شیعیان نیجریه خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدند

شیعیان نیجریه خواستار آزادی شیخ زکزاکی شدند shia muslim                   
هزاران نفر از مردم نیجریه با برگزاری تظاهرات آرام در کانو، سوکوتو و کاستینا خواهان آزادی علامه شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش شیعیان این کشور شدند.

 

به گزارش مصاف، هزاران نفر از مردم نیجریه دراعتراض به حوادث اخیر در شهر زاریا که با کشتار صد‌ها نفر از مسلمانان و دستگیر شیخ زکزاکی از روحانیون برجسته نیجریه همراه بود، در شهرهای مختلف این کشور آفریقایی تظاهرات کردند.

مردم شهر کانو به مناسبت سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص)، در تظاهراتی حمله ارتش نیجریه به مسلمانان در شهر زاریا را محکوم کردند.

دراین مراسم که روز پنجشنبه برگزار شد، عبدالحمید بلو ازفعالان برگزار کننده این تجمع با قرائت بیانیه‌ای کشتار مسلمانان در شهر زاریا و دستگیری شیخ زکزاکی را محکوم کرد.

وی گفت عدالت باید دراین باره آنگونه که لازم است، اجرا شود.

همچنین مردم نیجریه در دو ایالت سوکوتو و کاستینا که در شمال این کشور واقع شده است با برگزاری تظاهراتی خواستار آزادی شیخ زکزاکی و دیگر دستگیر شدگان در حادثه زاریا شدند.

ارتش نیجریه دوهفته پیش به یک حسینیه در شهر زاریا حمله کرد که در پی این حمله و بر اساس گزارش‌های متعدد نهادهای طرفدار حقوق بشر، صد‌ها نفر در این یورش شهید شدند. شیخ زکزاکی و ده‌ها تن دیگر نیز دستگیر شدند.

ارتش نیجریه مدعی است سرکوب شدگان قصد ترور فرمانده ارتش نیجریه را چند روز قبل ازاین حادثه را داشته‌اند. جنبش اسلامی نیجریه ادعای ارتش این کشور را بی‌اساس دانسته است.

دولت نیجریه تحقیقاتی را درباره این کشتار آغاز کرده است.


منبع: ابنا

کلید واژه های مطلب: شیعیان   نیجریه   خواستار   آزادی   شیخ   زکزاکی   شدند   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.