اعتراض دختران مسلمان نیجریه به ممنوعیت حجاب در مدارس

اعتراض دختران مسلمان نیجریه به ممنوعیت حجاب در مدارس shia muslim                   
مسلمانان نیجریه در اعتراض به حکم ممنوعیت استفاده از پوشش حجاب در مدارس دولتی ابتدایی و راهنمایی بزرگ‌ترین شهر این کشور تظاهرات کرده‌اند.

 

به گزارش مصاف، مسلمانان نیجریه در اعتراض به حکم ممنوعیت استفاده از پوشش حجاب در مدارس دولتی ابتدایی و راهنمایی بزرگ‌ترین شهر این کشور تظاهرات کرده‌اند.

براساس این گزارش، جمعیت دانش‌آموزان مسلمان نیجریه، شعبه منطقه‌ای ایالت لاگوس، در اعتراض به حکم گریس اونیئابو، قاضی مسیحی دیوان عالی ایالت لاگوس (ایکجا) تظاهرات کردند.

قاضی اونیئابو روز جمعه ۲۵ مهر، با صدور حکمی استفاده از پوشش اسلامی در مدارس ایالت لاگوس را ممنوع اعلام کرد. وی مدعی شد حجاب بر ماهیت سکولار ایالت لاگوس تاثیر می‌گذارد.

این قاضی بدون توجه به بحث‌های دو سال اخیر در نیجریه درباره اینکه قانون اساسی این کشور و قوانین بین‌المللی آزادی دین، اندیشه و عقاید را تضمین می‌کند این حکم را صادر کرد.

با این حال، شعبه لاگوس جمعیت دانش‌آموزان مسلمان نیجریه این حکم را رد کرد و آن را تجاوز به قانون اساسی دانست.

این سازمان غیردولتی از دادگاه خواسته است تحقیر و آزار زنان مسلمان را به دلیل استفاده از پوشش حجاب متوقف‌کند.

در همین حال، رئیس جمعیت دانش‌آموزان مسلمان نیجریه گفت این حکم بحث‌برانگیز به دادگاه تجدید نظر ارجاع می‌شود.

وی افزود: ما از همه افراد و جمعیت‌هایی که در جلسه دادگاه حاضر شوند قدردانی می‌کنیم و برای حفظ حقوق خود که در قانون اساسی نیجریه تضمین شده است در دادگاه تجدید نظر علیه این حکم دادخواهی خواهیم کرد.

رئیس جمعیت دانش‌آموزان مسلمان نیجریه گفت: شرم‌آور است که این قاضی ما را از حقی نهی می‌کند که نه تنها الهی است بلکه در قانون اساسی نیز آمده است. ما باید این حکم را تفسیر نادرست از قانون اساسی بدانیم یا تجاوز به قانون؟ ما می‌خواهیم باور داشته باشیم که این قاضی بالا‌تر از قانون اساسی نیست و حکم قانون اساسی باید همیشه پا برجا بماند.

این در حالی است که افزون بر این پرونده جدید، چالش‌های حقوقی بسیاری بر سر حجاب در دادگاه‌های سراسر منطقه جنوب غربی نیجریه وجود دارد که صدور احکام برای آن‌ها به تعلیق درآمده است.

دو پرستار زن نیز که به علت استفاده از حجاب از کار اخراج شده‌اند به دنبال جبران خسارت از طریق قانونی و حکم دادگاه هستند.


منبع: ابنا

کلید واژه های مطلب: اعتراض   دختران   مسلمان   نیجریه   به   ممنوعیت   حجاب   در   مدارس   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.