تظاهرات شیعیان نیجریه علیه تجاوزگری‌های وحشیانه ارتش

تظاهرات شیعیان نیجریه علیه تجاوزگری‌های وحشیانه ارتش shia muslim                   
شهر کانو در شمال نیجریه شاهد برگزاری تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به تجاوزگری‌های وحشیانه ارتش این کشور در شهر زاریا و کشتار صدهاتن از اهالی این منطقه بود.

 

به گزارش مصاف، معترضان به کشتار شیعیان در نیجریه در شهر کانو در شمال این کشور تظاهرات کردند.

شهر کانو در شمال نیجریه شاهد برگزاری تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به تجاوزگری‌های وحشیانه ارتش این کشور در شهر زاریا و کشتار صدهاتن از اهالی این منطقه بود.

تظاهرکنندگان در کانو وحشیگری ارتش نیجریه و توسل بیش از حد به زور را محکوم و اعلام کردند که این گونه رفتار تجاوزکارانه مانع از حق خواهی آن‌ها نخواهد شد.

این تظاهرکنندگان همچنین بر حمایت از «شیخ ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه تاکید کردند.

نیروهای ارتش نیجریه بامداد روز یکشنبه در تلاش برای بازداشت شیخ ابراهیم زکزاکی به خانه وی در منطقه گیلسو شهر زاریا یورش بردند. در جریان این حمله نیروهای ارتش اقدام به تیراندازی به سمت حاضران در خانه شیخ زکزاکی کرده‌اند، که بر اثر این تیراندازی تعداد زیادی کشته و زخمی شدند.

برخی منابع تعداد شهدای این حادثه را تا ۳۵ نفر و برخی حتی تا صد‌ها نفر هم اعلام کرده‌اند، اما هنوز منابع رسمی این آمار را تائید نکرده‌اند.

در پی این جنایت، شیعیان نیجریه در چند شهر این کشور از جمله کاتسینا تظاهرات کردند.

جنبش اسلامی نیجریه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد در جریان حمله نیروهای ارتش این کشور به محل اقامت شیخ زکزاکی، چندین عضو ارشد این جنبش از جمله شیخ محمد توری، دکتر مصطفی سعید، ابراهیم عثمان و جمی گلیما به شهادت رسیده‌اند.

همچنین زینت ابراهیم همسر شیخ زکزاکی و سید علی پسر وی نیز در میان ده‌ها شهید حملات وحشیانه نیروهای ارتش نیجریه هستند.

شیخ زکزاکی جمعا ۴ پسر داشت که سه نفر از آن‌ها سال گذشته در جریان حمله ارتش به راهپیمایی روز قدس شهید شدند و تنها پسر باقی‌مانده وی یعنی علی نیز روز گذشته شهید شده است.

گزارش شده که ارتش نیجریه اقدام به آتش‌زدن منزل شیخ زکزاکی کرده و با تخریب بخش زیادی از خانه، شماری از افراد همراه شیخ را کشته و شیخ زکزاکی را بازداشت کرده است.

این اقدام جنایتکارانه ساعاتی پس از آن صورت گرفت که نظامیان نیجریه‌ای به یک مراسم ختم در حسینیه بقیه الله زاریا حمله کردند. این مراسم برای حدود ۳۰ شیعه‌ای بود که جمعه گذشته در جریان حمله افراد نا‌شناس به شهادت رسیدند هرچند این حمله به گروه تروریستی بوکوحرام نسبت داده شده بود، اما شایعاتی مبنی بر دست داشتن عواملی از ارتش در آن نیز وجود دارد.


منبع: ابنا

کلید واژه های مطلب: تظاهرات   شیعیان   نیجریه   علیه   تجاوزگری‌های   وحشیانه   ارتش   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.