نشست خبری کنگره سبط النبی(ص) برگزار شد/ تجلیل از شاعر مسیحی که در مدح امام حسن(ع) سرود

نشست خبری کنگره سبط النبی(ص) برگزار شد/ تجلیل از شاعر مسیحی که در مدح امام حسن(ع) سرود shia muslim                   
رییس کنگره سبط النبی امام حسن مجتبی(ع) گفت: مراسم افتتاحیه این کنگره صبح روز یکشنبه اول تیرماه 1393 و مراسم اختتامیه عصر روز دوشنبه دوم تیرماه در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

به گزارش مصاف به نقل از  ـ ابنا ـ در آستانه برگزاری كنگره بین المللی سبط النبی الاكبر امام حسن مجتبی(ع)‌‍‍، نشست خبری این كنگره صبح امروز شنبه 24 خرداد 1393 در مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در تهران برگزار شد.
 
سخنان رییس كنگره
 
در ابتدای این جلسه رییس كنگره سبط النبی(ص)، ایام ولادت امام زمان(عج) را به حاضران تبریک گفت و دلیل برگزاری این كنگره را دو امر اساسی برشمرد: "نشان دادن عشق وارادت به امام مجتبی(ع)" و "ناشناخته بودن ابعاد مختلف زندگی آن امام".
 
«حجت الاسلام والمسلمین اختری» با اشاره به آیه شریفه مودت - «قُل لا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَى» تأكید كرد: به حكم قرآن، مودت و محبت نسبت به ساحت مقدس اهل‌بیت(ع) برمردم واجب است. همچنین تمامی روایان حدیث شیعه و اهل سنت – مانند «بخاری»، «مسلم»، «نسائی»، «ترمذی»، «ابن ماجه» و «احمد بن حنبل» - از پیامبر اكرم(ص) روایات متعددی در وجوب دوست داشتن اهل بیت(ع) از جمله امام حسن مجتبی(ع) نقل كرده‌اند.
 
وی به عنوان نمونه، حدیثی از صحیح بخاری و صحیح مسلم را قرائت كرد كه: ابوهریره نقل می‌كند كه پیامبر با نشان دادن حسن بن علی(ع) به درگاه خداوند دعا كرد: "اللهم إنی احبّه، فأحبّه، فأحبب من یحبّه" یعنی: "خدایا من حسن را دوست دارم، پس تو هم او را دوست بدار، و كسانی كه او را دوست دارند را هم دوست بدار". (صحیح بخاری، جزء 4، ص339 - صحیح مسلم، جزء4، ص 1882)
 
دبیركل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) سپس به حدیث دیگری از منابع اهل سنت اشاره كرد كه پیامبر(ص) فرمود: "من أحب الحسن والحسین فقد أحبّنی ومن أبغضهما فقد أبغضنی" یعنی: "هر كس حسن و حسین را دوست بدارد مرا دوست داشته است و هر كس با آن دو دشمنی كند با من دشمنی كرده است". (سنن ابن ماجه).
 
اختری سپس اضافه كرد: لذا با توجه به اینكه دوست داشتن امام حسن مجتبی(ع) وظیفه دینی و فریضه قرآنی ماست، برای نشان دادن محبت به این خاندان، از دوسال پیش برآن شدیم با همكاری بعضی از نهادها ومؤسسات، تلاشی برای معرفی امام مجتبی(ع) انجام دهیم؛ چون كسی كه می‌خواهد شخصی را دوست داشته باشد باید اول او را بشناسد.
 
