سرنوشت رهبر جنبش شیعیان نیجریه در هاله‌ای از ابهام

سرنوشت رهبر جنبش شیعیان نیجریه در هاله‌ای از ابهام shia muslim                   
یک استاد دانشگاه نیجریه با اشاره به افزایش قربانیان حمله ارتش این کشور به تجمع شیعیان، گفت از سرنوشت رهبر جنبش اسلامی، اطلاعی در دست نیست.

 

به گزارش مصاف، یک استاد دانشگاه نیجریه با اشاره به افزایش قربانیان حمله ارتش این کشوربه تجمع شیعیان در یک حسینیه، گفت که از سرنوشت و مکان شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی (جنبش شیعیان نیجریه) اطلاعی دردست نیست. 

 «یهودا امام» روز گذشته در گفت‌و‌گویی خاطرنشان کرد قربانیان حمله روز گذشته به منزل و حسینیه شیخ "ابراهیم الزکزاکی،" رهبر جنبش اسلامی (جنبش شیعیان نیجریه،) به دلیل خشونت بیش از حد ارتش به صد‌ها نفر رسیده است. 

وی گفت: ارتش نیجریه در این حمله به صورت افراطی از زور استفاده کرده و در زمان حاضر منزل و حسینیه شیخ الزکزاکی با خاک یکسان شده است، اما تعداد کشته‌ها و مجروحان به صد‌ها نفر رسیده و تا کنون آمار دقیق آن مشخص نیست. زیرا محل تحت محاصره قرار دارد و کسی نمی‌تواند وارد شود. 

وی افزود: شایعاتی درباره بازداشت شیخ زکزاکی منتشر شده، اما خبر موثقی در این مورد در دست نیست؛ زیرا او مخفی شده و کسی تاکنون از جایش خبری ندارد. 

یهودا امام در ادامه گفت: تعداد کشته‌ها و مجروحان به صد‌ها نفر رسیده است؛ زیرا ده‌ها هزار نفر در حسینیه بودند و شب گذشته و صبح امروز از مواد منفجره و لودر برای تخریب حسینیه استفاده شده و نیروهای ارتش درحال انتقال اجساد به پایگاه‌های نظامی هستند. 

وی تصریح کرد منزل و حسینیه شیخ الزکزاکی در منطقه‌ای حساس در ورودی اصلی شهر زاریا قرار گرفته که این شهر پر از پایگاههای نظامی است و به دلیل اعتراض‌های مردمی، معمولا راه در این منطقه بسته بود و مردم به این مساله عادت داشتند. 

ارتش نیجریه روز گذشته با حمله به منزل رهبر جنبش اسلامی ده‌ها نفر از اعضای این جنبش را به شهادت رساند و مجروح کرد. 

پایگاه اینترنتی «الوقت» گزارش داد: نیروهای ارتش به تجمع شیعیانی که برای تشییع پیکر یکی از قربانیان گروه تروریستی بوکو حرام در حسینیه بقیه الله شهر زاریا گرد هم آمده بودند، حمله کردند. 

بوکوحرام، گروهی تروریستی است که اخیراً سرکردۀ آن، با ابوبکر بغدادی خلیفۀ خودخواندۀ داعش، بیعت کرد. 

یکی از شاهدان عینی گفت که نیروهای ارتش با تیراندازی به سوی عزاداران دست کم ۳۰ نفر از آن‌ها را به شهادت رساندند. 

شیخ الزکزاکی، از فساد سیاسی دولت نیجریه به شدت انتقاد کرده بود و روابط نیجریه با رژیم صهیونیستی و تبادل اطلاعات میان سازمان‌های امنیتی دو طرف و همچنین روابط بوکوحرام با برخی از فرماندهان ارتش نیجریه را فاش کرده بود.



منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه های مطلب: سرنوشت   رهبر   جنبش   شیعیان   نیجریه   در   هاله‌ای   از   ابهام   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.