نشست جی 20 آنتالیا

نشست جی 20 آنتالیا shia muslim                   
برگزاری نشست جی 20 در آنتالیا توجه انظار جهانی را معطوف ترکیه کرده است.

به گزارش مصاف، گروه جی 20 برخلاف گروه هفت کشور صنعتی غربی تنها از کشورهای پیشرفته و ثروتمند غربی تشکیل نشده بلکه کشورهای در حال توسعه و اتحادیه اروپا نیز عضو این گروه هستند.

در گروه جی 20 علاوه بر هفت کشور پیشرفته صنعتی غربی شامل آمریکا، انگلستان، فرانسه، آلمان، کانادا، ایتالیا و ژاپن ، کشورهای ترکیه، برزیل، آرژانتین، هندوستان، چین، اندونزی، مکزیک، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی؛ روسیه، استرالیا و اتحادیه اروپا نیز عضویت دارند و قریب به 75 درصد اقتصاد جهان در دست کشورهای یاد شده است.

ترکیه در سال گذشته ریاست دوره ای گروه جی 20 را از استرالیا تحویل گرفت و در طول یکسال گذشته نشستهای مختلفی در ترکیه با شرکت مسوولین مختلف کشورهای عضو جی 20 که عمدتا یک گروه فعال در بخشهای اقتصادی است، تشکیل گردید.

در نشست رهبران جی 20 که امروز و فردا در آنتالیای ترکیه برگزار می شود بجز رهبران فرانسه و آرژانتین رهبران دیگر کشورها حضور دارند و در نشست آنتالیا ، ترکیه ریاست دوره ای را به چین واگذار خواهد کرد.

به گفته رسانه های ترکیه در نشست جی 20 قریب به 25 هزار نفر از کشورهای مختلف جهان در بخشهای مختلف این نشست که شامل نشست رهبران، وزیران امور اقتصادی، نشستهای مرتبط با جوانان، کارآفرینان، زنان، روسای بانکهای مرکزی است؛ شرکت دارند.

ترکیه از قریب به یکسال پیش تاکنون در تلاش برگزاری نشست رهبران که در منطقه بلک آنتالیا برگزار می شود است و نشست در سایه رخدادهای تروریستی فرانسه برگزار می شود و از روز گذشته تدابیر امنیتی در این منطقه که از سوی 13 هزار پلیس تحت محافظت قرار دارد بطور فزاینده ای افزایش یافته است.

در نشستهای جی 20 که در سال 1999 میلادی آغاز شد عمدتا مسایل مرتبط با استقرار و آرامش در بازارهای مالی جهانی طرحح و بررسی می شود.

ترکیه به عنوان کشور میزبان اعلام کرده است که مساله تروریسم و مساله آوارگان سوری را نیز در دستور کار نشست جی 20 جای خواهد داد.

علاوه بر این مساله گرمایش کره زمین، مسایل اجتماعی و سیاسی در روند توسعه پایدار، تدوین یک برنامه عمل برای مبارزه با قاچاق مالیاتی از سوی شرکتهای چندملیتی نیز در نشست جی 20 در آنتالیا جای خواهد داشت.

گفته می شود 2500 خبرنگار از داخل و خارج ترکیه، نشست جی 20 در آنتالیا را پوشش خبری می دهند و یک مرکز مطبوعاتی سه هزار نفره در بلک آنتالیا برای این خبرنگاران تاسیس شده است.

تدابیر امنیتی برای حفظ امنیتی جی 20 آنتالیا نیز در بالاترین سطح قرار دارد و 13 هزار و 400 پلیس در آنتالیا عهده دار تامین امنیت این نشست هستند .

کشور میزبان نشستهای جی 20 حق دعوت ازکشورهایی که عضو نشست نیستند را دارد و در نشست آنتالیا نیز ترکیه کشورهای آذربایجان، اسپانیا، مالزی، سنگاپور، زیمبابوه و سنگان را دعوت کرده است.

دولت ترکیه برای برگزاری نشست جی 20 از 46 هتل موجود در منطقه بلک 30 هتل را برای هیاتهای رسمی و 16 هتل را برای کارآفرینان، جوانان و تجار و صاحبان صنایعی که در نشست شرکت می کنند تخصیص داده است.

منبع: ایرنا

کلید واژه های مطلب: نشست   جی   20   آنتالیا   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.