رسانه و نمودار رشد جمعیت

رسانه و نمودار رشد جمعیت shia muslim                   
در این شماره در نظر داریم به تلاش غرب برای تاثیرگذاری بر نمودار رشد جمعیت در کشورهای جهان، مخصوصا کشورهای اسلامی بپردازیم و چگونگی فعالیت رسانه‎های غربی برای دستیابی به این هدف را مورد بررسی قرار دهیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

در شماره‎های گذشته از سلسله مقالات نقشه راه با موضوع رسانه، به بررسی تاثیر رسانه بر شئون مختلف سبک زندگی اشاره نمودیم و این نکته را مورد تاکید قرار دادیم که امپراتوری رسانه‎ای غرب سعی دارد با تحت تاثیر قرار دادن سبک زندگی در کشورهای اسلامی مخصوصا کشور شیعی ایران، این کشورها را دچار استحاله فرهنگی کرده و با خود همراه سازد.

نکته قابل تامل این است که غرب با در نظر گرفتن این مهم که سبک زندگی صحیح و اسلامی، می‎تواند مسلمانان و مخصوصا شیعیان را آماده پذیرش امر قطعی ظهور گرداند، سعی می‎کند با تمام توان خود، از رسیدن مسلمانان به این آمادگی جلوگیری کند. در این شماره در نظر داریم به تلاش غرب برای تاثیرگذاری بر نمودار رشد جمعیت در کشورهای جهان، مخصوصا کشورهای اسلامی بپردازیم و چگونگی فعالیت رسانه‎های غربی برای دستیابی به این هدف را مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از اصلی‎ترین مولفه‎های قدرت یک کشور در ادبیات متداول بین‎المللی، جمعیت ساکن در آن کشور و مخصوصا نیروی جوان و آماده به کار آن می‎باشد. نیروی جوان یک کشور، علاوه بر تاثیرگذاری بر امر تولید و رشد صنعتی و علمی در آن کشور، می‎تواند در مواقع لازم، به دفاع از تمامیت ارضی پرداخته و به عنوان نیروی نظامی و انتظامی آن کشور، به فعالیت بپردازد.

از این رو در جوامع امروز، جمعیت جوان یک کشور از اهمیت فوق‎العاده‎ای هم از سوی دولت‎های خود و هم از سوی دیگر کشورها برخوردار هستند. تاجایی که برای تغییر و تاثیرگذاری در یک جامعه، اولین و اصلی‎ترین جامعه هدف، جوانان آن کشور می‎باشد.

در سال 2009 میلادی، در جلسه‎ای در منهتن با حضور صهونیست‎هایی مانند دیوید راکفلر، بیل گیتس، جرج سورس، مایکل بلومبرگ و چند تن دیگر، بر این تصمیم به اجماع رسیدند که رشد جمعیت را به عنوان یک تهدید زیست محیطی، صنعتی و اجتماعی معرفی کرده و به جلوگیری از آن بپردازند.

لازم به ذکر است سه سال قبل از برگزاری این جلسه و به موازات با اهداف ذکر شده، تد تورنر، میلیونر معروف و  موسس شبکه CNN در مصاحبه ای با مجله طبیعت شناسی گفته بود کاهش 95 درصدی جمعیت جهانی به 225 تا 300 میلیون نفر ایده آل خواهد بود.

لازم به ذکر است، تمام این جلسات و صحبت‎ها در اصل بر کشورهای اسلامی تمرکز داشته و سرزمین هدف خود را کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان قرار داده‌ و در کشورهای غربی و لیبرال، همچنان، افزایش جمعیت و سیاست‎های تشویقی در این زمینه، در دستور کار دولتمردان قرار گرفته‎است. بنابراین کنترل جمعیت برای کشورهای مصرف کنندگان بی‎مصرف در نظر گرفته‎شده‎ و این سیاست یهود برای تسلط بیشتر بر دنیا بوده است.

در ایران پس از انقلاب و بعد از اتمام جنگ تحمیلی، اتخاذ سیاست کلان کاهش رشد جمعیت، و اعلام و همه‎گیر ساختن شعار فرزند کمتر زندگی بهتر از یک سو و ترویج مصرف گرایی و تبلیغ و ترغیب مردم برای مصرف بیشتر از سوی دیگر، مقدمات تبدیل یک جامعه انقلابی به یک جامعه  مصرفی را  فراهم آورد و زمینه را برای کاهش رشد جمعیت به‎وجود آورد.

به موازات فعالیت دولت در دهه هفتاد برای کاهش رشد جمعیت، صدا و سیما با نشان دادن مشکلات خانوداه های دارای فرزند زیاد از یک طرف و موفقیت خانواده های کم جمعیت از طرف دیگر، بر ترویج تفکر فرزند کمتر زندگی بهتر در میان مردم دامن زد و همچنین با نشان دادن فیلم ها و سریال های خارجی که در آن فرزندان تک والدینی وجود داشتند، به تدریج، تمایل مخاطبان داخلی به ازدواج و فرزندآوری را تحت تاثیر قرار داد.

نکته قابل تامل این است که، در طول اجرای این سیاست، زنان به عنوان تاثیرگذارترین قشر در خانواده و اجتماع هدف اصلی تبلیغات رسانه‎ای قرار گرفتند و سعی بر آن شد که تفکر آنان از داشتن فرزند، تحت تاثیر قرار گیرد؛ تا جایی که در فیلم‎ها  و سریال‎های تولید شده در آن بازه زمانی، زنان تحصیل کرده و دارای جایگاه اجتماعی بالا، به گونه‎ای نمایش داده‎ می‎شدند که یا مجرد بودند و یا در صورت تاهل یک و در نهایت دو فرزند داشتند و این به عنوان یک زندگی مطلوب، به نمایش در می‎آمد.

 باید گفت متاسفانه علی‎رغم توقف سیاست کاهش جمعیت در ایران، تبلیغات رسانه‎ای و فیلم‎ها و سریال‎ها هنوز متناسب با سیاست‎های گذشته، به ارائه محصول می‎پردازند.

در همین راستا برژنسکی مشاور امنیت ملی سابق امریکا، در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال در توصیه به مقامات غربی اعلام می‎دارد: «از  فکر کردن به حمله پیش دستانه علیه تاسیسات هسته ای ایران اجتناب کنید و گفتگوها با تهران را حفظ کنید، بازی طولانی مدتی را انجام دهید؛ چون زمان و آمارهای جمعیتی و تغییر نسل در ایران به نفع رژیم کنونی نیست».

این در حالی است که مطابق با اسناد منتشر شده، برخی اقلیت های داخلی که با عربستان صعودی در ارتباطند فتوای چهار زن و بیست بچه را داده‎اند که این باعث تغییر الگوی جمعیتی ایران در بلند مدت می‎شود.

این در حالی است که در کشورهای غربی، با الگو ساختن بازیگران مطرح هالیوود و ترویج فرزندآوری توسط آنان و اجرای سیاست‎های تشویقی، در صدد افزایش تمایل داشتن فرزند در جوامع غربی، می‎باشند.

در نهایت باید گفت همان‎گونه که پیش از این اشاره گردید، منحنی پایین رشد جمعیت باعث پیری یک کشور و کاهش نیروی توانمند برای دفاع از اقتدار و تمامیت ارضی یک کشور می‎گردد و این موضوع برای نظامی مانند جمهوری اسلامی بسیار خطرناک بوده و دارای تاثیرات کوتاه مدت و بلندمدت می‎باشد.

 

ادامه دارد... .

کلید واژه های مطلب: رسانه   و   نمودار   رشد   جمعیت   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.