خشم روسیه از کاریکاتورهای «شارلی ابدو»

خشم روسیه از کاریکاتورهای «شارلی ابدو» shia muslim                   
مردم و مقامات روسیه به کاریکاتورهای جدید نشریه فرانسوی شارلی ابدو که سقوط هواپیما روس را به سخره گرفته، به شدت واکنش نشان داده و آن را لودگی و توهین به خود دانسته‌اند.

 

به گزارش مصاف، نشریه هتاک «شارلی ابدو» با وجود انتقادات گسترده همچنان به نفرت‌پراکنی و انتشار کاریکاتورهای جنجالی ادامه می‌‌دهد.
 
این نشریه فرانسوی که پیش از این چند بار کاریکاتورهای موهنی در مورد پیامبر اسلام (ص) منتشر کرده، این بار سقوط هواپیمای مسافربری روسیه در صحرای سینا را دستمایه قرار داده است.
 
این نشریه در دو کاریکاتوری که در شماره جدید خود منتشر کرده، این حادثه را که به کشته شدن بیش از ۲۲۰ سرنشین هواپیما منجر شد، به سخره گرفته است.
 
همین امر موجب واکنش شدید مردم و مقامات روسیه شده است که می‌گویند اقدامات شارلی ابدو «نژادپرستانه» و «تنش‌آمیز» است.
 
«یوری بارمین» یکی از خبرنگاران روس نوشته است که سال گذشته زمانی که شارلی ابدو هدف حمله مسلحانه قرار گرفت، همه برای آن احساس تأسف و ناراحتی کردند و «حالا هم وقتی چنین تراژدی برای کشورت رخ می‌دهد انتظار داری که آن‌ها هم ناراحت باشند، اما اینطور نیست.»
 
یکی از این کاریکاتورها یک عضو داعش را نشان می‌دهد که در حالی که قطعات لاشه هواپیما در حال ریختن بر سر اوست، با خود می‌گوید «حملات روس‌ها این روزها شدت گرفته است.»
 
در کاریکاتور دیگر هم که با تیتر «خطر خطوط هوایی ارزان روسیه» منتشر شده، یک اسکلت در حالی که کنار لاشه هواپیما افتاده، با خود می‌گوید که ای کاش خطوط هوایی روسیه را انتخاب نمی‌کرد و با «خطوط هوایی کوکائین» پرواز می‌کرد. اشاره وی به رسوایی اخیر در خطوط هوایی فرانسه است که در جریان آن خلبان‌ها از دومینیکن کوکائین وارد کرده بودند.
 
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در واکنش به انتشار این کاریکاتورها گفته است: «در کشور ما، ما این کار را در یک کلام خلاصه می‌کنیم؛ توهین به مقدسات. این هیچ ربطی به دموکراسی یا آزادی بیان ندارد.»
 
وی اقدام شارلی ابدو را «غیرقابل قبول» خواند، اما گفت که روسیه قصد ندارد علیه این نشریه دست به اقدام قانونی بزند.
 
در حالی که سال گذشته به نشانه همدردی با این نشریه هتاک که مورد حمله قرار گرفت، شعار «من شارلی هستم» در اروپا و آمریکا به راه افتاده بود، امروز شعار «من شارلی نیستم» از سوی کاربران روس‌زبان شبکه‌های اجتماعی داغ شده بود.
 
امروز «ایوان ملنیکوف» نایب رئیس مجلس روسیه هم گفت: «این طنز نیست، یک لودگی کثیف است.»
 
مقامات فرانسوی که سال گذشته به شدت از کاریکاتورهای شارلی ابدو علیه مسلمانان حمایت کرده بودند، تاکنون واکنشی به کاریکاتورهای جدید این نشریه نشان نداده‌اند.


منبع: فارس

کلید واژه های مطلب: خشم   روسیه   از   کاریکاتورهای   «شارلی   ابدو»   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.