پاسخ به سه سوال درباره ماه رمضان

پاسخ به سه سوال درباره ماه رمضان shia+muslim                   
یکی از مراجع تقلید شیعیان نظر خود را در باره کم غلط خواندن قرآن، کار در شهرهای بسیار گرم و تکلیف دختران تازه در ماه مبارک رمضان ارائه کردند.

به گزارش مصاف به نقل ازخبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی در پاسخ به پرسش‌های مقلدان خود حکم غلط خواندن قرآن، کار در شهرهای بسیار گرم و تکلیف دختران تازه به بلوغ رسیده برای ماه رمضان را تبیین کردند.
 
متن استفتاء و پاسخ این مرجع تقلید به شرح ذیل است:
 
سوال:
 
سن بلوغ زن 9 سال در رساله ذکر شده و تکلیف بر او واجب است، در حالی‌که دختر این قدر کوچک است که اگر روزه بگیرد مریض می‌شود بلکه نمی‌تواند روزه بگیرد و علامت بلوغ دیگر هم ندارد، تکلیف ایشان چیست؟
 
پاسخ:
 
سن تکلیف دختران 9 سال کامل قمری است و در عین حال قدرت شرط تکلیف است، آنچه قدرت انجامش را دارد باید انجام دهد و آنچه قدرتش را ندارد تکلیف ساقط است، مثلاً اگر قدرت گرفتن روزه ندارد، نباید روزه بگیرد و هر وقت قدرت یافت قضای آن را بجا آورد، ولی نماز و حجاب و امثال اینها را که قدرت دارد باید انجام دهد.
 
والله العالم
 
سوال:
 
حکم شخصی که شغل او سخت و دشوار است و در شهر بسیار گرمی کار می‌کند و عملاً روزه‌گرفتن در تابستان برای وی تقریباً غیر ممکن است، چیست؟
 
پاسخ:
 
اگر می‌توانند از ساعات کار کم کنند و روزه‌ها را بگیرند و از برکات آن محروم نشوند؛ و اگر این کار میسر نیست، هر روز صبح به قدر مسافت شرعی مسافرت کنند و روزه خود را در آنجا افطار نمایند که فقط قضای آن روزها به عهده شخص می‌آید و کفاره ندارد.
 
والله العالم
 
سوال:
 
اگر در ماه‌ مبارک‌ رمضان‌، قرآن‌ را به طرز غلطی‌ بخوانیم‌، آیا ضرری‌ متوجه‌ روزه‌ می‌شود؟(عدم‌ تلفظ‌ صحیح‌ کلمات‌)
 
پاسخ:
 
اگر عمداً آیات‌ را غلط‌ نخوانید، اشکال‌ ندارد.
 
والله العالم

کلید واژه های مطلب: پاسخ   Ø¨Ù‡   Ø³Ù‡   Ø³ÙˆØ§Ù„   Ø¯Ø±Ø¨Ø§Ø±Ù‡   Ù…اه   Ø±Ù…ضان   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.