اسپوتنیک: اعدام شیخ نمر با هماهنگی آمریکا و اسرائیل بوده است

اسپوتنیک: اعدام شیخ نمر با هماهنگی آمریکا و اسرائیل بوده است shia muslim                   
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با اشاره به اینکه ریاض برای اعدام شیخ نمر امین باقرالنمر با واشنگتن و تل آویو هماهنگی کرده است، نوشت: هدف اصلی تصمیم گیرندگان اعدام روحانی برجسته عربستانی، تحریک اختلافات مذهبی و طایفه ای در منطقه متشنج خاورمیانه است.

 

به گزارش مصاف، این خبرگزاری افزوده است: در هفته های پس از سخنان اخیر حسن قشقاوی معاون وزیر خارجه ایران، امید های زیادی به حل اختلافات ایران و عربستان سعودی میان آمد، اما اعدام شیخ نمر النمر پایان بخش امیدها شد.

در حالی که برخی در منطقه تلاش دارند با مذاکره و گفت وگو اختلافات را حل و فصل کنند، برخی هنوز امید دارند نظرات خود را از راه جنگ و زور تحمیل کنند و هر زمان که احساس می کنند خط و مشی آنها در حال شکست است به اقداماتی تحریک آمیز دست می زنند تا بلکه بتوانند از این طریق کل معادلات را به هم بزنند.

در این راستا می توان به قمار ترکیه در سرنگونی جنگنده روسیه در فضای سوریه اشاره کرد. قطعا قبل از دست زدن به چنین اقدامی ترک ها پیش بینی واکنش های زیادی را از قبال روس ها می کردند که یک واکنش تند نظامی نشان دهد که بر مبنای آن پای ناتو به میان کشیده شود و کل معادلات سوریه را بر هم زند. اما با تدابیر «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه همه نقشه هایی که داشتند نقش بر آب شد.

آشکار است روسیه بگونه ای قدرت نظامی دارد که ظرف چند دقیقه می تواند ترکیه را چند بار با خاک یکسان کند، اما راهکار سیاستمدارانه تری پیش گرفت که آرزوی حمله نظامی را بر دل جنگ طلبان ترک به جا گذاشت و در واقع نقش مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی که به تصمیم گیری سران کمک می کند، اینجا پر واضح است.

عماد آبشناس نویسنده اسپوتنیک ادامه داده است: جالب اینکه اعدام شیخ نمر النمر دقیقا پس از سفر رجب طیب اردوغان به ریاض انجام شد و برخی تحلیلگران این دو موضوع را به هم ربط دادند و تحلیل کردند رییس جمهوری ترکیه تندروهای عربستان را تحریک به تسریع اعدام شیخ نمر کرد تا بلکه از این راه شکست خود را برای برهم زدن معادلات سوریه جبران کند.

به هر حال نقشه های عربستان و ترکیه در سوریه و عراق همه ناکام مانده و امروزه هر دو کشور در شرایطی قرار دارند که میلیاردها دلار هزینه های آنها در این جنگ ها به باد رفته است و هر روز شاهد پیشروی های بیشتر نیروهای عراقی و سوری هستند.

در شرایط پس از امضای برجام هم شاهد تحرک های وسیعی از طرف عربستان سعودی - اسرائیل بودیم که قبل از شروع اجراد آن را برهم زنند که شامل تلاش های لابی های اسرائیلی در کنگره آمریکا، دور زدن تحریم های برجام با تحریم های جدید گرفته تا تحریک ایران به درگیری با عربستان سعودی بر اثر حوادثی همچون حادثه منا یا ترور شخصیت ها و افسران عالیرتبه ایرانی و مقاومت می شود و همه در یک راستای ضد ایرانی است.

با تحلیلی که اسرائیلی ها و عربستانی ها از شرایط جامعه بین المللی دارند، می دانند که چون رسانه های قدرتمند بین المللی و سیاست مداران کشورهای غربی را در صف خود دارند هیچ جا مجبور به پاسخگویی عملکرد خود نیستند و چه بسا در برخی شرایط حتی با استفاده از ابزار زر، زور و تزویر، شواهد و دلایل را بگونه ای به نفع خود تغییر دهند که طلبکار باشند.