دبیركل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در بیان دلیل دوم برگزاری این كنگره هم گفت: نسبت به تبیین زندگانی آن حضرت تلاش كمتری صورت گرفته است وحتی شیعیان و پیروان آن حضرت نیز شناخت كمتری در مورد ایشان نسبت به برخی از ائمه دیگر دارند. لذا با توجه به ناشناخته بودن ابعاد مختلف زندگی ایشان تلاش داریم كه در این كنگره به این ابعاد بپردازیم.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین اختری درباره علت انتخاب این زمان هم گفت: در دو ماه مبارک رمضان گذشته، جشن‌های بزرگی را در مناطق مختلف برگزار كردیم؛ اما چون ولادت آن حضرت در نیمه ماه مبارک رمضان است و در آن ایام امكان برگزاری یک كنگره جامع، علمی و بین المللی وجود ندارد تصمیم گرفتیم كه آن را دراواخر شعبان امسال برگزار كنیم .
 
رییس كنگره سبط النبی امام حسن مجتبی(ع) درباره امور محتوایی كنگره هم گفت: در فراخوان علمی این كنگره، از اندیشمندان خواستیم كه ابعاد سیاسی – اجتماعی – اخلاقی زندگی آن حضرت را بررسی وارائه نمایند. اندیشمندانی از كشورهای مختلف به این فراخوان ما لبیك گفتند و ما را همراهی كردند؛ بطوری كه بیش از 100 مقاله علمی از كشورهای مختلف به دبیرخانه رسید.
 
اختری اضافه كرد: از این مقالات تاكنون مجموعاً 67 مقاله امتیاز لازم را كسب كرده و پذیرفته شده‌اند؛ 45 مقاله به زبان فارسی و 22 مقاله به زبان‌های دیگر.
 
رییس ستاد مركزی كنگره سبط النبی الاكبر امام حسن مجتبی(ع) درباره تاریخ برگزاری این همایش بزرگ هم گفت: مراسم افتتاحیه این كنگره صبح روز یكشنبه اول تیرماه 1393 و مراسم اختتامیه عصر روز دوشنبه دوم تیرماه در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.
 
اختری برنامه كمیسیون های تخصصی را هم اعلام كرد و گفت: چهار كمیسیون علمی و یک كمیسیون ادبی در این همایش تشكیل می‌شود؛ كمیسیون سیره فردی و خانوادگی امام مجتبی(ع)، كمیسیون بررسی و نقد شبهات و دیدگاه مستشرقان، كمیسیون سیره سیاسی، اجتماعی و مدیریتی امام مجتبی(ع)، كمیسیون سبک زندگی امام مجتبی(ع) و میراث علمی و فرهنگی، و كمیسیون شعر.
 
وی با ذكر اینكه كمیسیون‌ها در مجتمع آدینه تهران تشكیل جلسه خواهند داد افزود: امیدواریم در این كمیسیون‌ها بحث و تبادل نظر در عنوانهایی كه ذكر شد و زیرمجموعه های آنها صورت بگیرد و بتوانیم شناخت بهتر و دید روشن تری ز زندگی امام(ع) برای جامعه و علاقمندان آن حضرت ارائه كنیم.
 
رییس كنگره سبط النبی(ع) زیارت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و مرقد امام راحل(ره) و نیز سفر میهمانان خارجی به مشهد مقدس را از برنامه های حاشیه ای این كنگره اعلام كرد.
 
دبیركل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با ذكر اینكه برگزاری اینگونه همایش‌ها مأموریت مجمع و همه نهادهای دینی است ابراز امیدواری كرد كه با مشاركت خوب اندیشمندان و عاشقان آن حضرت گام خوبی برداشته شود؛ گرچه اقداماتی كه صورت می گیرد نسبت به ابعاد واقعی شخصیت آن حضرت اندک است.
 
