روزه مسیحیان به نشانه همبستگی با مسلمانان

روزه مسیحیان به نشانه همبستگی با مسلمانان shia muslim                   
مسیحیانی از سراسر جهان با شرکت در یک کمپین اینترنتی، در کنار مسلمانان ماه مبارک رمضان را گرامی می‌دارند.

 

به گزارش مصاف، ایده مشارکت در روزه‌داری ماه رمضان در کنار مسلمانان، با الهام از کمپینی گرفته شد که ماه فوریه گذشته از سوی مسلمانان به نشانه همبستگی با مسیحیان برگزار شد.

در این کمپین سایبری مسلمانان با هدف ترویج دوستی و همبستگی ادیان، در ایام «لنت» یا چله مسیحیان اقدام به روزه‌داری کردند.

روزه‌داری مسیحیان متفاوت از روزه‌داری مسلمانان است و در روزی به نام «چهارشنبه خاکستر» آغاز می‌شود و به مدت 40 روز تا عید پاک ادامه می‌یابد.

در این ایام که لنت یا چله نامیده می‌شود، مسیحیان با کم کردن از لذات مادی مانند خوردن و خوابیدن، به تمرین کنترل نفس و خویشتن‌داری می‌پردازند و تلاش می‌کنند که از عادات بدی مانند تلف کردن زمان در پای تلویزیون یا مثلاً خوردن بیش از حد قند خودداری کنند.

در این کمپین، مسلمانان ضمن همراهی با مسیحیان در هشتگ #Muslims4Lent عکس‌هایی از خود می‌‌گذاشتند و اعلام می‌کردند که در این ایام از چه کارهایی اجتناب کرده‌اند.

مسلمانانی از انگلیس، آمریکا، کانادا، مالزی، اسپانیا، استرالیا، لبنان، مصر، فلسطین، پاکستان و ... در این پویش شرکت داشتند.

این کمپین که با هدف مقابله با افراط‌گرایی و جنایات اخیر صورت گرفته علیه مسلمانان و مسیحیان از سوی افراط‌گرایان برگزار شد، مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

باسل ریش، مسلمان آمریکایی 28 ساله  که این کمپین را راه‌اندازی کرده گفته بود که این کار را با الهام گرفتن از همبستگی زیبای دانشجویان غیرمسلمان دانشگاه هیوستن که در برنامه یک روز روزه‌داری انجمن دانشجویان مسلمان این دانشگاه در رمضان گذشته شرکت کردند، انجام داده است.

در پاسخ به این اقدام زیبای مسلمانان، گروهی از مسیحیان نیز هشتگی به نام «مسیحی برای رمضان» (#Christian4Ramadan) ایجاد کرده و در آن از نیت خود برای مشارکت در روزه‌داری ماه رمضان و دلایل خود نوشتند.

ناتانائیل ویتکوس، یک وبلاگنویس مسیحی در وبلاگ خود نوشت: من تا به حال بیش از یک هفته روزه نگرفته‌ام به همین خاطر نمی‌دانم که جسمم توانایی یک ماه روزه‌داری را دارد.

وی افزود: با این حال با نهایت توان این تصمیم را عملی می‌کنم و اگر مشکلات جسمانی برایم پیش بیاید بقیه روزه‌ها را به زمانی که تواناییم را دوباره به دست آورم موکول خواهم کرد.

ویتکوس گفت: من همچنین از این فرصت برای عبادت بیشتر استفاده خواهم کرد.

جف کوک، دیگر مسیحی شرکت‌کننده در این کمپین که می‌خواهد در طول ماه رمضان روزه بگیرد، نوشت: من عکس‌های جوانان مسلمانی را دیدم که نوشته‌هایی در دست داشتند که بدون توجه به اختلافات و گذشته‌ها با روزه‌داری مرا در ایام لنت که برایم مقدس‌ترین است، همراهی می‌کردند.

وی افزود: دیدن این عکس‌ها سبب شد که همه بی‌اعتمادی‌هایم کنار رود و فهمیدم از اینکه به من گفته می‌شود که برای عشق به کشورم باید نسبت به مسلمانان بی‌اعتماد باشم، خسته شده‌ام.

منبع: ایکنا

کلید واژه های مطلب: روزه   مسیحیان   به   نشانه   همبستگی   با   مسلمانان   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.