هزاران انگلیسی در اعتراض به بمباران سوریه تظاهرات کردند

هزاران انگلیسی در اعتراض به بمباران سوریه تظاهرات کردند shia muslim                   
هزاران انگلیسی به دعوت سازمان “ائتلاف جنگ را متوقف کنید” در مقابل ساختمان مرکزی بی بی سی در مرکز لندن گرد هم آمد و خواستار توقف بمباران‌های سوریه شدند.

به گزارش مصاف، تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردها وپارچه نوشته ها خواستار جلوگیری از مداخله نظامی در سوریه وبمباران های بیشتر این کشور شدند.

مخالفان دولت کامرون از مدتهاپیش بویژه پس از حوادث تروریستی پاریس که موضوع مبارزه با داعش از طریق بمباران سوریه شدت گرفته بود با تشکیل کمپین های گوناگون وبرگزاری راهپیمایی ها ونیز تحت فشار قرار دادن نمایندگان خود در مجلس عوام سعی کردند تا از بروز یک فاجعه جدید جلوگیری کنند اما علیرغم همه این تلاش ها دولت دیوید کامرون موفق شد تا با کسب آراء اکثریت نمایندگان پارلمان بریتانیا طرح خود برای مشارکت در بمباران سوریه را عملی سازد.

تظاهر کنندگان امروز که تعداد آنها به چندین هزار نفر می رسید شعار توقف بمباران سوریه را سر می دادند ودر حالی که پلاکاردها وپارچه نوشته هایی با همین مضمون نیز در دست داشتند از مقابل ساختمان اصلی بی بی سی در خیابان های مرکزی لندن به طرف خیابان وایت هال ومحل دفتر دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا راهپیمایی کردند.

این در حالی است که تمام گروه های ضد جنگ وسازمان های مدنی صلح طلب در انگلیس نیز با شدت بخشیدن به فعالیت های خود تلاش می کنند تا دولت محافظه کار انگلیس را وادار به پایان دادن به بمباران سوریه نمایند.

مخالفان جنگ در انگلیس بویژه شخصیت های سیاسی صلح طلب همچون جرمی کوربین رهبر حزب مخالف دولت (حزب کارگر ) معتقدند که بمباران های بیشتر مشکلی را حل نخواهد کرد. آنان اعلام داشته اند که تنها راه حل مشکل سوریه مذاکره سیاسی وهمکاری های بین المللی با مشارکت کشورهای با نفوذ منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران با هدف مقابله با گروه های تروریستی است.

مخالفان جنگ در بریتانیا همچنین معتقدند بحران آوارگان وپناهندگان که امروز دامن اروپا را گرفته نتیجه همین سیاست های نظامی و دامن زدن به جنگ های داخلی در خاورمیانه وافغانستان است که از سوی دولت های غربی اعمال گردیده است.
آنان معتقدند که بمباران بیشتر سوریه ممکن است به ظاهر علیه داعش صورت گیرد اما آنچه در عمل اتفاق می افتد کشتار مردم بی گناهی است که قربانی یک جنگ بی پایان شده اند.

تظاهر کنندگان در راهپیمایی امروز در مقابل دفتر دیوید کامرون همچنین خواستار برکناری دولت محافظه کار انگلیس شدند.

در این راهپیمایی تعدادی از شخصیت های سیاسی وفعالان صلح طلب وضد جنگ در جمع تظاهرکنندگان به تشریح ابعاد فاجعه جنگ های داخلی سوریه پرداختند.

معاون حزب سبز بریتانیاگفت: هیچ توجیهی برای عملیات نظامی وبمباران سوریه حتی با هدف مبارزه با داعش در شرایط فعلی قابل دفاع نیست زیرا در سوریه هر بمبی که فرود می آید بی گمان تعداد زیادی از مردم بی دفاع وغیر نظامی به خاک وخون کشیده می شوند.وی افزود در حال حاضر چندین کشور در سوریه در حال عملیات نظامی هستند وهمه آنها نیز مدعی مبارزه با داعش اند اما آیا تاکنون اثری از نابودی یا حتی تضعیف داعش مشاهده شده است؟

دراین راهپیمایی که همچنین از سوی انجمن مسلمانان بریتانیا حمایت شده بود یکی از اعضای ارشد این تشکل اسلامی طی سخنانی خواستار توقف کشتار مردم بی دفاع سوری تحت عنوان مبارزه با داعش وتوقف سریع جنگ شد.

در خلال سخنرانی شخصیت های سیاسی تظاهرکنندگان شعار می دادند ” کشتار وتنفر را متوقف کنید” ویا “ما جنگ دیگری نمی خواهیم”
از دیگر سخنرانان این مراسم ندیم نصار کشیش مسیحی اهل سوریه بود که او نیز با بیان وضعیت اسفبار مردم عراق که از دو سال پیش به بهانه مبارزه کشورهای غربی با داعش به خاک وخون کشیده شده اند،گفت :من در ماه های اخیر سفری به عراق ومناطق کرد نشین این کشور داشتم واز نزدیک دیدم که این مردم چگونه توسط سلاح های نظامی غرب همه هستی خود را از داده اند اما داعش همچنان به جنایات خود ادامه می دهد. اگر بمباران تاثیری در از بین بردن داعش داشت پس باید تاکنون در عراق هیچ داعشی وجود نمی داشت.

وی افزود در سوریه نیز که کشور خود من است تاکنون بیش از سیصد هزار نفر کشته شده وحدود یازده میلیون نفر در داخل وخارج کشور بی خانمان وآواره شده اند،در حالی که کشورهای غربی همچنان بر منطق بی اساس خود یعنی راه حل نظامی اسرار می ورزند، اما همه ما می دانیم که تنها راه حل پایان دادن به جنگ در سوریه نشستن در پشت میز مذاکره وپیگیری راه حل های سیاسی است.

راهپیمایان همچنین تاکید کردند که به مبارزه خود برای پایان دادن به بمباران وعملیات نظامی در سوریه ادامه خواهند داد وبه دولت دیوید کامرون نیز هشدار دادند که به جای هزینه های کلان حضور نظامی در جنگ های بی حاصل وخانمان براندازبهتر است تعداد بیشتری از پناهندگان سوری را در این کشور بپذیرد تا شاید مرحمی براین زخم عمیق مردم بی گناه وآواره باشد.

منبع: شفقنا


کلید واژه های مطلب: هزاران   انگلیسی   در   اعتراض   به   بمباران   سوریه   تظاهرات   کردند   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.