طلاکاری گنبد حرم مطهر امام علی(ع) مرمت می‌شود

طلاکاری گنبد حرم مطهر امام علی(ع) مرمت می‌شود shia+muslim                   
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از انعقاد قرارداد مرمت طلاکاری گنبد حرم مطهر امام علی(ع) خبر داد.

 

به گزارش مصاف، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: قرارداد مرمت خشت‌های طلای گنبد و بخش‌های باقی مانده از ایوان و مناره‌های حرم مطهر علوی بین ستاد بازسازی عتبات عالیات و رئیس دیوان وقف شیعی عراق به امضا رسید.

«حسن پلارک» با بیان اینکه گنبد مطلای امام علی (ع) قدمتی در حدود ۳۰۰ سال دارد افزود: با گذشت بیش از سه قرن از ساخت این گنبد و بر اثر عوامل طبیعی، طلاکاری روی خشت‌ها دچار فرسایش و خوردگی شده از این رو نیازمند ترمیم و مرمت است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه طی این پروژه، ضخامت طلاکاری خشت‌های گنبد افزایش خواهد یافت افزود: با توجه به ارزش تاریخی خشت‌های گنبد و تاکید مقام مرجعیت شیعه در عراق، مقرر شده است تا خشت‌های قدیمی پس از ترمیم و صافکاری مجددا آبکاری شده و به پوشش طلای آنها، ۱۷ میکرون افزوده شود.

پلارک درباره مرمت بخش‌های باقی مانده از خشت‌های طلای ایوان نجف و مناره‌های حرم مطهر علوی گفت: کارشناسان خبره ستاد بازسازی عتبات عالیات به این منظور با جدیدترین روش‌های علمی و به‌صورت درجا اقدام به مرمت خواهند کرد. در این روش، بدون اینکه نیازی به خارج کردن خشت‌ها از محل خود باشد، میزان ضخامت طلای روی آنها افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: زمان اجرای این قرارداد ۱۸ ماه خواهد بود که امیدواریم مرمت خشت‌های طلای گنبد را ظرف یکسال به اتمام برسانیم.


منبع: ابنا

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.