نخستین روحانی سیاه‌پوست کامرون امام رضا(ع) را زیارت کردم و شیعه شدم/ آرزو دارم قبرستان مخصوص شیعیان داشته باشیم

نخستین روحانی سیاه‌پوست کامرون امام رضا(ع) را زیارت کردم و شیعه شدم/ آرزو دارم قبرستان مخصوص شیعیان داشته باشیم shia+muslim                   
«عبدالکامل» نخستین روحانی سیاه‌پوست کامرون می‌گوید: قبلاً اگر یک میلیون دلار هم به من می‌دادند، راضی به پوشیدن لباس روحانیت نمی‌شدم اما الان با افتخار این لباس را بر تن می‌کنم. او آرزو دارد روزی فرارسد که شیعیان کامرون برای خودشان قبرستان مجزا داشته باشند.

به گزارش مصاف به نقل از خبرگزاری فارس  شهریور امسال بود که حجت‌الاسلام عبدالکامل عباس به عنوان خادم نمونه فرهنگ رضوی در یازدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) تقدیر شد و بار دیگر به حرم یار پا گذاشت.

او که تاکنون یک بار به کربلا و یک مرتبه هم به خانه خدا مشرف شده است، حال و هوای زیارت حرم رضوی را متفاوت توصیف می‌کند و می‌گوید از اولین باری که به حرم رفته و مهر امام رضا(ع) به دلش افتاده است، سیزده ـ چهارده سالی می‌گذرد و در این مدت، مرتباً برای زیارت مجدد لحظه‌شماری می‌کرده، اما هزینه سفر مجدد به پایتخت معنوی ایران را نداشته است.

او از کامرون آمده، از همسایگی آفریقای مرکزی، مثل همه آفریقایی‌ها، چهره‌ای سیاه و هیبتی مردانه دارد، اما سخن‌گفتن را که آغاز می‌کند، عطوفت و مهربانی از میان کلماتش پر می‌کشند و روی دلت می‌نشینند. زبان اصلی‌اش فرانسوی است، اما فارسی را هم نسبتاً خوب صحبت می‌کند، البته گاهی هم تپق می‌زند و به پدر خانمش می‌گوید «پدر شوهرم»!

37 سال دارد و اکنون امام جماعت مسجد امام حسین(ع) و نایب‌رئیس مؤسسه اهل البیت(ع) در «دوالا» بزرگترین شهر کامرون و پایتخت اقتصادی این کشور است. غیر از او دو طلبه بومی دیگر نیز در دوالا هستند که البته هنوز تحصیلاتشان کامل نشده است. در این باره می‌گوید: الان تعداد 15 کامرونی در ایران مشغول تحصیل هستند که چهار تن (دو زن و دو مرد) در مشهد، چهار نفر در اصفهان و مابقی در قم علوم دینی را فرا می‌گیرند.

عبدالکامل که از پوشیدن لباس روحانیت احساس رضایت دارد، آرزو می‌کند روزی فرا رسد که شیعیان کامرون برای خودشان قبرستان مجزا و کرسی مجلس داشته باشند.

شما را به خواندن این گفت‌وگو دعوت می‌کنیم.

اهم موضوعاتی که در این مصاحبه مطرح شده، به شرح ذیل است:

ـ امام رضا(ع) را زیارت کردم و شیعه شدم

ـ وهابی‌های کامرون، شیعه را کافر معرفی می‌کنند

ـ فرزندانم در قم متولد شدند

ـ همسرم یک سال پس از من شیعه شد

ـ مسیحی‌ها را هم در مؤسسه‌مان می‌پذیریم

ـ مسجدمان 400 نمازگزار دارد

ـ بیش از نیمی از کامرونی‌ها مسلمان هستند

ـ اصلی‌ترین نیازهای شیعیان کامرون خدمات آموزشی است

ـ بودجه شهرداری تهران تقریباً به اندازه کل کامرون است

ـ اهل سنت به جز وهابی‌ها را در اعیاد مذهبی تکریم می‌کنیم

ـ آرزو دارم قبرستان مخصوص شیعه داشته باشیم

ـ مردم کامرون هم باید مثل ایرانیان مستقل شوند

ـ مسلمانان یک کرسی در مجلس کامرون دارند

ـ مسیحی‌ها هم به لباس روحانیت احترام می‌گذارند

ـ نحوه عمامه پیچیدن را بلد نیستم

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.