هاینونن: ایران باید بخشی از اطلاعات نظامی خود را در اختیار آژانس قرار دهد

هاینونن: ایران باید بخشی از اطلاعات نظامی خود را در اختیار آژانس قرار دهد shia muslim                   
معاون سابق مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در جلسه استماع کنگره آمریکا مدعی شد که ایران برای جلب اطمینان نسبت به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود، باید بخشی از اطلاعات نظامی خود را در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دهد.

به گزارش مصاف به نقل ازخبرگزاری فارس، کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه جلسه استماعی را با موضوع «راستی آزمایی پایبندی ایران به تعهدات هسته ای» با حضور 4 تن از کارشناسان و مقامات ارشد آمریکا به ریاست «اد رویس» رئیس این کمیته، برگزار کرد.
 
«اولی هاینونن» معاون سابق امور پادمان‌ها در آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در این جلسه استماع با تمرکز بر جنبه های مربوط به راستی آزمایی بخش های مورد نیاز در توافق جامع هسته ای با ایران گفت: «در توافق صورت گرفته در ژنو موسوم به طرح اقدام مشترک برخی مسائل نباید اصلا مطرح می‌شد. در توافق جامع هسته‌ای با ایران ضرورتی برای وجود قعطنامه‌های احتمالی و جدید شورای امنیت دیده می‌شود. همچنین در این توافق باید به گزارش‌های آتی آژانس درباره اجرای پادمان‌ها در ایران نیز توجه شود.»
 
وی همچنین تأکید کرد: ایران در طول تاریخ مذاکرات صورت گرفته اغلب اقداماتی در جهت «شفاف سازی» درباره برنامه هسته ای اش را برای اعتماد سازی در جامعه بین المللی پیشنهاد کرده است. اخیرا نیز «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران صراحتا اعلام کرد که ایران آمادگی دارد تا اقدامات بیشتری را در جهت شفاف‌سازی صورت دهد.»
 
معاون سابق مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه اظهارات خود پیشنهاد نظارت از راه دور در تأسیسات نطنز، فردو و اصفهان مطرح کرد. وی همچنین پیشنهاد داد: «ایران به منظور اعتمادسازی بیشتر بهتر است به آژانس اجازه دهد تا تولید و یا واردات قطعات سانتریفیوژها و مواد هسته‌ای‌اش را مورد راستی آزمایی قرار دهد.»
 
این مقام آمریکایی در ادامه گفت: «اگرچه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرده که ایران تمام فعالیت‌های مرتبط تسلیحاتی خود را متوقف کرده اما بهتر است ایران اطلاعات لازم درباره برخی مسائل نظامی از جمله اطلاعات مربوط به موشک‌های شهاب 3 را در اختیار آژانس انرژی اتمی قرار دهد.»
 
«اولی هاینونن» در حال حاضر عضو ارشد مرکز علوم و امور بین الملل «بلفر» بوده و در دانشگاه هاروارد نیز مشغول فعالیت می‌باشد.
 
«جوزف آر. دی ترانی» رئیس پیمان اطلاعات و امنیت ملی و مدیر سابق مرکز ملی مقابله با اشاعه هسته‌ای در دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا، «استفن جی. ریدمیکر» مشاور امنیت ملی مرکز «سیاست دوحزبی»، دستیار سابق وزیر خارجه آریکا در اداره کنترل تسلیحات و اداره امنیت بین‌الملل و عدم اشاعه هسته ای، و نیز «جان ای. لادر» مشاور ارشد مرکز مشاوره راهبردی «توئنتی» (20twenty Strategic Consulting, Inc) و مدیر سابق مرکز عدم اشاعه در جامعه اطلاعاتی آمریکا در این جلسه به سخنرانی و ارائه نظرات خود درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداختند.
 

کلید واژه های مطلب: هاینونن      ایران   باید   بخشی   از   اطلاعات   نظامی   خود   را   در   اختیار   آژانس   قرار   دهد   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.