تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵/ آزادی حدود سه میلیارد دلار از دارایی ایران

تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵/ آزادی حدود سه میلیارد دلار از دارایی ایران shia muslim                   
مذاکرات ایران و ۱+ ۵ تا ۳ آذر ماه سال جاری تمدید شده است اما هر زمان که دو طرف به توافق برسند مذاکرات پایان می‌یابد.

به گزارش  مصاف به نقل ازخبرگزاری‌ اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ توافق کردند مذاکرات خود بر سر برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های غرب علیه این کشور را برای چهار ماه دیگر ادامه دهند.
 
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در نشست مشترک مطبوعاتی با «کا‌ترین اشتون» که صبح امروز ـ شنبه ۲۸ تیرماه ـ در هتل «کوبورگ» وین برگزار شد، گفت: ایران و ۳+۳مجددا تاکید می‌کنند که اجرای تمامی تعهداتشان در برنامه اقدام مشترک را بصورت موثر و به موقع ادامه خواهند داد.
 
وی افزود: ما با عزم راسخ برای رسیدن به توافق پیرامون یک برنامه جامع اقدام مشترک در اولین فرصت ممکن، جلسات خود را در اشکال مختلف طی هفته‌های آینده برگزار خواهیم کرد.
 
وزیر خارجه کشورمان افزود: ما به همراه مدیران سیاسی کشورهای ۳+۳ (چین، فرانسه، آلمان، روسیه، انگلیس و ایالات متحده) به صورت فشرده برای رسیدن به یک برنامه جامع اقدام مشترک با استفاده از شتاب سیاسی حاصل از تصویب و اجرای روان برنامه اقدام مشترک ۲۴نوامبر ۲۰۱۳ توسط طرفین تلاش کردیم.
 
وی اضافه کرد: ما از دولت اتریش و از سازمان ملل متحد برای حمایت فوق العاده‌شان در میزبانی این مذاکرات در وین سپاسگزاریم.
 
ظریف در بخش دیگر این بیانیه مشترک افزود: ما جلسات مختلفی در اشکال مختلف و در فضای سازنده برگزار کردیم تا به راه حلی جامع درازمدت مورد توافق مشترک که تضمین نماید برنامه هسته‌ای ایران همواره صلح آمیز خواهد بود، دست یابیم.
 
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در چند هفته گذشته ما تلاش‌های خود را بصورت فزاینده تشدید کردیم، ازجمله از طریق حضور فعال وزرا و معاونین وزرای امور خارجه ۳+۳ که در روز ۱۳ژوئیه ۲۰۱۴ به وین آمدند تا از نزدیک با میزان پیشرفت مذاکرات آشنا شوند.
 
از سوی دیگر «سیدعباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران بامداد شنبه در یک نشست خبری در وین گفت: اختلاف‌های عمیقی درباره مسائل مختلف وجود دارد و همان‌طور که قبلا گفتیم شروع به نوشتن متن پیش‌نویس کردیم و پیشرفت خوبی به لحاظ متن داشتم اما در محتوا اختلاف باقی است و بیش از ۶۵ درصد متن انجام شده اما ۳۵ درصد مسائل باقی مانده که شامل مسایل کلیدی است.
 
وی ادامه داد: در مذاکرات اخیر موفق به کامل کردن متن نشدیم و مواضع ما با مواضع آن‌ها فاصله زیاد دارد و نتوانستیم این فاصله را پر کنیم. اما از آنجا که فضای مذاکرات سازنده است و اراده جدی در طرف‌ها برای رسیدن به راه‌حل وجود دارد به این نتیجه رسیدیم که باید مذاکرات ادامه پیدا کند.
 
عراقچی ادامه داد: ما برای ادامه مذاکرات منعی نداشتیم و می‌توانستیم طبق توافق ژنو ادامه دهیم. طبق توافق ژنو یک سال زمان مذاکره‌ است، اما با توجه به گام اول توافق ژنو که ۲۹ تیر پایان می‌یافت باید روند تمدید می‌شد. از این رو در سه روز آخر به این جمع‌بندی رسیدیم که توافق جامع تا ۲۹ تیر عملی نیست درباره تمدید گام اول توافق ژنو حرکت کردیم و اگر تمدید نمی‌شد به طور خودکار همه چیز به شش ماه قبل باز می‌گشت.
 
این مذاکره کننده تیم هسته‌ای کشورمان همچنین گفت: ما معتقد بودیم برای چهار ماه آینده باید ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار آزاد شود. این در حالی بود که برخی معتقد بودند چون اقدام ایران برای تبدیل مواد ۲۰ درصدی‌اش تمام شده مبلغ جدیدی نباید پذیرفته شود اما در ‌‌نهایت پذیرفتند که این مبلغ پرداخت شود یعنی در چهار ماه آینده و در شش قسط (چهار قسط ۵۰۰ و دو قسط ۴۰۰ میلیون دلاری) به کشورمان پرداخت می‌شود که به صورت نقدی خواهد بود و از اول ماه اوت تقریبا هر ۲۰ روز (یا هر سه هفته) این مبالغ پرداخت می‌شود.
 
معاون وزیر خارجه درباره ادامه مذاکرات در چهار ماه آینده گفت: در دو سه هفته‌ آینده هیات‌ها به خانه باز می‌گردند و ارزیابی مجددی را بر روی مباحث صورت می‌دهند و بعد از آن مذاکرات در سطوح مختلف آغاز می‌شود. هنوز به مذاکرات کار‌شناسی زیادی نیاز است. هم چنین مذاکرات در سطح آقای ظریف و خانم اشتون احتمالا برای اواخر آگوست و اوایل سپتامبر انجام خواهد شد. از سویی ممکن است مذاکرات دو جانبه صورت گیرد. بنابراین زمان و مکان مذاکرات به سطح مذاکرات و شرایط بستگی دارد. در تماس‌های آینده بین بنده و خانم اشمید این مسایل نهایی می‌شود.
 
وی گفت: ایده‌هایی برای موضوعات مختلف وجود دارد اما باید روی آن‌ها کار کرد. به دلیل پیچیدگی مسایل، کار سخت و کند پیش می‌رود. ایران بسته‌ای را که در هر موضوع راه‌حل‌هایی را ارایه کرده به طرف مقابل داده است.
 
وی درباره امکان نیاز به حضور و مذاکره رییسان‌ جمهور هفت کشور برای رسیدن به توافق و برگزاری مذاکرات در نیویورک گفت: شایعاتی درباره انجام مذاکره در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شده است البته همه چیز ممکن است اتفاق بیفتد اما برنامه‌ریزی برای این مساله نشده است و حضور سران کمکی به مذاکره نمی‌کند.
 
همزمان آمریکا اعلام کرده حدود سه میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های ایران را به عنوان بخشی از توافق نامه ژنو آزاد می‌کند و در برابر ایران باید به رقیق کردن اورانیوم ۲۰ درصدی خود بپردازد.
 
یک مقام آمریکایی در وین به خبرنگاران گفته دور بعدی مذاکرات قرار است از ماه آینده (اوت) برگزار شود.
<

کلید واژه های مطلب: تمدید   مذاکرات   هسته‌ای   ایران   و   ۱   ۵      آزادی   حدود   سه   میلیارد   دلار   از   دارایی   ایران   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.