جنگ داخلی در ترکیه؛ تانک‌ها وارد دیاربکر شدند

جنگ داخلی در ترکیه؛ تانک‌ها وارد دیاربکر شدند shia muslim                   
درگیری‌های مسلحانه ارتش ترکیه با اعضای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در کوچه‌های دیار بکر و مناطق مسکونی کردنشین و ضعیتی شبیه جنگ داخلی در مناطق کردنشین ترکیه ایجاد کرده است.

 

به گزارش مصاف، جوانان جلوی راه تانک‌های ارتش ترکیه سدهایی ایجاد کرده‌اند و بسیاری نگران بروز جنگ داخلی در ترکیه هستند.

 تانک‌ها و تک‌تیراندازهای ارتش ترکیه به مبارزه با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و پیشروی در کلان‌شهر دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه ادامه می‌دهند. عملیات جنگی به محلات مسکونی کشیده شده است.

شهروندان دیاربکر به خبرنگاران گزارش داده‌اند که سربازان ارتش ترکیه به همراه ماموران پلیس این کشور با باتوم و گاز اشک‌‌آور با تظاهرکنندگان برخورد کرده‌اند و در درگیری‌های متعدد بسیاری از غیرنظامیان نیز زخمی شده‌اند.

سازمان جوانان حزب کارگران کردستان (YDG-H) با ایجاد حفره‌های بزرگ یا سدهای خیابانی بر سر راه تانک‌ها، سعی می‌کنند از پیشروی این تانک‌ها در محلات شهر جلوگیری کنند. از روز دوم دسامبر تاکنون در مجموع وضعیت اضطراری در بیشتر مناطق بخش قدیمی این شهر حاکم بوده است.

حمله ارتش ترکیه به مواضع حزب کارگران کردستان از روز چهار‌شنبه (۲۵ آذر / ۱۶ دسامبر) تاکنون بیش از ۱۰۰ کشته برجای گذاشته است. ارتش ترکیه اعلام کرده که عملیات نظامی "علیه افراط گرایان کرد تا برقراری کامل نظم ادامه خواهد یافت".

خبرگزاری "آنادولو" و "DHA" به نقل از مقامات امنیتی ترکیه اعلام کرده‌اند که در درگیری‌های ارتش ترکیه ۱۰۲ نفر از شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک در استان شیرناک، دیار بکر و ماردین کشته شده‌اند.

 شمار کشته شدگان ارتش ترکیه تا روز شنبه (۲۸ آذر / ۱۹ دسامبر) دونفر اعلام شده است. خبرگزاری "فرات نیوز" که مواضعی نزدیک به حزب کارگران کردستان دارد، اعلام کرده که در جریان درگیری‌های اخیر در منطقه کردنشین ترکیه هشت غیرنظامی نیز کشته شده‌اند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، مذاکرات صلح با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را تا بهار سال جاری میلادی ادامه ‌داد، اما اکنون در مناطق کردنشین این کشور وضعیتی شبیه جنگ داخلی حکمفرماست.منبع: العالم

کلید واژه های مطلب: جنگ   داخلی   در   ترکیه؛   تانک‌ها   وارد   دیاربکر   شدند   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.