اولاند میهمان ویژه دربار سعودی

اولاند میهمان ویژه دربار سعودی shia muslim                   
فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه مناسباتش را با کشورهای عربی تقویت کرده است. او که سه ماه پیش فریاد می‌زند " من شارلی هستم " اکنون می‌تواند بگوید " من یک داعشی " هستم .

 

به گزارش مصاف، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه در سفر به منطقه خلیج فارس برای نخستین بار به عنوان ناظر در جلسه شورای همکاری خلیج فارس شرکت کرد. اولاند که کشورش درگیر بحران اقتصادی است به دنبال فروش تسلیحات نظامی در شورای همکاری خلیج فارس است و به همین جهت از سیاست های ریاض در جنگ یمن حمایت های اعلامی می کند.

این در حالی است که مناسبات اقتصادی فرانسه با ایران نیز از جایگاه قابل توجهی بر خوردار است. کارخانه رنو که دولت فرانسه مالک ۱۵ درصد از سهام آن است در ایران سرمایه گذاری های قابل قبولی کرده و این در حالی است که شرکت های نفتی مانند توتال هم به دنبال رفع تحریم ها برای ورود به بازار ایران هستند. با توجه به نوع قرارداد های جدید که ایران بعد از رفع تحریم ها به کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در عرصه نفت پیشنهاد خواهد کرد به نظر می رسد اروپایی ها علاقه مند به حضور در این بازار بزرگ با نیروی کار عظیم و متخصص هستند به طوری که در شیخ نشین های خلیجی به غیر از ادوات جنگی و حضور در پروژه های انرژی بخش های دیگر صنایع فرانسوی اماکن حضور ندارند .

این تمام ماجرای تضاد در رفتار رئیس جمهور فرانسه نیست. او که یکی از مدافعان حقوق بشر به شمار می رود در کشوری عربستان سعودی در خصوص شمار زیاد زندانیان سیاسی و افراطی گری مذهبی سخنی به میان نیاورد در حالی که سه ماه پیش وی در خیابان های پاریس " من شارلی هستم " را فریاد زده بود اما اکنون در کشوری قدم می گذارد که وهابی گری به طور رسمی در مدارس تدریس می شود و تکفیر یکی از شاخصه های فکری حکومت است.در همین حال فرانسوی ها قصد دارند نقش پلیس بد را در مذاکرات ایران ایفا کنند که این مساله برای سعودی ها خوشآیند است. آنها که تصور می کنند در دیپلماسی تهران عقب مانده اند به پاریس متوصل شده تا کمی از جزئیات ماجرای لوزان و گفتگو های ایران و گروه شش مطلع شوند.

از نکات جالب دیگر سفر اولاند به عربستان سعودی حضور او در کشوری است که حامی مالی کشتار مسیحیان و شیعیان در سوریه ، لیبی و حتی عراق است. اولاند اکنون می تواند فریاد بزند " من یک داعشی "‌هستم !

منبع: شبستان

کلید واژه های مطلب: اولاند   میهمان   ویژه   دربار   سعودی   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.