نیروهای نظامی ترکیه وارد خاک عراق شدند

نیروهای نظامی ترکیه وارد خاک عراق شدند shia muslim                   
ترکیه می‌گوید که 130 نفر از نیروهای ارتش این کشور برای آموزش نیروهای پیشمرگه کُرد وارد خاک عراق شده‌اند.

 

به گزارش مصاف، با آنکه دولت عراق در چند روز اخیر هشدارهایی جدی به کشورهای خارجی در خصوص اعزام نیروی زمینی به خاک این کشور داده بود و به نظر می‌رسید هدف این هشدارها آمریکا باشد، ولی دولت ترکیه در آخرین ساعات شامگاه جمعه از اعزام نیروی زمینی به شمال عراق خبر داد.

آنطور که شبکه خبری سی‌ان‌ان از قول منابع امنیتی گفته، 130 نیروی ارتش برای آنچه «آموزش نیروهای پیشمرگه کُرد» اعلام شده، به منطقه «بشیقه» در موصل عراق وارد شده‌اند.

منابع ترکیه ابتدا تعداد نیروهای اعزامی را 1200 نفر اعلام کرده بودند ولی دقائقی بعد، عدد 130 را بعنوان اصلاحیه روی تلکس‌های خبری بردند.

این اولین تجربه سربازان ارتش ترکیه در شمال عراق نیست. پیش از این هم بارها ارتش ترکیه برای مبارزه با شاخه نظامی حزب کارگران کردستان، وارد این منطقه شده بود.

در این رابطه، نخست وزیر عراق ورود نیروهای ارتش ترکیه به شمال کشورش را نوعی «تجاوز» خواند و خواهان خروج فوری این نیروها از خاک عراق شد.

دفتر مطبوعاتی حیدر العبادی روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد ورود «تقریبا یک گردان مسلح» از نیروهای ترکیه به استان نینوا ناقض حق حاکمبت عراق است.

در این بیانیه آمده است: «مقام‌های عراق از ترکیه می‌خواهند به روابط دوستانه همسایگی احترام گذاشته و به سرعت از قلمرو عراق خارج شوند.»

به موجب این بیانیه، سربازان ترکیه « بدون درخواست یا کسب اجازه از مقام‌های فدرال عراق» به خاک این کشور وارد شدند؛ موضوعی که «حق حاکمیت عراق را به شدت نقض کرده است.»

 

منبع: فارس

کلید واژه های مطلب: نیروهای   نظامی   ترکیه   وارد   خاک   عراق   شدند   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.