طرح آمریکا برای جایگزین کردن تروریست‌های «معارض» به جای داعش در شمال سوریه

طرح آمریکا برای جایگزین کردن تروریست‌های «معارض» به جای داعش در شمال سوریه shia muslim                   
واشنگتن و آنکارا این بار برای تصرف و اشغالگری در خاک سوریه قصد دارند، کنترل 100 کیلومتر از مناطقی در شمال این کشور را که در اشغال داعش است در اختیار سایر گروه‌های تروریستی موسوم به «معارضان میانه‌رو» قرار دهند.

 

به گزارش مصاف، گزارش‌های آمریکایی نشان می‌دهد که گروه تروریستی داعش طی چند ماه گذشته 20-25% از اراضی تحت اشغال خود را در عراق و سوریه از دست داده است.

وبگاه خبری «النشره» لبنان گزارش داد، این مسئله به خاطر حملات ارتش سوریه و همپیمانان آن، کُردها، برخی از گروه‌های تروریستی وابسته به معارضان صورت گرفته است. ولی سوالی که مطرح می‌شود این است: در سایه افزایش حملات موشکی به گروه تروریستی داعش در صورتی که به عقب نشینی این گروه منجر شود چه کسی کنترل اراضی را در دست خواهد گرفت که پیشتر در اختیار این گروه قرار داشته است؟.

به گزارش این وبگاه، علاوه بر هدف قطع خطوط امدادرسانی گروه داعش از طریق منطقه مرزی میان ترکیه و سوریه، برخی از کشورهای غربی به رهبری آمریکا طرح نظامی راهبردی را اتخاذ کرده‌اند مبنی بر اینکه کنترل نوار مرزی به طول 100 کیلومتر را به دست گیرند که از شهر «جرابلس» تا شهر «مارع» (شمال سوریه) امتداد دارد. در واقع این منطقه تنها نواری است که در مرزهای ترکیه خارج از کنترل معارضان یا کردهاست.

النشره درباره این طرح می‌نویسد، این طرح شامل بمباران مراکز و عناصر داعش در این منطقه مرزی است تا یگان‌های معارضانِ تحت حمایت نظامی آمریکا و ترکیه تحرکات خود را آغاز کنند و این مسئله نیز با حمایت هوایی آمریکایی-غربی و با حمایت مخفیانه میدانی ترکیه صورت خواهد گرفت. احتمالا این عملیات به بهانه حمله نظامی بین‌المللی علیه داعش صورت خواهد گفت. همچنین تأمین امنیت مرزهای ترکیه و اجازه دادن به معارضان موسوم به «میانه‌رو» برای تصرف اراضی تحت تصرف داعش از دیگر اهداف این طرح خواهد بود. ترکیه نیز برای این اقدام اشتیاق بسیاری از خود نشان داده است تا از این طریق بتواند منطقه حائلی را در این مناطق ایجاد کند.

به گزارش این وبگاه، مشکلات بسیاری اما بر سر راه این طرح وجود دارد. نخست، اینکه آمریکا نمی‌پذیرد حضور زمینی در سوریه داشته باشد. واشنگتن همچنین ایجاد منطقه حائل را نیز برنمی‌تابد؛ زیرا این مسئله مستلزم حضور نظامی گسترده غربی-آمریکایی در این منطفه است که در حال حاضر امکان آن وجود ندارد. علاوه بر این روسیه نیز نمی‌پذیرد که گروه تروریستی دیگری که مانند داعش است جایگزین آن شود. همچنین سوریه نیز با چنین طرح‌هایی مقابله و آن را نوعی از استعمار نو در اراضی خود می‌داند.

بنا بر این گزارش، می‌توان گفت که چنین طرحی زمانی آغاز خواهد شد که بخش زیادی از عناصر داعش در مناطق شمالی و هم مرز ترکیه کشته شوند که این مسئله مستلزم زمان زیادی است. البته در صورت وقوع چنین مسئله‌ای برخورد منافع روسیه و آمریکا از یک سو و محور حامی دولت سوریه و حامی حامی معارضان از سوی دیگر از اجرایی شدن این طرح ممانعت خواهد کرد. ولی یقینا پس از عقب نشینی داعش از هر منطقه‌ای طرف های زیادی سعی خواهند کرد این مناطق را به دست گیرند. ولی چه کسی نخستین بهره‌برداری را از عقب‌نشینی داعش خواهند داشت؟منبع: فارس

کلید واژه های مطلب: طرح   آمریکا   برای   جایگزین   کردن   تروریست‌های   «معارض»   به   جای   داعش   در   شمال   سوریه   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.