تلاش اسرائیل برای تشدید درگیری شیعه ـ سنی

تلاش اسرائیل برای تشدید درگیری شیعه ـ سنی shia muslim                   
فهمی هویدی، نویسنده سرشناس مصری، تأکید کرد: اسرائیل درصدد است تا درها را به روی فاجعه درگیری سنی ـ شیعه بگشاید که هیچ حد و مرزی ندارد.

 

به گزارش مصاف، «فهمی هویدی»، نویسنده سرشناس مصری، درمقاله‌ای که در روزنامه لبنانی «السفیر» منتشر شد، با بیان این که «به حال جهان عرب نمی‌دانیم، بخندیم و یا گریه کنیم»، نوشت: در کنگره هرتزلیا، اسرائیلی‌ها از افزایش درخواست‌ها در اروپا برای تحریم اقتصادی و آکادمی آنها ابراز ترس و نگرانی می‌کنند، اما همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به تقویت همپیمانیش با جهان عرب به ویژه سعودی‌ها دل بسته است.

هویدی در ادامه می‌نویسد: «این تفاوت زمانی نگران کننده‌تر می‌شود که به یادآوریم طرف عربی روزی فلسطین را قضیه محوری و اصلی و اسرائیل را دشمن نخست راهبردی می‌دانست، اما حالا «انور عشقی» نظامی بازنشسته و رئیس یکی از مراکز مطالعاتی سعودی‌ها درجده با «دوری گولد»، بارزترین مشاور نتانیاهو و مدیرکل جدید وزارت خارجه رژیم صهیونیستی دیدار می‌کند و مقابل دوربین‌ها دست می‌دهند.

فهمی هویدی با اشاره به یک گزارش روزنامه انگلیسی «اکونومیست» از امیدها و آرمان‌های نتانیاهو، نتیجه گرفته است که دو دشمن اسرائیل و جهان عرب وارد مرحله همکاری و تفاهم شده و اکنون به یک همپیمان اعلام نشده، تبدیل شده‌اند.

وی با بیان اینکه «دشمن امروز چه کسی است؟»، نوشت که در رسانه‌های مصری یک روز اخوان‌المسلمین و یک روز جنبش حماس دشمن معرفی می‌شود و در رسانه‌های کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه سعودی هم با توجه به ترس سنتی از ایران، بحران یمن و تحولات بعداز امضای توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵، ایران جایگاه اسرائیل را گرفته است.

این نویسنده عرب تصریح کرد: می‌توان نتیجه گرفت که اسرائیل دیگر دشمن اول سعودی‌ها نیست و ایران به رقیب اول تبدیل شده است و خطرناک‌تر اینکه فرصتی برای اسرائیل فراهم شده تا همه فلسطین را ببلعد و دامنه عادی‌سازی روابطش با عرب‌ها را گسترش دهد.

فهمی هویدی افزود: اما خطرناک‌تر از آن این که، اسرائیل به تحریک درگیری عرب‌ها با ایرانی‌ها بسنده نمی‌کند و درصدد است تا درها را به روی فاجعه درگیری سنی ـ شیعه بگشاید که هیچ حد و مرزی ندارد و به نابودی توان دو طرف و شکست نهایی آنها با هم منجر می شود.

این نویسنده سرشناس مصری نسبت به توطئه‌ها برای تجزیه کشورهای عربی مانند عراق، سوریه، یمن و لیبی هشدار داد و تاکید کرد که لبنان هم به دلیل تشدید اختلافات گروه‌های سیاسی حتی قادر نیست رئیس جمهوری انتخاب کند.


منبع: ادیان نیوز

کلید واژه های مطلب: تلاش   اسرائیل   برای   تشدید   درگیری   شیعه   ـ   سنی   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.