مسلمانان سین‌کیانگ چین به اجبار روزه خود را می‌خورند!

مسلمانان سین‌کیانگ چین به اجبار روزه خود را می‌خورند! shia muslim                   
اساتید و مسئولان دانشگاهی چین در ماه رمضان دانشجویان را مجبور به شرکت در خوردن ناهار می‌کنند و در صورت سر باز زدن دانشجویان از خوردن که علامت روزه دار بودن است آنان را مورد توبیخ قرار می‌دهند.

به گزارش مصاف به نقل از ابنا ـ با ممنوعیت روزه‌داری در کشور چین مسلمانانی که احتمال روزه بودن آن‌ها است مجبور به خوردن غذا در ملا عام می‌شوند.

دولت چین چند روز مانده به ماه مبارک رمضان با انتشار بیانیه‌ای در مناطق مسلمان نشین این کشور اعلام کرد که اتباع این کشور حق روزه‌داری در ماه مبارک رمضان را ندارند. اکنون با گذشت چند روز از ماه رمضان برخی اخبار حکایت از جدیت دولت در این بخشنامه خود دارد.

دانشجویان مسلمان دانشگاه‌های منطقه سین کیانگ (اویغورستان) چین، در گفتگو با خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی‌ گفتند که اساتید و مسئولان دانشگاهی در ماه رمضان دانشجویان را مجبور به شرکت در خوردن ناهار می‌کنند و در صورت سر باز زدن دانشجویان از خوردن که علامت روزه دار بودن است آنان را مورد توبیخ قرار می‌دهند.

البته این نخستین بار نیست که مسلمانان چین با چنین حالتی روبرو هستند و سالهای پیش نیز این اتفاقات افتاده است. سال گذشته دبیرستان‌های چین از دادن دیپلم به دانش آموزانی که اقدام به روزه‌داری کرده باشند خودداری کردند!

در کنار چنین اقدامات غیرحقوقی رسانه‌های منطقه شین‌جیان چین که اصلی‌ترین استان مسلمان نشین چین به شمار می‌آید به صورت مداوم به پخش مقالات و اخباری در مورد ضررهای روزه به سلامت جسمی منتشر می‌کنند.

منطقه سین کیانگ چین که اکنون نزدیک به ۵۰ درصد از ساکنان آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند پس از استقلالی کوتاه مدت در سال ۱۹۴۹ تحت تصرف دولت چنی قرار گرفت و از آن دوره تا کنون سیاست پراکنده کرده مسلمانان از این منطقه و کوچ دسته جمعی چینی‌ها به این مناطق دنبال می‌شود. در اثر این سیاست‌ها نسبت جمعیتی مسلمانان و غیر مسلمانان در این منطقه به طور چشمگیری نسبت به دهه‌های پیشین تغییر یافته است.

کلید واژه های مطلب: مسلمانان   سین‌کیانگ   چین   به   اجبار   روزه   خود   را   می‌خورند      shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.