مذاکرات ایران و گروه ١+۵

مذاکرات ایران و گروه ١+۵ shia muslim                   
نشست تمامی اعضای گروه پنج به علاوه یک با تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف بین ساعات ۱۳ تا ۱۴ به وقت تهران در هتل کوبورگ وین برگزار خواهد شد.

به گزارش مصاف،خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از یک مقام غربی اعلام کرد ایران و ١+٥ در مذاکرات خود درخصوص برنامه هسته ای ایران به جمع بندی نهایی رسیدند.

یک مقام ارشد غربی می گوید این توافق نامه تاریخی سه‌شنبه بعد از رفع مشکلات نهایی، حاصل شد.

این دیپلمات غربی مدعی شد، این امر شامل توافقی بین تهران و واشنگتن می‌شود که به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه می دهد به عنوان بخشی از وظایف نظارت خود، خواستار دیدار از سایت‌های نظامی ایران شوند.

مقامات ایرانی هنوز این خبر را تایید نکرده اند.

برگزاری نشست اعضای گروه ١+٥ و ایران در ساعت ۱۳ امروز (سه شنبه) به وقت تهران، کنفرانس خبری مشترک پس از این نشست و قطعی شدن توافق نهایی مهمترین رویدادهای اعلام شده در وین تا دقایقی پیش است.

نشست تمامی اعضای گروه پنج به علاوه یک با تیم مذاکره کننده هسته ای ایران به ریاست محمدجواد ظریف بین ساعات ۱۳ تا ۱۴ به وقت تهران در هتل کوبورگ وین برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش قرار است پس از این نشست، کنفرانس مطبوعاتی طرف‌های مذاکرات در محل مقر اروپایی سازمان ملل در وین (آستریا سنتر) برگزار شود و نتایج نهایی مذاکرات در اختیار خبرنگاران و تصویربرداران قرار گیرد.

گمانه زنی ها همچنین حاکیست احتمال می رود تا ساعاتی دیگر، بیانیه ای حاوی جمع بندی نهایی بین دو طرف انتشار یابد که در آن از یک سو تحریم های بین المللی و یکجانبه علیه ایران لغو و از سوی دیگر ایران نیز بر تعهدات خود در جهت اطمینان بخشی درمورد صلح آمیز بودن برنامه های اتمی صحه خواهد گذارد.

ایران همواره فعالیت های هسته ای خود را صلح آمیز معرفی کرده و اتهامات منتشره از سوی محافل صهیونیستی را کذب دانسته است.

طی ۱۸ روز گذشته نمایندگان ایران و گروه پنج به علاوه یک نشست های طولانی، سخت و فشرده را برای پایان دادن به بحران پرونده هسته ای ایران برگزار کردند. محور این مذاکرات محمدجواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و آمریکا بودند.

وزیر امور خارجه ایران شب گذشته در توئیتر خود نوشت: اگر توافق به دست بیاید، پیروزی دیپلماسی به معنی آن است که وقتی که همه می توانستیم ببازیم، همه برنده شده ایم. به همین سادگی، احتیاجی به تبلیغ و تفسیر هم ندارد.

کلید واژه های مطلب: مذاکرات   ایران   و   گروه   ١   ۵   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.