حملات جنگنده‌های عربستان به یمن 17 کشته به جا گذاشت

حملات جنگنده‌های عربستان به یمن 17 کشته به جا گذاشت shia muslim                   
حملات هوایی جنگنده‌های سعودی به استان‌های صنعا، جوف، تعز و صعده در یمن دست‌کم 17 کشته برجای گذاشته است.

به گزارش مصاف، در حملۀ بامداد چهارشنبه (28 بهمن) جت‌های سعودی به یک واحد مسکونی در روستای المهجر در منطقه جدعان در صنعا 11 غیر نظامی کشته شدند.

در بمباران مناطق مختلف استان تعز در جنوب یمن نیز دست‌کم 1 غیرنظامی کشته و خسارات زیادی به منازل و تأسیسات اقتصادی و خدماتی وارد شد.

در حملۀ جنگنده‌های سعودی به منطقۀ الجدید در شهر ذباب از توابع شهرستان باب المندب در تعز دست‎کم 1 شهروند یمنی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

مناطق مختلف شهر حیفان در استان تعز نیز آماج حملات جنگنده‌های سعودی قرار گرفت. این حملات منجر به زخمی شدن چهار شهروند یمنی شدند و خسارات زیادی به شبکه‌های مخابراتی و یک مسجد وارد کردند.

در بمباران خانه‌های مسکونی در بخش برط المراشی در استان جوف در شمال غرب یمن نیز یک زوج یمنی جان خود را از دست دادند.

در حملات هوایی عربستان به بخش منبه در استان صعده در شمال یمن نیز 2 غیرنظامی کشته شده و دست‌کم پنج تن دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که در حملات هوایی روز سه‌شنبۀ جت‌های سعودی به بخش غمر در استان صعده نیز سه شهروند کشته شدند و در حمله به کارخانۀ سیمان در استان عمران نیز دو نفر زخمی شدند.

اخیرا سازمان عفو بین الملل با استناد به مدارک و شواهدی اعلام کرد عربستان با استفاده از بمب‌های خوشه‌ای در بمباران یمن، کودکان این کشور را کشته است.

با گذشت حدود 10 ماه از آغاز حملات عربستان در یمن حدود 8300 شهروند این کشور از جمله بیش از 2230 کودک کشته و بیش از 16 هزار تن نیز زخمی شده‌اند.

عربستان به دنبال بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن و تضعیف جنبش مردمی انصارالله در این کشور است.

اعتراف طرفداران هادی به سقوط ذباب

نیروهای طرفدار منصور هادی که تحت حمایت مستقیم عربستان در بخش‌هایی از استان تعز مستقر هستند روز چهارشنبه (28 بهمن) اعتراف کردند که نیروهای جنبش انصارالله (حوثی) کنترل بخش استرانژیک ذباب را در شهرستان باب المندب در استان تعز به دست گرفته‌اند.

این منطقه روز یکشنبه (25 بهمن) در پی درگیری‌های شدید میان نیروهای ارتش و انصاراللهِ یمن با طرفداران هادی آزاد شد.

براساس گزارش‌ها در این درگیری‌‎ها بیش از 25 تن از مزدوران عربستان سعودی کشته و 30 نفر دیگر زخمی شدند.

به گفتۀ یکی از افسران مزدور، نبود تجهیزات جنگی کافی و عدم امداد رسانی از سوی نیروهای ائتلاف عربستان، موجب شکست در ذباب شد.

در حالی که مزدوران طرفدار هادی از عدم حمایت هوایی عربستان شکایت دارند، رسانه‌های سعودی خبر از پیشروی ائتلاف در نقاط یمن می‌دهند.  

در همین حال پایگاه خبری یمن پرس از دیدار منصور هادی که مورد حمایت عربستان است و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در آنکارا خبر داد.

روابط عربستان و ترکیه در ماه‌های اخیر به شکل قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافته است. ارتش ترکیه از روز دوشنبه (26 بهمن) رزمایش پنج‌‎روزۀ خود را با حضور جنگنده‌های عربستان سعودی در قونیه آغاز کرده است.

منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: حملات   جنگنده‌های   عربستان   به   یمن   17   کشته   به   جا   گذاشت   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.