جذابیت اسلام برای انگلیسی ها/ نگاهی به تجارب هزاران تازه مسلمان

جذابیت اسلام برای انگلیسی ها/ نگاهی به تجارب هزاران تازه مسلمان shia muslim                   
هر ساله شمار زیادی از مردم انگلیس به دین مبین اسلام مشرف می‌شوند.

به گزارش مصاف، نشریه اکونومیست در گزارشی نوشت: هر ساله هزاران انگلیسی به دین اسلام تشرف می یابند. بر اساس برآورد اینکه چه تعداد در سال 2011 مسلمان شده اند، یک بررسی نشان داد که شمار آنها از 100 هزار نفر فراتر رفته و حدود پنج هزار نفر از سال قبل تصمیم به این اقدام گرفته اند. شمار زنانی که به اسلام گرویده بودند از مردان بیشتر بود. مردم دیدگاه مذهبی شان هر چه که باشد، در خصوص سفرهای معنوی غیرمعمول کنجکاو هستند؛ به گونه ای که در سال 2013 زمانی که دانشگاه کمبریج برنامه ی در مورد زنان انگلیسی که به اسلام تمایل پیدا کرده بودند، تهیه کرد این برنامه بیش از 150 هزار بار دانلود شد.

به دو دلیل گرایش به اسلام ممکن است توجه عموم را به خود جلب کند: یکی اینکه فردی که به اسلام گرویده ممکن است شخص معروفی مانند خواهر زن «تونی بلر» نخست وزیر سابق انگلیس باشد و یا اینکه ممکن است به دلیل خشونت های افراطی توجه پلیس را به خود جلب کرده باشد. اما اکثر موارد گرایش به اسلام هیچ یک از اینها نیست و آنها چنین گرایشی را در سن بلوغ که انسان در معرض تمامی تجارب فرهنگی در سفر و یا زندگی اجتماعی قرار می گیرند، به دین اسلام بدست آورده اند و نتیجه کار شگفت انگیز بوده است.

این ماه مرکز مطالعات اسلامی در دانشگاه کمبریج بخش دوم پروژه خود را گزارش داد: تجارب 18 ماهه 50 مردی که به دین اسلام تشرف پیدا کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. گرچه این تحقیق بیش از آنکه آماری باشد، حکایتی بود، تصویر واضحی ارائه کرد که چرا انگلیسی ها دین اسلام را انتخاب می کنند و پس از آن چه اتفاقی برای آنها رخ می دهد.

در میان جوانان این ایده مطرح شد که آنها در مواجهه با تعداد بسیار متنوعی از ایدئولوژی ها و فرهنگ ها مشاهده کردند که اسلام می تواند یک احساس قوی به آنها بدهد. افراد مسن تر اغلب اعلام کردند که علاقه آنها به دین اسلام به واسطه یک خوش شانسی شاید در تعطیلات، با برخی از جنبه های فرهنگ اسلامی: از معماری گرفته تا خوشنویسی و ندای یک موذن برای ادای نماز رخ داده است. یک کارمند دولتی که تنها فردی در روستای «ساسکس» است که حجاب بر سر دارد، گفت که او در طول سفر به خاورمیانه تحت تاثیر آرامش و ثبات ملت این منطقه در دشواری های موجود در این کشورها قرار گرفته است.

در پایان تمامی این روایات باید بگوییم گرایش به دین اسلام یک حرکت خود آگاه در یک جهت کاملا نو است: پذیرش قوانینی جدید در رابطه با رژیم غذایی، پوشش، و رفتار اجتماعی است. شاید همین سخت گیری ها باشد که اسلام را برای شماری از مردم انگلیس جذاب کرده است.

منبع: شبستان

کلید واژه های مطلب: جذابیت   اسلام   برای   انگلیسی   ها      نگاهی   به   تجارب   هزاران   تازه   مسلمان   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.