رسانه‌های عربی درصدد کشاندن پای ایران به درگیریهای عراق

رسانه‌های عربی درصدد کشاندن پای ایران به درگیریهای عراق shia muslim                   
یک روزنامه کویتی مدعی شد : ایران به نخست وزیرعراق پیشنهاد کرده است در صورت گسترش درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی عراق و گروهک تروریستی داعش، آماده است کمک‌های نظامی و لجستیک خود را به دولت عراق ارایه کند.

به گزارش مصاف به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم روزنامه "السیاسة" این خبر را به نقل از منبعی که به اسم آن اشاره ای نکرده و تنها از آن به عنوان "یک عضو برجسته جریان صدر" عراق یاده کرده است، نوشت: ایران به مالکی پیشنهاد کرده است که در صورت گسترش درگیری‌ها میان تروریست‌ها و نیروهای امنیتی به دیگر شهرهای بزرگ عراق آماده ارایه هر گونه کمک نظامی و لجستیک به این کشور است.

"این نشریه کویتی ادعا کرد: مالکی در انتخاب گزینه نظامی برای الانبار دو نکته را مد نظر داشته است: نخست وعده‌های مقام های ایرانی که گفته اند تهران در صورت خارج شدن اوضاع از کنترل نیروهای ارتش عراق و پیش روی تروریست‌ها به سمت جاده فلوجه – بغداد از دو راه هوایی و زمینی سلاح و تجهیزات جنگی برای نیروهای عراقی ارسال خواهد کرد.برخی از افراد در ایران نیز وعده داده اند که اگر تحولات میدانی اقتضا کند درست مانند آنچه در سوریه اتفاق افتاد نیروهای حزب الله به عراق اعزام شوند. دوم مالکی به این جمع بندی رسیده است که درگیری‌های الانبار منجر به افزایش شکاف میان عشایر هوادار روریارویی با دولت و هواداران آتش بس و مذاکره و سازش با دولت خواهد شد.

السیاسة به نقل از منبعی که از آن به عنوان"عضو ارشد جریان صدر" یاد می‌کند، افزود: نظام بشار اسد معتقد است پیروزی نظامی مالکی در الانبار ضربه ای روحی و نظامی به تروریست‌های سوریه خواهد زد؛ صحراهای استان الانبار - به عنوان گذرگاه سلاح و تروریست به سوریه- باعث نگرانی نظام سوریه شده است.

این درحالی است که به نوشته السیاسة ناکامی نیروهای دولتی در الانبار و تسلط تروریست‌ها بر این استان و مرز با سوریه کاملا نتایج عکسی را به دنبال خواهد داشت و این چیزی است که به ادعای السیاسه مالکی و ایران و سوریه از آن بیم دارند.

گفتنی است برخی پایگاه‌های خبری دیگر نیز ادعاهای مشابهی را این بار به نقل از " یک عضو برجسته مجلس اعلای اسلامی عراق" مطرح کردند.

شبکه اسکای نیوز در این زمینه نوشت: یک عضور ارشد مجلس اعلای اسلامی عراق به این شبکه گفته است ایران به مالکی پیشنهاد استقرار نیروهایی مشترک از ارتش عراق و 10 هزار نیروی سپاه پاسداران در مکان‌های مختلف عراق ارایه کرده است که شامل استقرار در مرزهای عراق و سوریه، در بین دو استان الانبار و کربلا در صحرای النخیب - محل انتقال سلاح، مواد منفجره و تروریست‌ها به عراق" و مابین مرزهای الانبار و پایتخت عراق (بغداد) – که بیشترین سهم را از حملات القاعده و بعثی‌ها دارد ـ می‌شود.

روزنامه السیاسه از جمله روزنامه‌های عرب زبان منطقه است که همواره سیاست ضد ایرانی داشته و در دوران صدام حسین از سیاست‌های تجاوزکارانه و توسعه طلبانه صدام علیه ایران حمایت می‌کرد. این روزنامه حتی پس از اشغال کویت توسط صدام و سپس آزاد سازی آن نیز سیاست‌های ضد ایرانی خود را دنبال کرد.

کلید واژه های مطلب: رسانه‌های   عربی   درصدد   کشاندن   پای   ایران   به   درگیریهای   عراق   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.