حجت‌الاسلام قرائتی: کربلا یک مکتب است نه یک حادثه تاریخی

حجت‌الاسلام قرائتی: کربلا یک مکتب است نه یک حادثه تاریخی shia muslim                   
رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به اینکه کربلا یک مکتب است؛ نه یک حادثه تاریخی، گفت: تنها مکتبی که در دنیا می‌تواند 70 میلیون جمعیت را مشتاق به تعطیلی کسب و کار خود ساخته و سپس آنان را مشغول عزاداری کند، مکتب کربلا است.

به گزارش مصاف به نقل از خبرگزاری فارس:

 حجت‌الاسلام و الملسمین محسن قرائتی در گردهمایی دانشجویان دانشجویان علوم پزشکی کاشان در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه، اظهار داشت: کربلا مکتبی است که زیر سم اسب رفتن را به زیر بار ظلم نرفتن ترجیح می‌دهد و معتقد است خون بر شمشیر پیروز است.

وی از کربلا به عنوان یک فلسفه، مکتب و دانشگاه بزرگ نام برد و افزود: زیر بار سم اسب رفتن، اما زیر بار ظلم نرفتن فلسفه دانشگاه بزرگ امام حسین (ع) است.

رئیس ستاد اقامه نماز، همچنین با اشاره به اینکه کربلا یک مکتب است؛ نه یک حادثه تاریخی، ابراز داشت: تنها مکتبی که در دنیا می‌تواند 70 میلیون جمعیت ایران را مشتاق به تعطیلی کسب و کار خود ساخته و سپس آنان را مشغول عزاداری کند مکتب کربلا و امام حسین(ع) است.

وی یادآور شد: افرادی که خودشان را برای دنیا و غیر خدا فروختند نظیر کسانی که خود را برای رسیدن به حکومت ری معامله کردند هرگز به مطلوب خود نرسیدند اما شهدای کربلا که در راه خدا به شهادت رسیدند به دیدار محبوب یگانه خود شتافتند.

قرائتی با بیان اینکه پرتاب لنگه کفش خبرنگار عراقی به بوش باعث تحسین دنیا شد عنوان کرد: زینب کبری(س) نیز با مدت کوتاهی سخنرانی که در حکم موشک باران و کودتا بر علیه لشکر کفر بود پشت دشمن را به لرزه درآورد.

رئیس ستاد اقامه نماز، در ادامه با بیان این که علمی مفید است که تواضع آن زیاد باشد و انسانی سودمندتر است که تواضع او زیادتر باشد یادآور شد: سوادی مفید است که بتواند انسان را به سوی خدا سوق دهد.

وی یادآور شد: اگر امروز درس و تحصیلات نمی‌تواند ما را به خدا برساند برای این است که در تحصیلات هرچه جلوتر می‌رویم تواضع مان کمتر می‌شود.

قرائتی، روال کاهش احترام به معلم از مقطع ابتدایی تا دانشگاه، بی‌توجهی به نماز، حجاب و... در پایان دوران دانشجویی را نسبت به ابتدای دوران دانشجویی نمونه‌هایی از کم شدن تواضع عنوان کرد.

به گفته وی، برخی افراد هرچه جلوتر می‌روند و علم و دانش آنان زیاد می‌شود نه تنها تواضع آنان بیشتر نمی‌شود بلکه تقلیل نیز می‌یابد و نمی‌توان ادعا کرد هر کس باسوادتر است اخلاقش بهتر است.

این مفسر قرآن کریم، در ادامه روزانه 20 دقیقه مطالعه مداوم را مفید دانست و با تأکید بر تعیین یک برنامه مطالعاتی برای دانشجویان بیان داشت: دانشجویان تنها به مطالعه کتب درسی اکتفا نکنند بلکه برای مطالعه کتاب‌های غیر درسی نیز برنامه‌ریزی داشته باشند و هدف خود را برای مطالعه مشخص کنند.

وی دنبال تحصیلات رفتن را برای کسب مقام صرف و رسیدن به پست، جایگاه و دنیاطلبی را ناموفق خواند و گفت: افرادی که هدف‌شان از تحصیلات دنیاطلبی است نه رضای خدا تنها به 50 درصد اهداف خود می‌رسند و آخرت آنها صفر است اما افرادی که برای کسب رضای خدا تحصیل می‌کنند 50 درصد دنیا و 100 درصد آخرت را دارند.

قرائتی با اشاره به این که افرادی که برای خدا کار می‌کنند هر چند شاید دنیای آنان 100 درصد مطلوب نباشد اما آخرتشان به طور کامل تضمین شده است تأکید کرد: اگر کسی از یک عقل حداقلی برخوردار باشد باید بندگی خدا را در پیش گیرد چراکه، بنده پول و مال دنیا بودن سقوط و تباهی است.

رئیس ستاد اقامه نماز، یکی از مهم‌ترین عوامل آرامش در دنیا را داشتن اخلاص دانست و متذکر شد: اخلاص در کار، معالجه همه دردهای بی‌درمانی است که انسان را به آرامش می‌رساند.

وی در پایان با اشاره به اینکه از دنیا استفاده کنید، اما برای دنیا کار نکنید، عنوان داشت: کسب روزی حلال استفاده صحیح از دنیا است و در این راه رزق هر کسی با حلال اندازه‌گیری شده است.

کلید واژه های مطلب: حجت‌الاسلام   قرائتی      کربلا   یک   مکتب   است   نه   یک   حادثه   تاریخی   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.