حقوقدان آمریکایی: شکست مذاکرات هسته ای برای آمریکا زیان‌های سنگینی دارد

حقوقدان آمریکایی: شکست مذاکرات هسته ای برای آمریکا زیان‌های سنگینی دارد shia muslim                   
حقوقدان آمریکایی پیشرفت مذاکرات هسته ای در 18 ماه گذشته را حاصل آگاهی دولت باراک اوباما از ضرورت تغییر در سیاست‌های خارجی کاخ سفید توصیف کرد وگفت رییس جمهوری آمریکا باید بداند که شکست این مذاکرات زیان‌های سنگینی را برای او در پی خواهد داشت.

 

به گزارش مصاف، استانلی کوهن حقوقدان آمریکایی اظهار کرد: دولت آمریکا برای نخستین بار و بر حسب ضرورت و اجبار به این آگاهی رسیده است که سیاست زور گویی و قلدری درجهان امروز دیگر کار آیی ندارد وبه همین دلیل با ایران سر میز مذاکره نشسته است.

وی گفت: 18 ماه تلاش مستمر و فشرده مذاکره کنندگان هسته ای به این دلیل ادامه پیدا کرده است که راه بازگشتی برای هیچ یک از طرفین وجود ندارد.

کوهن افزود: تداوم حضور آمریکا سر میز مذاکره هیچ دلیلی جز آگاهی بر این حقیقت نیست که دوران استفاده از ابزار فشار و زور برای دستیابی به اهداف سیاسی سپری شده است.

وی افزود: روی کار آمدن اوباما و پیروزی او در انتخابات سال 2008 حاصل آگاهی و مطالبات مردم این کشور مبنی بر ضرورت تغییر در سیاست های سلطه جویانه دولت های آمریکا بود وبه همین دلیل ما شاهد نطق های شورانگیز اوباما در طول مبارزات انتخاباتی و نخستین روز ها و ماه های ریاست جمهور او بودیم.

استانلی کوهن به عنوان نمونه به نطق پیروزی اوباما دررابطه با عدالت و برابری و سخنرانی های تحلیف و نطق معروف قاهره او اشاره کرد و گفت: اوباما خوش باورانه تصور می کرد، قادر به پاسخگویی به این مطالبه جهانی خواهد بود، اما به تدریج دریافت که توان مقابله با فشار محافظه کاران و حامیان صهیونیست آن ها در داخل و خارج را ندارد.

این حقوقدان با سابقه آمریکایی در ادامه گفت: برنامه های هسته ای ایران که در زمان بوش به یک بحران ساختگی بدل شد به صورت میراثی به اوباما رسید و وی که ظاهرا بر ضرورت تغییر سیاست های خارجی آمریکا پی برده بود، کوشید تا این بحران را به عنوان قدمی برای اثبات ادعاهای خود در مورد تغییر سیاست های خارجی آمریکا حل کند.

وی اظهار کرد: گرچه اوباما و وزیر خارجه جدید دولت آمریکا آمادگی و حسن نیت بیشتری نسبت به دولتمردان گذشته این کشور برای حل این بحران نشان داده اند، اما سهم چشمگیری از پیشرفت های حاصل در مذاکرات اخیر مدیون تدبیر و هوشمندی تیم جدید مذاکره کننده ایرانی به سرپرستی وزیر خارجه ایران بوده است.

حقوقدان آمریکایی در ادامه گفت: همزمان با تلاش های گسترده طرفین برای پشت سر گذاشتن اختلافات و هموار کردن راه رسیدن به یک توافق جامع و منصفانه، در ماه های اخیر چه از سوی تندرو های کنگره آمریکا و چه سران اسراییل و عربستان سعودی و حامیان داخلی آن ها تلاش های زیادی برای کارشکنی در گفت وگو های 18 ماهه طرفین صورت گرفته است که ضعف دولت اوباما در مقابل این کارشکنی ها می تواند سرنوشت مذکرات را به خطر بیاندازد.

کوهن زیاده خواهی های اخیر مذاکره کنندگان آمریکایی در آخرین روز های مذکرات را حاصل این تلاش و فشار ها دانست و گفت: آن چه اوباما و مسئولین کاخ سفید باید به آن توجه کنند این است که تن دادن به این فشار ها در چنین شرایط حساسی نه تنها سودی برای عاملان فشار به بار نخواهد آورد، بلکه به شدت بر مشکلات سیاسی دولت اوباما در جهان بویژه منطقه خاور میانه خواهد افزود و این منطقه را دچار بحران های سنگین تری خواهد کرد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه های مطلب: حقوقدان   آمریکایی      شکست   مذاکرات   هسته   ای   برای   آمریکا   زیان‌های   سنگینی   دارد   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.