رویترز در پی اعدام 3 تبعه ایرانی؛ آغاز موج تازه محکومیت‌ها علیه سیستم قضایی عربستان

رویترز در پی اعدام 3 تبعه ایرانی؛ آغاز موج تازه محکومیت‌ها علیه سیستم قضایی عربستان shia muslim                   
حتی سازمان‌های داخلی مستقر در کشورهای متحد رژیم آل سعود، سیستم قضایی ناعادلانه و استفاده مکرر و پی در پی از حکم اعدام برای جرائم غیرخشن در عربستان را محکوم کرده اند.

به گزارش مصاف، اعدام سه تبعه ایرانی در عربستان در رسانه های خبری جهان به عنوان ادامه ای بر سیاست های خصمانه رژیم آل سعود علیه ایران تحلیل می شود. این در حالی است که سیستم قضایی ناعادلانه و غیرشفاف متحد منطقه ای آمریکا، حتی از سوی نهادهای داخلی کشورهای اروپایی و آمریکایی مورد محکومیت گروه های مختلف قرار گرفته است.

در این راستا خبرگزاری رویترز (Reuters) با اشاره به احضار کاردار عربستان از سوی وزارت خارجه ایران در رابطه با اعدام سه ایرانی در عربستان، نوشت: «این دو دشمن منطقه ای بر سر بحران عراق، سوریه و یمن و همچنین کشته شدن 465 زائر ایرانی در حادثه منا رودرروی یکدیگر قرار گرفته اند.»

به نوشته رویترز، «سازمان های عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر که به ترتیب در کشورهای انگلیس و آمریکا مستقرند اعلام کرده اند ضعف های اساسی در سیستم عدالت قضایی عربستان سعودی، سبب شده صدور احکام در فضایی ناامن و نامطمئن قرار بگیرد و  این سازمان ها استفاده مکرر و پی در پی از حکم اعدام برای جرائم غیرخشن در عربستان را محکوم کرده اند.»

رویترز می نویسد عربستان اکثر اعدام های خود را به صورت زدن سر در ملأ عام اجرا می کند و سومین کشور در جهان از نظر میزان اجرای حکم اعدام محسوب می شود.

پیش از این حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه کشورمان در واکنش به این اقدام عربستان در تذکری به سران این کشور گفته بود کشورها با به یادداشتن این نکته که چنین احکامی تأثیر مثبتی بر روابط نمی گذارد و  بر اساس احترام متقابل در روابط، چنین احکامی را اجرا نمی کنند.

منبع : جام نیوز

کلید واژه های مطلب: رویترز   در   پی   اعدام   3   تبعه   ایرانی؛   آغاز   موج   تازه   محکومیت‌ها   علیه   سیستم   قضایی   عربستان   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.