اشتاین مایر: نقش کلیدی ایران در ثبات خاورمیانه

اشتاین مایر: نقش کلیدی ایران در ثبات خاورمیانه shia+muslim                   
وزیر امور خارجه آلمان بر نقش کلیدی ایران در برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه تاکید کرده است.

به گزارش مصاف، فرانک والتر اشتاین مایر روز سه شنبه با اشاره به تحولات اخیر در منطقه خاورمیانه، گفت تنش میان ایران و عربستان سعودی به سرعت برطرف نخواهد شد اما می‌توان میان تهران و ریاض اعتمادسازی کرد.

وی همچنین گفت: «در صورتی که دو طرف (ایران و عربستان) شرایط کنونی را تحت کنترل در بیاورند و با یکدیگر مذاکره کنند، در گام اول دستاوردهای زیادی حاصل خواهد شد.»

اظهارات اشتان مایر در حالی مطرح شد که در پی بالا گرفتن اختلاف‌ها میان تهران و ریاض برخی از کشورها از جمله روسیه پیشنهاد میانجیگری میان دو کشور را مطرح کرده‌اند.

وزارت کشور عربستان در تاریخ 12 دی (2 ژانویه) با انتشار بیانیه‌ای از اعدام 47 تن از جمله شیخ باقر نمر النمر، روحانی برجسته عربستانی خبر داد.

اعدام این روحانی مخالف رژیم آل سعود با واکنش شدید مردم و سیاستمداران ایران و برخی کشورها رو به رو شد.

مردم ایران در اعتراض به اعدام این روحانی مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد تجمع اعتراضی برگزار کردند. این در حالی است که در جریان این اعتراضات، عده‌ای عناصر «خودسر» اقدام به پرتاب سنگ و کوکتل مولوتوف به سمت این ساختمان‌ها کردند.

مقامات ایرانی ضمن محکومیت این اقدام، تاکید کردند که با عاملان آن برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

با این وجود، عربستان سعودی و بعضی از هم‌پیمانانش روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده و یا به سطح کاردار کاهش دادند.

منبع: پرس تی وی

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.