۷۲ سال پیش حلب به ۱۲هزار جنگ‌زده یونانی پناه داده بود

۷۲ سال پیش حلب به ۱۲هزار جنگ‌زده یونانی پناه داده بود shia muslim                   
حدود ۱۲هزار نفر یونانی در قرن گذشته با فرار از جنگ در کشورشان، به حلب پناه برده بودند. به نظر می‌رسد تاریخ در حال تکرار شدن است؛ این بار اما برعکس.

 

به گزارش مصاف، در شبکه‌های اجتماعی، تصاویری رد و بدل شد که پناهجویان یونانی را در شهر حلب سوریه نشان می‌دهد.

این پناهجویان که حدود ۱۲هزار نفر بودند در قرن گذشته با فرار از جنگ در کشورشان، به حلب پناه برده بودند. برخی این عکس‌ها را با توجه به اوضاع بسیار بد پناهجویان سوری در یونان و دیگر کشورهای اروپایی، «تناقض قرن» نامیدند.

تاریخ عکس‌های قدیمی، به سال ۱۹۴۳ باز می‌گردد. سایت آمریکایی آمازون، مجموعه این عکس‌ها را با قیمت ۱۱هزار دلار، برای فروش عرضه کرده است.

به نظر می‌رسد تاریخ در حال تکرار شدن است؛ این بار اما برعکس. خبرگزاری‌ها، روزنامه‌های بزرگ، صفحات تلویزیون‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مملو شده از تصاویر شهروندان سوری که جنگ و جنایات داعش و دیگر گروه‌های تروریستی زندگی آن‌ها را به تباهی کشیده و از جهنم آن، به اروپا می‌گریزند. ایستگاه نخست فرار هم سواحل یونان است.

بحران سوری‌های پناهجو که از بیش از چهار سال و نیم جنگ در کشورشان می‌گریزند، بر اروپا سایه افکنده است. آن‌ها به دنبال زندگی امنی هستند اما بسیاری از ‌آن‌ها هنگام فرار، در دریا غرق می‌شوند یا در مسیر می‌میرند. یکی از ‌آخرین آن‌ها، «آلان کردی» کودک سوری است که عکس جنازه پرتاب شده‌اش در سواحل مدیترانه‌ای ترکیه، جهان را تکان داد.

در دوره جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵)، مهاجرانی از آتش جنگ در اروپا گریخته برای یافتن مکانی امن به کشورهای جهان عرب همچون سوریه، لبنان، عراق و مصر پناه بردند.

امروز پس از گذشت حدود ۷۰ سال از آن دوران، میلیون‌ها سوری با بد‌ترین بحران روبرو هستند و آرزو دارند تا از راه ترکیه، به یکی از کشورهای اروپایی به ویژه یونان برسند تا دروازه آن‌ها برای عبور به کشورهای همچون آلمان، اتریش و کشورهای اسکاندیناوی باشد.

صحنه دردآور اوضاع سوریه، یادآور رنج‌ها و بحران‌های یونانی‌ها در اوایل و نیمه‌های قرن گذشته در جنگ‌های اول و دوم جهانی است.

یونانی‌ها شاهد یورش ایتالیایی‌ها و آلمان‌ها به سرزمین‌هایشان بودند. نتیجه نیز مهاجرت گروهی آنان به شرق یعنی به جهان عرب بود. حلب مهم‌ترین شهری بود که به آن‌ها پناه داد.

یکی از عکس‌ها مجموعه‌ای از افراد ژنده‌پوش را نشان می‌دهد که کودکان کم سن و سالی به همراه دارند. آن‌ها در انتظار کمک، به صف ایستاده‌اند. بر روی این عکس نوشته شده که به حدود ۱۲هزار پناهجوی یونانی در حلب غذا داده شد.منبع: ابنا

کلید واژه های مطلب: ۷۲   سال   پیش   حلب   به   ۱۲هزار   جنگ‌زده   یونانی   پناه   داده   بود   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.