روسیه: حملات ترکیه به سوریه «بی‌قانونی مطلق» است

روسیه: حملات ترکیه به سوریه «بی‌قانونی مطلق» است shia muslim                   
سخنگوی وزارت امور خارجۀ روسیه می‌گوید حملات توپخانه‌ای ترکیه به شمال سوریه «بی‌قانونی مطلق» است.

به گزارش مصاف، سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه نوشت: «آن‌چه در حال حاضر در مرز ترکیه و سوریه در حال رخ دادن است، بی‌قانونی مطلق محسوب می‌شود.»

زاخارووا افزود: «ترکیه مناطق مسکونی را در آن سوی مرز هدف حملات توپخانه‌ای قرار می‌دهد و پول، افراد و تدارکات (به سوریه) منتقل می‌کند.»

دمشق، بارها ترکیه را به حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها و تسهیل ورود و خروج تکفیری‌ها از خاک سوریه متهم کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل نیز روز سه‌شنبه (27 بهمن) دربارۀ حملات توپخانه‌ای ترکیه به نیروهای کرد یگان‌های مدافع خلق در سوریه ابراز نگرانی کرد و از ترکیه خواست به قوانین بین‌المللی پایبند باشد.

رافائل رامیرز، نماینده ونزوئلا در سازمان ملل و رئیس شورای امنیت اعلام کرد این جلسه پس از شکایت سوریه و به خواست روسیه برگزار شد.

وزارت امور خارجۀ سوریه روز یکشنبه (25 بهمن) با ارسال نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت اعلام کرد یکصد نیروی ترک و مزدوران این کشور با 12 خودروی نظامی مجهز به دوشکا و مسلسل 14.5 میلیمتری از گذرگاه مرزی باب السلامه وارد خاک سوریه شدند.

ارتش ترکیه سه‌شنبه نیز برای چهارمین روز متوالی یگان‌های مدافع خلق را، که مدعی است تحت حمایت مسکو هستند، هدف حملات توپخانه‌ای قرار داد.

آنکارا بیم آن را دارد که یگان‌های مدافع خلق در پی به دست گرفتن کنترل 100 کیلومتر منطقۀ مرزی سوریه با ترکیه باشند.

هم زمان با پیشروی‌های نیروهای کرد و ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در نزدیکی ترکیه، دولت آنکارا دربارۀ نزدیک شدن کردها به شهر اعزاز در نزدیکی تل رفعت هشدار داد.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد نیروهای مسلح کرد در صورت نزدیک شدن به شهر اعزاز با «واکنش شدید» آنکارا مواجه خواهند شد.

ترکیه در چند روز گذشته مواضع حزب اتحاد دموکراتیک و هم‌پیمان آن یعنی یگان‌های مدافع خلق (YPG) را در شمال سوریه هدف قرار داده و مدعی شده این حملات تلافی‌جویانه بوده‌اند.

در مقابل بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه (26 بهمن) ترکیه و عربستان سعودی را مهم‌ترین حامیان گروه‌های تروریستی تکفیری در سوریه دانست و افزود این دو کشور در دو سال اخیر بارها تلاش داشتند به صورت نظامی وارد خاک سوریه شوند.

منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: روسیه      حملات   ترکیه   به   سوریه   «بی‌قانونی   مطلق»   است   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.