محمدحسن اختری با درخواست از اصحاب رسانه برای پوشش محتوای این كنفرانس تصریح كرد: آنچه از آن حضرت برای ما در تاریخ و احادیث نقل شده تنها گوشه‌ای از زندگی آن امام است؛ زیرا دشمنان ائمه اطهار و بخصوص معاویه و دودمان معاویه تلاش داشتند كه حقایق را پنهان كنند و نگذارند مردم به ائمه بپیوندند به حضور آنها بیایند. آنها هزاران نفر از اصحاب و علاقمندان و شیعیان و اصحاب ائمه را به زندان انداختند؛ كشتند؛ و تبعید كردند تا فضایل آن حضرات ترویج نشد. آنان حتی افرادی را خریدند تا در برابر روایاتی كه درباره فضلیت و عظمت امامان ما وارد شده است را وارونه جلوه دهند و روایاتی شبیه آنها جعل كنند و به خورد مردم دهند كه بخشی از شبهات موجود ناشی از همین شبهات است و در این همایش به آنها پرداخته می شود.
 
وی ادامه داد: امیدوارم همانطور كه رسانه ها در جشنواره جایز بزرگ پیامبر اعظم(ص) به ما كمک كردند در این همایش هم عشق و مودت خود را به امام مجتبی(ع) نشان دهید و ما را در این امر مقدس علمی و فرهنگی همراهی كنند.
 
اختری در پایان از همه كسانی كه بیش از یك سال است برای بسامان كردن این كنگرره تلاش می كنند تشكر و برای آنان آرزوی موفقیت كرد.
 
سخنان رییس كمیته فرهنگی – ادبی
 
سپس رئیس كمیته فرهنگی - ادبی كنگره سبط النبی الاكبر امام حسن مجتبی(ع) گزارش كوتاهی از فعالیت این كمیته بیان كرد و گفت: در ماه مبارك رمضان دو سال گذشته جشن های بزرگی برگزار شد كه مقدمه این كنگره بود و خوشحالیم كه امسال توفیق داریم تا این كنگره بزرگ را برگزار كنیم.
 
«استاد حاج حسین شمسایی» با اعلام اینكه حدود 100 قطعه شعر به دبیرخانه ادبی كنگره رسیده است افزود: این اشعار در قالب های مختلف رباعی، غزل، قطعه، قصیده، مصمت، ترجیع بند، شعر نو و ... به دبیرخانه شعررسیده است و شرط ما برای پذیرش آنها، جدید بودن آنها بوده است.
 
وی با ذكر اینكه اشعار خارجی نیز به دبیرخانه واصل شده است گفت: شاعرانی از كشورهای لبنان، عراق، افغانستان، هندوستان، پاكستان، تركیه، سوریه و تاجیكستان نیز آثار خود را ارسال نموده اند كه شاعران برگزیده آنان برنامه شعرخوانی خواهند داشت. همچنین شعرایی از اهل سنت نیز اشعاری در مدح امام حسن سروده اند كه در ایام كنگره قرائت خواهد گردید.
 
شمسایی درباره تركیب هیأت داوران این بخش هم گفت: كمیته داوران متشكل از سه تن از شاعران آیینی كشور آقایان محمد علی مجاهدی (پروانه)، سید عبدالله حسینی و علیرضا قزوه هستند كه اشعار را داوری می كنند و به 14 نفر از برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد.
 
شمسایی اضافه كرد: همچنین 2 نفر از شعرای ایرانی وغیرایرانی برگزیده، در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این كنگره شعر خوانی خواهند نمود.
 
رئیس كمیته فرهنگی - ادبی كنگره سبط النبی درباره برنامه‌های بخش شعر در ایام كنگره هم گفت: علاوه بر جلسات تخصصی كمیسیون شعر، یك شب شعر نیز از ساعت 18 روز اول تیرماه در مجتمع آدینه برگزار خواهد گردید.
 
وی با اعلام این مطلب كه تاكنون مجموعه شعر اختصاصی و فاخر برای امام حسن مجتبی(ع) نداشته ایم ابراز امیدواری كرد كه مجموعه اشعغار این كنگره به عنوان اولین دیوان شعر مدح و منقبت آن امام همام منتشر گردد.
 
