دور جدید سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان

دور جدید سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان shia muslim                   
دور جدید سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان در آستانه اربعین حسینی با کشته شدن چهار شیعه در نارداران در حومه باکو آغاز شده است.

 

به گزارش مصاف، پلیس و نیروهای امنیتی این کشور پنج‌شنبه (5 آذر) یک هفته مانده به اربعین حسینی، با حمله به مجلس عزاداری شیعیان در قصبه نارداران، آن را بر هم زدند.

 در این حمله دست کم چهار تن از شیعیان در جا کشته شدند و نزدیک به 10 تن نیز به دلیل اصابت گلوله زخمی شدند.

به دنبال این حمله مردم نارداران مجبور شدند با نیروهای مهاجم پلیس مقابله کنند.

 گفته می‌شود تعدادی از وهابی‌های جمهوری آذربایجان نیز در میان نیروهای امنیتی حضور داشتند و تلاش کردند با کشته‌سازی از پلیس فضا را ملتهب سازند.

نیروهای امنیتی جمهوری آذربایجان در این حمله حجت الاسلام طالع باقرزاده، رئیس جنبش اتحاد مسلمانان و 16 تن از فعالان شیعه جمهوری آذربایجان را دستگیر کردند.

اکثر دستگیرشدگان از فعالان یا طرفداران جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان هستند و موضع ضدصهیونیستی و ضد تکفیری دارند و در نوحه خوانی‌ها نیز به پیروی از مکتب عاشورا در مقابله با صهیونیسم تاکید می‌کنند.

حملات پلیس و وزارت امنیت جمهوری آذربایجان به حجت الاسلام طالع باقرزاده و جنبش اتحاد مسلمانان در ماه‌های اخیر پس از آن تشدید شد که او و چند روحانی دیگر در سفر حضرت آیت‌الله نوری همدانی (مد ظله العالی) به باکو به دیدار آن مرجع عالیقدر رفته و به نشانه احترام به مرجعیت بر دست ایشان بوسه زدند.

در پی این اقدام، شبکه‌های تلویزیونی باکو تبلیغات شدیدی را علیه جنبش اتحاد مسلمانان و مرجعیت شیعه به راه انداختند.

به دنبال آن پلیس یاسامالِ باکو با احضار حجت الاسلام باقرزاده ضمن ضرب و شتم او هنگام نماز درباره فعالیت‌هایش هشدار داد و او را تهدید به حبس مجدد کرد.

همزمان با این تحولات، مبارز قربانلی، رئیس کمیته امور دینی دولت آذربایجان بدون اشاره به فعالیت‌های آزادانه وهابی‌ها و تکفیری‌ها در این کشور، تهدید کرد با گروه‌های دینی که این کمیته به آنها مجوز رسمی نداده است برخورد شدیدی خواهد شد.

در پی این تهدید، گروههای شیعی آماج حملات قرار گرفتند.

در  حمله به نارداران  حجت الاسلام حاج  ذوالفقار میکاییل‌زاده، یکی دیگر از روحانیون مبارز جمهوری آذربایجان و حافظ قرآن کریم نیز دستگیر شد.

پلیس در شهر لنکران نیز با محاصره مسجدی که حجت الاسلام الهام آقایوف در آنجا سخنرانی مراسم اربعین داشت، عملیات ویژه‌ای را برای دستگیری وی اجرا کرد؛ هنوز اخبار دقیقی از نتیجه آن در دست نیست.

وزارت کشور جمهوری آذربایجان در شرایطی در بیانیه خود شیعیان کشته و بازداشت شده را افراطی خوانده است که طی هفته‌های اخیر و به دنبال برکناری الدار محموداف، وزیر امنیت ملی آذربایجان ابعاد تکان‌دهنده‌ای از همکاری این وزارتخانه با وهابی‌ها و تکفیری‌ها آشکار شده است.

افزون بر این، صهیونیست‌ها در سفر آویگدور لیبرمن - رئیس گروه دوستی پارلمانی اسرائیل با پارلمان جمهوری آذربایجان - به باکو برای نظارت بر انتخابات جمهوری آذربایجان، از آنچه سیاست تساهل دینی در این جمهوری خواندند ابراز رضایت کرده بودند.

اغلب احزاب مخالف اعم از اسلامگرا و غیر اسلامگرا این انتخابات را تحریم و اکثراً احزاب وابسته به حزب حاکم در آن شرکت کرده بودند.

 دور اول سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان در سال 2010 و همزمان با اعتراض‌ها به ممنوعیت حجاب و بازداشت رئیس حزب اسلام و دهها فعال اسلامی آغازشد.

جمهوری آذربایجان بیش از 9 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از 85 درصد آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند.

 


منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: دور   جدید   سرکوب   شیعیان   در   جمهوری   آذربایجان   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.