۴۰ درصد یهودیان خواستار تغییر سیاست‌های اسرائیل در قبال مسجد الاقصی

۴۰ درصد یهودیان خواستار تغییر سیاست‌های اسرائیل در قبال مسجد الاقصی shia muslim                   
براساس یک نظرسنجی در اسرائیل ۴۰ درصد یهودیان بر این بارو هستند که دولت باید به هر قیمتی که شده سیاست‌های خود در قبال مسجد الاقصی تغییر داده و به یهودیان اجازه ورود به مسجد الاقصی و نمازگزاردن در آن را بدهد.


به گزارش مصاف، به نقل از عرب ۴۸، براساس یک نظرسنحی ۴۰ درصد از یهودیان در اسرائیل بر این باورند که دولت باید سیاست های خود در قبال مسجد الاقصی را تغییر دهد و قانون منع نماز یهودیان در آن را لغو کند؛ حتی اگر این کار باعث کشتار و خونریزی شود.

براساس این نظرسنجی که توسط انستیتو دموکراسی اسرائیل و در ماه جاری میلادی انجام شده است، ۴۷ درصد از یهودیان طرفدار فتوای اکثیریت خاخام های حریدی و مذهبیون ملی گرا هستند که به موجب آن تا زمان آمدن مسیح نمازگزاردن در حرم قدسی ممنوع است.

در پاسخ به سوالی درباره «تغییر وضعیت کنونی در بیت المقدس» نتیجه نظرسنجی به صورت زیر است: ۲۴.۷ درصد ابراز عقیده کرده اند که سیاست دولت در این خصوص نباید تغییر کند،‌ ۳۱.۲ درصد اعلام کرده اند که نسبت به عدم تغییر سیاست دولت مطمئن هستند،‌ ۲۲.۲ دردص اعلام کرده اند که سیاست دولت باید در این زمینه تغییر کند و ۱۶.۳ درصد هم اعلام کرده اند که دولت باید سیاست خود را تغییر دهد حتی اگر این کار به‌ کشتار و خونریزی منجر شود. این درحالی است که ۵.۵ درصد نیز پاسخ مشخصی برای این سوال نداشتند.

درخصوص نگاه اسرائیلی ها به تحولات اخیر قدس و درگیری هایی که رخ داده است، ۵۸ درصد اقدامات اخیر را اقداماتی فردی و منطقه ای توصیف کرده اند و ۳۲ درصد نیز اعلام کرده اند که این تحولات شروع انتفاضه سوم است.

در این نظرسنجی و درحالی ۵۲.۵ درصد اعلام کرده اند که باید برای توقف این درگیری ها مذاکرات سازش ازسرگرفته شود، ۳۳.۱ درصد نیز تاکید کرده اند که باید هر گونه ارتباط سیاسی با فلسطینیان متوقف شود.

در رابطه با شهرک سازی ها در اسرائیل نیز ۶۴ درصد پرسش شوندگان ابراز عقیده کرده اند که نتانیاهو با هدف تقویت جایگاه خود در بین راستگرایان و شهرک‌نشینان اسرائیلی،‌ ازسرگیری شهرک سازی را تصویب کرده است و ۲۲ درصد هم اعلام کرده اند که معتقدند این کار نتانیاهو با هدف خدمت به مصالح اسرائیل صورت گرفته است.

درخصوص تنش در روابط بین اسرائیل و امریکا، در بین راستگرایان‌ ۶۷ درصد امریکا را مسئول دانسته اند،‌ ۲۰.۷ درصد اسرائیل و ۷.۷ درصد هم دو طرف را مسئول این تنش دانسته اند. در بین میانه روها ۳۵.۴ درصد اسرائیل، ۲۶.۹ درصد امریکا و ۳۰.۸ درصد دو طرف را مسئول دانسته اند. در بین چپگرایان نیز ۶۷.۲ درصد اسرائیل، ۱۰.۹ درصد امریکا و ۱۵.۶ درصد دو طرف را مسئول می دانند.

در خصوص تاثیر حمایت های امریکا بر امنیت ملی اسرائیل ۴۷ درصد پرسش شوندگان ابراز عقیده کرده اند که کم شدن حمایت امریکا بر امنیت ملی اسرائیل تاثیر منفی خواهد داشت و ۴۰ درصد هم اعلام کرده اند که این کاهش حمایت باعث می شود تا اسرائیل به خود متکی شده و استقلال عمل خود را تقویت کند.

منبع: وانا


کلید واژه های مطلب: ۴۰   درصد   یهودیان   خواستار   تغییر   سیاست‌های   اسرائیل   در   قبال   مسجد   الاقصی   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.