مدیرعامل موسسه فرهنگی مذهبی حضرت قاسم بن الحسن(ع) در پایان با ذكر اینكه این موسسه هم در برگزاری این كنگره به مجمع كمك می كند اعلام كرد: بعد از كنگره نیز تلاش می كنیم تا جشنواره فرهنگی هنری با همین موضوع برگزار كنیم تا قدم كوچكی در شناساندن سبط اكبر پیامبر(ص) برداشته باشیم.
 
سخنان رییس كمیته بین الملل
 
سپس رییس كمیته بین الملل كنگره سبط النبی الاكبر امام حسن مجتبی(ع) توضیحاتی درباره سخنرانان و میهمانان خارجی این كنگره ارائه داد و گفت: اندیشمندانی از 33 كشور در این كنگره شركت می‌كنند.
 
«حجت الاسلام و المسلمین سالار» با اعلام اینكه حدود 50 مقاله از خارج از كشور به دبیرخانه كنگره ارائه شده است افزود: با بررسی مقالات، میهمانانی از كشورهای آذربایجان، آرژانتین، آمریكا، استرالیا، افغانستان، الجزایر، انگلستان، اوگاندا، بلژیك، بنگلادش، پاكستان، تانزانیا، تایلند، تركیه، ژاپن، سریلانكا، سنگال، سوریه، سودان، عراق، عربستان، فیلیپین، كامرون، كانادا، كنیا، كویت، لبنان، مراكش، مصر، موریس، نروژ، هندوستان و ... برای حضور دراین كنگره دعوت شده و حضور خواهند داشت.
 
وی با ذكر اینكه علاوه بر مسلمانان شیعه و سنی، حتی مسیحیان نیز در مدح اهل بیت(ع) و امام خحسن مجتبی(ع) شعر سروده و كتاب تألیف كرده اند اعلام كرد: یكی از برنامه های این كنگره، تجلیل از «مرحوم سلیمان كتّانی» اندیشمند و ادیب مسیحی لبنانی است كه چندین كتاب در بیان فضائل اهل بیت(ع) تألیف نموده است. برادرزاده ایشان برای این مراسم به ایران خواهد آمد.
 
معاون امور بین الملل مجمع با ذكر این نكته كه در مقالات علمی این همایش، هم تنوع كشوری و هم تنوع موضوعی زیادی وجود دارد تأكید كرد: این كنگره تبلیغی نیست؛ بلكه همایشی علمی است و تمام هم و غم مجمع و نهادهای همكار این بوده است كه بتوانند حق مطلب را ادا كنند و خادمان سیره حسنی نیز برای خدمت علمی به ایشان ترغیب شوند.
 
زحمات رییس كمیته اطلاع رسانی و تبلیغات
 
در طول برگزاری این كنفرانس خبری، «آقای مرتضی طاهریان» معاون كانونهای فرهنگی هنری مساجد وزارت ارشاد كه ریاست كمیته اطلاع رسانی و تبلیغات كنگره سبط النبی الاكبر امام حسن مجتبی(ع) را بر عهده دارد و زحمات زیادی در طول بیش از یك سال گذشته برای برگزاری این كنگره متحمل شده است، پاسخگو و راهنمای خبرنگاران حاضر در جلسه بود.
 
نهادهای همكار مجمع
 
شایان ذكر است دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد نماز جمعه تهران، صدا و سیمای جمهوری اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه، جامعة المصطفی(ص) العالمیة، بنیاد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، موسسه حضرت قاسم بن الحسن(ع)، سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، سازمان اطلاعات و تحقیقات اسلامی، مركز رسیدگی به امور مساجد و موسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص) از همكاران مجمع جهانی اهل بیت(ع) در برگزاری كنگره سبط النبی الاكبر امام حسن مجتبی(ع) هستند.

کلید واژه های مطلب: نشست   خبری   کنگره   سبط   النبی(ص)   برگزار   شد      تجلیل   از   شاعر   مسیحی   که   در   مدح   امام   حسن(ع)   سرود   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.