محرومیت 13 میلیون کودک خاورمیانه از تحصیل

محرومیت 13 میلیون کودک خاورمیانه از تحصیل shia muslim                   
سازمان ملل اعلام کرده است در پی درگیری‌‎ها در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، 13 میلیون کودک از تحصیل و آموزش محروم شده اند.

 

به گزارش مصاف، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) روز پنج‌شنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد 2.4 میلیون کودک سوری، 3 میلیون کودک عراقی، 2 میلیون کودک لیبیایی، 3.1 میلیون کودک سودانی و 2.9 میلیون کودک یمنی از تحصیل محروم هستند.

یونیسف با اعلام اینکه در پی ناآرامی‌ها در منطقه حدود هشت هزا رو 850 مدرسه در عراق، سوریه، یمن و لیبی آسیب دیده و یا ویران شده است، گفت: «این مدارس به پناهگاه آواراگان تبدیل شده است.»

این نهاد سازمان ملل همچنین گفت ترس از اقدامات خشونت آمیز باعث شده معلمان شغل خود را رها کرده و خانواده‌ها از فرستادن کودکانشان به مدرسه اجتناب کنند.

این در حالی است که حدود 700 هزار کودک سوری آواره هستند و به دلیل زیرساخت‌های فرسوده کشورهای همسایه خود و نداشتن ظرفیت لازم برای پذیرش این آوراگان، از تحصیل محروم مانده‌اند.

در همین راستا پیتر سلامه مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای یونیسف گفت: «افزون بر خسارات مادی به مدارس، کودکان این بخش از جهان احساس می‌کنند آینده‌ای ندارند.»

پیتر سلامه افزود از هر چهار مدرسه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا یکی ویران شده و یا مورد استفاده پناهجویان و یا نظامیان قرار گرفته است.

در ادامه گزارش یونیسف آمده است در سال 2014 ، تنها در عراق 700 کودک کشته و 500 تن از آنان مجروح شده‌اند.

براساس این گزارش در یمن نیز قبل از آغاز ناآرامی‌ها 1.6 میلیون کودک با مشکلات آموزشی روبرو بودند؛ حال آنکه در حال حاضر با بسته شدن 3500 مدرسه (حدود یک چهارم مدارس یمن) 1.8 میلیون کودک در این کشور جنگ زده قادر به ادامه تحصیل نیستند.

منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: محرومیت   13   میلیون   کودک   خاورمیانه   از   تحصیل   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.