سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان ادامه دارد

سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان ادامه دارد shia muslim                   
سرکوب شیعیان در نارداران جمهوری آذربایجان که از پنجم آذر (26 نوامبر ) با حمله نیروهای وزارت کشور در پوشش کارگران شهرداری به مجلس عزاداری امام حسین (امام سوم شیعیان) آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد.

 

به گزارش مصاف، ناطق کریم‌اف رئيس شوراي ريش سفيدان نارداران اعلام کرد چهار تن ديگر نیز روز 26 آذر (17 دسامبر) به بهانه‌های واهی در نارداران بازداشت شدند و نيروهاي نظامي مستقر در نارداران با تعطیلی مساجد، اجازه حضور مردم در مساجد برای اقامه نماز را نمي‌دهند.

به گفته کريم‌اف، يکي از بازداشت‌شدگان «حسين علي‌اف» فرزند حاج علي اکرام علي‌اف، نخستين رهبر حزب اسلام جمهوري آذربايجان است.

رييس شوراي ريش سفيدان نارداران با اشاره به نارضايتي مردم از بسته ماندن مساجد افزود: «مبارز قربانلي، رييس کميته دولتي امور گروه‌هاي ديني تاکيد کرده است که فقط پس از تشکيل جمعيت ديني اداره کننده مساجد مطابق با شروط درنظر گرفته شده در قانون، اجازه داده خواهد شد درهاي اين مساجد گشوده شود. اما مبارز قربانلي به علت اينکه خودش نماز نمي‌خواند، مسايل ديني را نمي‌داند. اگر يک مسجد به تازگي ساخته مي‌شود، بايد براي آن جمعيت ديني تشکيل داد. اما، مساجد نارداران هشتصدسال است که فعاليت داشته‌اند، آباء و اجداد ما در اين مساجد عبادت کرده‌اند. جوان‌ترين مسجد (جديدترين مسجد) نارداران 150 ساله است.»

ناطق کريم‌اف درباره قطع بودن گاز روستاي نارداران نيز گفت: «هنوز جريان گاز در نارداران قطع است. در ارتباط با وقايع اخير نارداران، هفت نفر هم که در ادارات دولتي کار مي‌کردند، از کار اخراج شده‌اند. صرف نظر از اين وضعيت هم، 95 درصد اهالي نارداران بيکار بوده‌اند. اخراج شدن اين افراد هم صرفا بخاطر اينکه نارداراني مي‌باشند، هم ناقض اصول حقوق بشر و هم ناقض قانون کار جمهوري آذربايجان است.»  

وی همچنین افزود که ماموران دولتي به بهانه تعريض معابر، گلخانه‌هاي اهالي نارداران را  تخريب کرده، معيشت اهالي را مختل نموده‌اند و هيچ‌گونه غرامتي نيز به آنان پرداخت نکرده‌اند.

در عین حال جواد جواداف، وکیل حجت‌الاسلام طالع باقرزاده، رئیس جنبش اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان که در جریان حمله نیروهای وزارت کشور به نارداران بازداشت شده است، از شکنجه شدن موکل‌اش خبر داد .

جواداف در مصاحبه با پايگاه اينترنتي «ميدان تي‌وي» جمهوری آذربایجان، گفت :«حاج طالع باقرزاده را از اداره مبارزه با جرايم سازمان يافته به دادگاه تجديدنظر آورده بودند، آثار جراحت‌هاي جدي در وي ديده مي‌شد و بي‌حال بود. او اتهامات وارد شده به خود را قبول ندارد.»

وی شرايط نگهداري طالع باقرزاده در بازداشتگاه اداره جرايم سازمان يافته وزارت کشور را نقض آشکار قانون مربوط به بازداشتگاه‌هاي جمهوري آذربايجان دانست و گفت: «طبق قانون، نمي‌توان افراد بازداشت شده را بيش از 24 ساعت در بازداشتگاه موقت نگه داشت. بايد بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه اداره بازجويي‌ها منتقل شوند.»

جواداف  افزود: «از دادستان کل جمهوري آذربايجان درخواست کرده‌ام امکان بررسي موارد شکنجه موکلم را به منظور دفاع از وي فراهم کند.»

بر اساس این گزارش، علاوه بر نارداران دهها فعال اسلامی در دیگر شهرهای جمهوری آذربایجان از جمله گنجه ، لنکران و باکو به بهانه‌های بی اساس بازداشت شده‌اند.

 دور اول سرکوب شیعیان در جمهوری آذربایجان در سال 2010 و همزمان با اعتراض‌ها به ممنوعیت حجاب و بازداشت رئیس حزب اسلام و دهها فعال اسلامی آغازشد.

سیاست‌های جمهوری آذربایجان در سرکوب شیعیان علاوه بر همراه داشتن واکنش‌های داخلی، توسط تشکل‌های مردمی و اسلامی در ترکیه، ایران و روسیه نیز محکوم شده است.

جمهوری آذربایجان بیش از 9 میلیون نفر جمعیت دارد که  85 درصد آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند.

منبع : پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: سرکوب   شیعیان   در   جمهوری   آذربایجان   ادامه   دارد   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.