آنکارا: اعزام نیروی نظامی و جنگنده‌های سعودی به ترکیه

آنکارا: اعزام نیروی نظامی و جنگنده‌های سعودی به ترکیه shia muslim                   
وزارت امور خارجه ترکیه اعزام نیروی نظامی و جنگنده‌های سعودی به جنوب این کشور عضو ناتو را تایید کرده است.

به گزارش مصاف، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه در بیانیه‌ای که در روزنامه «ینی شفق» منتشر شد، تایید کرد جنگنده‌ها و پرسنل نظامی عربستان سعودی به پایگاه اینجرلیک در آدانا، نزدیک مرزهای سوریه، اعزام شده‌اند.

وی در این بیانیه به تعداد نیروهای نظامی و جنگنده‌های سعودی اشاره‌ای نکرد.

وی گفت: «عربستان سعودی با اعلام آمادگی برای اعزام جنگنده و نیروی نظامی، عزم خود برای مبارزه علیه داعش را اعلام کرده است.»

چاووش اوغلو ادامه داد: «در همه نشست‌های ائتلاف، ما همیشه بر لزوم بکارگیری استراتژی نتیجه محور در مبارزه علیه گروه تروریستی داعش تاکید کردیم؛ اگر چنین استراتژی داشته باشیم، در آن صورت ترکیه و عربستان سعودی احتمالا عملیات زمینی را آغاز خواهند کرد.»

از سوی دیگر سرلشکر احمد العسیری، مشاور وزیر دفاع عربستان سعودی شنبه شب ضمن رد اعزام نیروی زمینی این کشور به ترکیه، تاکید کرد که فقط جنگنده‌های سعودی به پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه اعزام شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد حضور نظامی عربستان سعودی در ترکیه محدود به جنگنده‌ها می‌شود و نیروی زمینی به این کشور عضو ناتو اعزام نشده است.

در همین حال اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا روز جمعه گفت انتظار دارد که کماندوهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای بازپس گیری کنترل رقه، پایگاه اصلی گروه تروریستی داعش در سوریه، کمک کنند.

عربستان سعودی و ترکیه از جمله مهمترین حامیان معارضان سوری به شمار می‌آیند و آنان را از نظر تسلیحاتی و مالی تامین می‌کنند.

سوریه از ماه مارس 2011 (حدود 5 سال پیش) صحنه ناآرامی‌های مرگبار است. براساس اعلام مرکز پژوهش‌های سیاسی سوریه حدود 470 هزار نفر از مردم سوریه به صورت مستقیم و غیرمستقیم در جریان این ناآرامی‌ها کشته و بیش از 1.9 میلیون نفر زخمی شده‌اند.

منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: آنکارا      اعزام   نیروی   نظامی   و   جنگنده‌های   سعودی   به   ترکیه   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.