«داعش از طریق ترکیه مواد گاز اعصاب سارین به دست آورده است»

«داعش از طریق ترکیه مواد گاز اعصاب سارین به دست آورده است» shia muslim                   
یک نماینده پارلمان ترکیه می‌گوید گروه تروریستی تکفیری داعش مواد لازم برای تولید گاز کشنده سارین را از طریق ترکیه به دست آورده است.

به گزارش مصاف، اِرِن اِردِم، عضو حزب جمهوری خلق‌، اپوزیسیون اصلی ترکیه، روز دوشنبه همچنین به شواهدی در ارتباط با این پرونده که به طور ناگهانی بسته شده، استناد کرده است.

اِردِم تصریح کرد آنکارا در بررسی مسیرهای تدارکاتی مورد استفاده برای ارائه مواد تشکیل دهنده گاز سمی سارین به داعش کوتاهی کرده است.

این نماینده پارلمان ترکیه گفت: «اطلاعاتی در این کیفرخواست وجود دارد. مواد شیمیایی به ترکیه آورده شده که در اردوگاه‌های داعش در سوریه با هم ترکیب شده‌اند.»

در تاریخ 30 مرداد 1392 ادر حمله به منطقه غوطه در حومه دمشق از سلاح شیمیایی استفاده شد. در این حمله صدها نفر کشته شدند. بنا بر گزارش‌ها، موشک مورد استفاده در این حمله، دست‌ساز و حاوی گاز سارین بوده است.

اِردِم دولت ترکیه را به لاپوشانی این موضوع متهم کرده است. وی این پرونده را که توسط دفتر دادستانی عمومی آدانا در سال 2012- 2013 باز شده بود، روز پنج شنبه در پارلمان مطرح کرد.

در خلال جلسات بررسی این پرونده افشا شد که چند تن از اتباع ترکیه در مذاکرات با تروریست‌ها برای فروش گاز سارین شرکت داشته‌اند.

بر اساس شواهد، پلیس آدانا در چندین حمله، 13 مظنون را در همین ارتباط دستگیر کرده بود اما پس از یک هفته، این پرونده بسته و همه مظنونان آزاد شدند و به سوریه رفتند.

اِردِم گفت: «(به دستور) محمد آریکان، دادستان عمومی آدانا، افرادی در این رابطه بازداشت شدند اما تا آنجا که من اطلاع دارم وی فردی با نفوذ در مجموعه اداری نبوده است. یک هفته بعد، دادستان عمومی دیگری برای رسیدگی به این کیفرخواست گماشته شد و تمامی بازداشت شدگان آزاد شدند و با عبور از مرز سوریه، ترکیه را ترک کردند.»

این نماینده پارلمان ترکیه همچنین افزود شواهدی وجود دارد که شرکت صنایع شیمیایی و مکانیک ترکیه نیز در این پرونده دست داشته است.
سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی چندی پیش درباره ادامه استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه «به شدت ابراز نگرانی» کرده بود.

پیشتر گزارش تیم‌های حقیقت‌یاب روسیه و سوریه از استفاده گروه‌های تروریستی از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان و نیروهای ارتش سوریه پرده برداشت. همچنین ارتش سوریه در پی پیشروی ماه‌های اخیر خود، بارها تصاویری از انبارهای تسلیحات شیمیایی گروه‌های تروریستی منتشر کرده است.

منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: «داعش   از   طریق   ترکیه   مواد   گاز   اعصاب   سارین   به   دست   آورده   است»   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.