در این راستا می توان به تاثیر این لابی ها بر تلاش اخیر کشور هلند برای تصویب یک قطعنامه در کمسیون بین المللی حقوق بشر علیه عربستان اشاره کرد که نه فقط منجر به پس گرفتن قطعنامه شد بلکه حتی ریاض در راس این کمسیون قرار گرفت.

کمسیون های حقوق بشر سازمان ملل نیز برای خالی نبودن عریضه، گذرا از عملکرد عربستان در مورد حقوق بشر، زنان،اقلیت ها و صدها مورد دیگر عبور می کنند در حالی که با تمام توان کشورهای دیگر را برای مواردی بسیار جزئی تر مورد حمله و انتقال و تحریم قرار می دهند.

اسپوتنیک در بخش دیگری از مطلب خود افزوده است: اکنون با جهانی مواجهیم که حقانیت، انسانیت، حقوق بشر، حقوق انسان و… فقط ابزار و نه واقعیت است. مقامات عربستان قطعا در زمان تصمیم گیری بر اعدام شیخ نمر موارد زیادی را مد نظر قرار داده اند که می توان به چند نکته در این زمینه اشاره کرد.

1 - اعدام شیخ نمر همراه 46 تن دیگر که 45 نفر سنی مذهب بودند به این دلیل بود که رهبری عربستان سعودی تصمیم داشت زهر چشمی از همه گروه های سیاسی داخلی بگیرد تا مبادا مردم در شرایط فعلی به دلیل سقوط قیمت نفت و همچنین لغو برخی یارانه ها و کسری بودجه در فشار است واکنشی نشان دهند.

از سوی دیگر با اعدام 46 نفر دیگر عربستان تاکید می کند که شیخ نمر یکی از 47 اعدامی بوده نه بیشتر و نه کمتر، در حالیکه خود عربستان می داند ارزش سیاسی شیخ نمر از 46 نفر که هیچ از 46000 نفر دیگر هم بیشتر بوده است.

قطعا قبل از تصمیم به چنین عملی با مقامات آمریکایی هم مشورت کرده اند و مشاوران آنها برگ سبز سرکوب ها را به آنها داده اند و حتی می توان گفت، نقش اسرائیل در این زمینه پر رنگ بوده است زیرا خواهان تشدید اختلافات بین ایران و عربستان از یکسو و اختلافات مذهبی و طایفه ای در منطقه خاورمیانه از سوی دیگر می باشد.

نمی توان اعدام شیخ نمر را از اتفاقی که اخیرا در کشتار شیعیان نیجریه و بازداشت شیخ زکزاکی و سکوت محافل بین المللی پیش آمد جدا دانست و اگر آن زمان مجامع بین المللی واکنش مناسبی نشان می دادند، چه بسا امروز شاهد اعدام شیخ نمر نبودیم.

در این راستا عربستانی ها حتی رسانه های زیادی تا سطح بی بی سی و سی ان ان و… را نیز با خود همراه کرده یا خریدند و هر متخصص رسانه ای که این رسانه ها را رصد می کرد می تواند بگوید که فضای رسانه ای که این ها بوجود آورده اند در این راستا است که اعدام یک شهروند عربستانی داخل عربستان طبق حکم قضایی چه ربطی به ایران دارد؟ و با پیش رفتن در این خط تلاش دارند عملکرد خود را توجیه کنند.

عربستانی ها قطعا همه گزینه ها را قبل از انجام چنین اقدامی بررسی کرده اند که می توان گفت همه این گزینه ها دقیقا همسو با تفکر ترکیه در زمان سرنگونی هواپیمای روسیه بوده و می باشد و عربستانی ها امیدوارند به این طریق جبهه ای که علیه آنها در جهان شکل گرفته را معکوس کنند و خود را مظلوم و مورد هجمه نشان دهند.

منبع: ایرنا

کلید واژه های مطلب: اسپوتنیک      اعدام   شیخ   نمر   با   هماهنگی   آمریکا   و   اسرائیل   بوده   است   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.