیکی و سازه ای آن است که حتی این نوع بنا و پیکره می تواند زمینه نوع رفتارها را در انسانها ایجاد کند.

وی با تاکید به بهره مندی از نقوش اسلیمی در ساخت مساجد و بکارگیری رنگ های متنوع توضیح داد: هنر اسلامی از طراحی بنا و معماری گرفته تا کاشیکاری و گچبری و آینه کاری و خوشنویسی و نجاری و منبت کاری حتی فرش مسجد باید در روند رونق مساجد در نظر گرفته شود.

بیشترین جذابیت مسجد برای جوانان است

حجت الاسلام ملکی با اشاره به اهمیت حضور پرشور نوجوانان و جوانان گفت: راهکارهایی برای حضور جوانان و نوجوانان در مساجد باید فراهم شود، مانند زمان پیامبر(ع) که در حیاط مسجد درخت میوه می کاشتند که هم کودکان و نوجوانان از میوه های آن استفاده کنند و هم بزرگترها از سایه آن بهره مند شوند.

نوع برخورد نبی خدا(س) با کودکان و نوجوانان و تشویق آنها جهت حضور در مسجد محبت را بر همه تمام می کرد. طبق سفارش اهل بیت(ع) مبنی بر عادت دادن فرزندان به نماز و روز و ججاب به این نتیجه می توان رسید که بهترین مکان آموزش این است که معارف مساجد هستند .

امام جماعت مدیر مسجد است

معاون تهذیب و آموزش حوزه های علمیه استان البرز یکی از محورهای وحدت آفرین مسجد که غالب فعالیتهای این کانون الهی حول محور آن می چرخد روحانی و امام جماعت مسجد است، دانست و توضیح داد: امام جماعت با نوع مدیریت خود می توانند در رشد و تعالی امورفرهنگی و معنوی مسجد نقش آفرین باشند.

به گفته ملکی، براساس روایتی از رسول خدا امام جماعت نفر اول مسجد است، افضل الناس فی المسجد الامام این نقش پررنگ تر می شود.

این مسئول توضیح داد: مدیریت مسجد یکی از دشوارترین و پیچیده ترین انواع مدیریت است، که در مساجد با محوریت امام جماعت و همکاری هیات امنا و نمازگزاران محترم می تواند زمینه ای برای رشد و تعالی امور مسجد باشد.

معاون تهذیب و آموزش حوزه های علمیه استان البرز در پایان ساخت مسجد را مترادف با ساخت یک مدرسه بزرگ اسلامی ، یک دانشگاه عظیم انسان سازی برشمرد و توضیح داد: مسجد محور و بستر کارآمدی برای پیشبرد توسعه دینی است، از این روی باید محورها و شاخص های برجسته را در آن لحاظ دانست.

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.