اسرائیل: اعراب به دنبال تسلیحات هسته‌ای هستند

اسرائیل: اعراب به دنبال تسلیحات هسته‌ای هستند shia muslim                   
وزیر امور نظامی اسرائیل می‌گوید کشورهای جهان عرب در پی توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای هستند.

به گزارش مصاف، موشه یعلون این اظهارات را پس از دیدار با وزرای دفاع برخی کشورهای حوزۀ خلیج فارس در کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان مطرح کرد.

این مقام اسرائیلی گفت «براساس نشانه‌هایی» که رژیم اسرائیل مشاهده می‌کند، «کشورهای دنیای عرب نمی‌خواهند در مقابل یک ایران هسته‌ای یا ایرانِ در آستانۀ دستیابی به بمب هسته‌ای آرام بنشینند» و در پی کسب تسلیحات اتمی هستند.

اسرائیل و برخی از کشورهای منطقه همواره ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای کرده و از توافق هسته ای میان تهران و کشورهای گروه 1+5 ابراز نا خرسندی کرده اند.

ایران و کشورهای گروه 1+5 شامل امریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان در تاریخ 23 تیرماه سال جاری در وینِ اتریش به توافقی بر سر برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتند. پس از اجرای تعهدات دو طرف بر اساس برجام، تحریم‌های هسته‌ای ضد ایرانی در تاریخ 27 دی ماه با اجرایی شدن برجام لغو شد.

وزیر امور نظامی اسرائیل در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت اسرائیل در حال رصد دقیق توافق‌هسته‌ای ایران است و افزود حتی اگر تهران به تعهدات خود عمل کند، پس از 15 سال که این معاهده به پایان می‌‎رسد، مسئله هسته ای ایران هنوز پابرجاست.
به گفتۀ یعلون «کشورهای خاصی در منطقه» در حال عقد قراردادهای هسته‌ای با کشورهایی هستند که قادر به ارائۀ این تسلیحات به آن‌ها می باشند.

در همین حال امیلی لاندو، رئیس برنامۀ کنترل تسلیحاتِ تل‌آویو به جروزالم پست گفت انگیزۀ برخی کشورهای عرب برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای در پی توافق اتمی ایران افزایش یافته است.

وی روز یکشنبه (25 بهمن) در این مصاحبه افزود: «از عربستان سعودی، مصر و ترکیه به عنوان سه کشوری که بیشترین انگیزه را برای هسته‌ای شدن دارند، یاد می‌شود. دلیل این امر پیامدهای هسته‌ای شدن ایران در رهبری و هژمونی منطقه‎ای است. عربستان سعودی در چندین بیانیۀ محکم از قصد خود برای دستیابی به هر قابلیتی که ایران در اختیار دارد، خبر داده است.»

رژیم اسرائیل با در اختیار داشتن بین 200 تا 400 کلاهک هسته‌ای در زرادخانه‌های خود از پیوستن به پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی خودداری می‌کند و اجازه بازرسی از تاسیسات اتمی خود را نمی‌دهد.

دیدار در پشت درهای بسته

وزیر امور نظامی اسرائیل دربارۀ ارتباط دوستانۀ اسرائیل با کشورهای عرب گفت: «فقط دربارۀ اردن و مصر سخن نمی‌گویم. مقصود من کشورهای حوزۀ خلیج (فارس) و شمال آفریقا نیز هست. متاسفانه آن‌ها اینجا نیستند تا این سخنان را بشنوند. آن‌ها ایران و اخوان المسلمین را دشمن خود می‌دانند... ایران دشمن ما و رژیم‌های عرب سنی است. آن‌ها (کشورهای عرب) به طور آشکار (با اسرائیلی‌ها) دست نمی‌دهند، اما ما پشت درهای بسته دیدار می‌کنیم.»

در همین حال، رسانه‌های اسرائیلی روز یکشنبه (25 بهمن) تصویری از دست دادن و خوش و بش ترکی الفیصل، رئیس سابق دستگاه امنیتی عربستان با موشه یعلون در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ منتشر کردند.

منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: اسرائیل      اعراب   به   دنبال   تسلیحات   هسته‌ای   هستند   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.