احتمال شروع جنگ داخلی در ترکیه

احتمال شروع جنگ داخلی در ترکیه shia muslim                   
دو نشریه مشهور آلمانی از احتمال جنگ داخلی در ترکیه خبر دادند.

 

به گزارش مصاف، نشریه های «برلین زیتونگ» و «سویدتچه زیتونگ» آلمان با اشاره به وضعیت سیاسی بحرانی منطقه خاورمیانه و بحرانی تر شدن وضعیت سیاسی داخلی ترکیه از احتمال تشدید بحران های سیاسی تا حد جنگ داخلی در این کشور خبر دادند.

نشریه «برلین زیتونگ» در گزارشی خود با تیتر «رئیس جمهور ترکیه در حال بالا بردن احتمال جنگ داخلی در این کشور است» نوشت: خاورمیانه در وضعیتی به سر می برد که تحمل هیچ جنگ داخلی دیگری را در خود ندارد، وقتی به وضعیت ترکیه توجه کنیم، خواهیم دید که همه چیز وابسته به بصیرت کردها در داخل ترکیه است.

این نشریه می افزاید: در حالی که اکنون سه سال است در منطقه جنوب و جنوب شرق ترکیه صدای اسلحه های گروه پ.ک.ک و ارتش ساکت شده است، اما هر لحظه می توان انتظار آغاز درگیری ها را داشت. از سوی دیگر اردوغان برای این که بتواند خود را به عنوان رئیس جمهور مطلق، پرقدرت و ملی ترکیه نشان دهد، مجبور به همکاری با گروه های ناسیونالیست و ارتش ترکیه است. اگر اختیارات بیشتری به ارتش داده شود، فرآیند صلح با کردها مورد ضربه واقع خواهد شد و این می تواند سر آغاز یک درگیری داخلی باشد.

نشریه «سویدتچه زیتونگ» نیز با اشاره به این که اردوغان از سال 2003 تا کنون در تمام انتخابات ها توانسته رای بالایی را برای خود کسب کند، آغاز شدن وزش بادهای مخالف او در داخل حزب را از علایمی عنوان کرد که می تواند کارها را برای اردوغان سخت کند.

این نشریه درادامه نوشت: اگر چه اردوغان دارای حجم طرفداران بالایی است، اما مخالفان درون حزبی و فساد مالی که خانواده اردوغان به آن گرفتار شده است، و نیز سیاست ها و رفتارهای فئودال وار اردوغان در حال صدمه زدن به او است.

منبع: ابنا

کلید واژه های مطلب: احتمال   شروع   جنگ   داخلی   در   ترکیه   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.