راهپیمایی یمنی‌ها برای گرامیداشت یاد «شهدای جمعه منزلت» در صنعا

راهپیمایی یمنی‌ها برای گرامیداشت یاد «شهدای جمعه منزلت» در صنعا shia muslim                   
مردم یمن با راهپیمایی در صنعا، پایتخت این کشور چهارمین سالگرد حمله خونین به معترضان مخالف علی عبدالله صالح، دیکتاتور سابق یمن را محکوم کردند.

 

به گزارش مصاف، صدها معترض یمنی روز پنجشنبه برای دومین روز پیاپی در حمایت از شهدای انقلاب یمن و ادای احترام به کسانی که در « جمعه منزلت» جان خود را از دست دادند راهپیمایی کردند.

نیروهای وفادار به عبدالله صالح در 18 مارس 2011 پس از اقامه نماز جمعه به سوی معترضان در میدان آزادی در صنعا تیراندازی کردند که به کشته شدن بیش از 50 معترض و زخمی شدن صدها نفر دیگر منجر شد. این روز به «جمعه منزلت» معروف است.

تظاهرات‌کنندگان در حالی که شعارهایی سر می‌دادند عربستان سعودی و امریکا را در زمینه دامن زدن به آشوب‌های سیاسی در این کشور و ترور عبدالکریم الخیوانی، عضو ارشد جنبش حوثی در صنعا مقصر دانستند.

الخیوانی روز چهارشنبه در خیابان محل سکونت خود در صنعا هدف گلوله قرار گرفت. وی از اعضای کمیته انقلابی جنبش انصارالله و مسئول اداره امور صنعا بود.
تظاهرات مشابهی نیز یک روز قبل در دانشگاه صنعا برگزار شد.

تظاهرات‌کنندگان که شعار «عدالت باید اجرا شود» سر داده بودند تعقیب قضایی فوری کسانی که در قتل عام 2011 دست داشتند را خواستار شدند.

مردم یمن در فوریه 2011 انقلابی را آغاز کردند که در نهایت عبدالله صالح را به کناره‌گیری از قدرت وادار کرد.

صالح در فوریه 2012 پس از 33 سال حکمرانی بر یمن از قدرت کناره‌گیری کرد و عبد ربه منصور هادی، معاون وی 25 فوریه در یک انتخابات تک کاندیدایی جایگزین او شد.

با این وجود جنبش انصارالله (حوثی) در سپتامبر 2014 دولت هادی را سرنگون و وی را به فساد گسترده در راستای خدمت به منافع امریکا در این کشور عربی محکوم کرد.

انقلابیون یمن که هم اکنون کنترل قدرت را در صنعا در اختیار دارند هنوز به مقابله با عناصر وفادار به صالح ادامه می‌دهند.


منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: راهپیمایی   یمنی‌ها   برای   گرامیداشت   یاد   «شهدای   جمعه   منزلت»   در   صنعا   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.