واکنش احسان اوغلو نسبت به آتش کشیدن مسجد شیعیان استانبول

واکنش احسان اوغلو نسبت به آتش کشیدن مسجد شیعیان استانبول shia muslim                   
کاندیدای مشترک احزاب بزرگ مخالف دولت اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه با محکوم کردن حمله به مسجد شیعیان محمدیه استانبول تاکید کرد، عاملان این اقدام باید سریعا دستگیر شوند.

به گزارش مصاف به نقل از ابنا ـ «اکمل الدین احسان اوغلو» دبیر کل سابق سازمان همکاری اسلامی (OIC) حمله به مسجد شیعیان را در استانبول به شدت محکوم کرد و خواستار بازداشت عاملان آن شد.

احسان اوغلو در یک گفتگوی تلویزیونی حمله دو روز پیش به مسجد شیعیان را در استانبول و به آتش کشیده شدن این مسجد را اقدامی وحشت آور توصیف کرد.

وی با هشدار در این باره که برخی‌ها با این اقدامات در پی ایجاد درگیری میان شیعه و سنی در ترکیه هستند، ‌ گفت: ما در برابر چنین اقداماتی خواهیم ایستاد.

کاندیدای مشترک احزاب بزرگ مخالف دولت اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تاکید کرد، عاملان این اقدام باید سریعا دستگیر شوند.

احسان اوغلو در پاسخ به سوالی گفت: ‌ از روزی که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شدم، تهدیدهایی دریافت کردم و افتراهایی نیز علیه من مطرح شد. من این مسئله را به خدا واگذار می‌کنم.

افراد نا‌شناسی سه شنبه (پریروز) مسجد شیعیان محمدی را به آتش کشیدند که آن کتابخانه و منبر این مسجد در آتش سوخت.

با مداخله ماموران آتش نشانی از ادامه سرایت آتش به دیگر قسمت‌های این مسجد جلوگیری شد.

«آیکان اردمیر» نماینده حزب مخالف جمهوریخواه خلق در مجلس ترکیه نیز با محکوم کردن حادثه ایجاد آتش سوزی در مسجد شیعیان استانبول گفت: دولت رجب طیب اردوغان در مراقبت از شیعیان و مساجد آنان اهمال می‌کند.

اردمیر با اشاره به اینکه امام جمعه مسجد محمدیه پیش‌تر به پلیس اطلاع داده بود که مورد تهدید قرار گرفته است، افزود: این گونه حوادث علیه شیعیان در ترکیه، در اثر بی‌اعتنایی دولت اردوغان رو به افزایش است و این ثمره فعالیت‌های مذهبی و سیاست‌های دولت وی در منطقه است که موجب بروز درگیری‌های مذهبی در خاورمیانه شده و اکنون به خود ترکیه نیز سرایت می‌کند.

در همین حال استاندار استانبول گفت: یک تن در ارتباط با حادثه حمله به مسجد شیعیان در استانبول بازداشت شده است.

ماه گذشته نیز کتابخانه یکی از مساجد شیعیان در همین منطقه (اسن یورت) استانبول دچار آتش سوزی شد.

کلید واژه های مطلب: واکنش   احسان   اوغلو   نسبت   به   آتش   کشیدن   مسجد   شیعیان   استانبول   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.