تناقض گویی‌های هسته ای دولتمردان؛ این بار پیرامون حق غنی سازی!

تناقض گویی‌های هسته ای دولتمردان؛ این بار پیرامون حق غنی سازی! shia+muslim                   
به فاصله چند روز بعد از بیانیه لوزان بود که سخنگوی سازمان انرژی اتمی با انتقاد از تیم سابق مذاکره کننده هسته ای عنوان کرده بود: «برخی افراد به دنبال شناسایی حق هسته‌ای برای کشورمان از سوی غرب بودند، در حالی که حقوق مسلم نیاز به شناسایی طرف مقابل ندارد و این اشتباهی بود که تیم قبلی مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات انجام می‌داد که البته گاهی هم تبدیل به شرط شروع مذاکرات شده بود، در حالی که این حق جزو مسلمات است».

 

به گزارش مصاف، با این حال طی روزهای گذشته یکی از شاه بیت های اصلی سخنان رییس جمهور و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان، شناسایی حق غنی سازی ایران توسط ۵+۱ در مذاکرات وین بوده است!

در همین راستا عباس عراقچی پیش از توافق ژنو با اشاره به اهمیت شناسایی حق غنی سازی برای ایران عنوان کرد: «توافقی که در آن حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته نشده باشد مورد قبول ما نیست. پذیرش شفاهی حق ایران برای غنی سازی مورد قبول ما نیست و باید در سند توافق مکتوب شود».

همچنین بعد از توافق ژنو در نامه ای که حسن روحانی خطاب به مقام معظم رهبری نگاشته بود با ادعا شناخته شدن حق غنی سازی از جانب ۵+۱ عنوان شده بود: «فرزندان انقلابی شما توانستند در مذاکراتی دشوار و پیچیده، حقانیت ملت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای را در صحنه بین‌المللی اثبات کنند و گام نخست را به گونه‌ای پیش برند که حقوق هسته‌ای و حق غنی‌سازی ملت ایران مورد اذعان قدرت‌های جهانی ـ که سال‌ها سعی بر انکار آن داشتند ـ قرار گیرد».

عباس عراقچی نیز در توجیه مزیت قطعنامه ۲۲۳۱ آن را گامی بزرگ در جهت احقاق حقوق ایران عنوان کرد و گفت: «این قطعنامه حق غنی سازی و برنامه هسته ای ایران را به رسمیت شناخت. این برای اولین بار است که شورای امنیت غنی سازی یک کشور در حال توسعه را پذیرفته و آن کشور را بدون هیچ گونه تهاجم و جنگی از ذیل فصل هفتم خارج کرده که این اقدام هم بی سابقه و نشانه عزت و افتخار ملت ایران است»

اما جالب اینکه با همه این اوصاف، بر اساس مذاکرات وین ۱+۵ همچنان حق غنی سازی ایران بدون محدودیت (بر اساس ان پی تی) را به رسمیت نشناخته و آنچه امروز به عنوان یک دستاورد توسط مقامات دولت یازدهم تحت عنوان به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران مطرح می شود، در واقع یک غنی سازی بسیار محدود و کاریکاتوری است در حالی که در گذشته جمهوری اسلامی ایران بدون توجه بهنظر ۱+۵ در این باره، غنی سازی تا سطح ۲۰% را هم انجام داده بود.


منبع: رجانیوز

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.