دکترینی که بوی ظهور می‎دهد

دکترینی که بوی ظهور می‎دهد shia muslim                   
به اذعان فوکویاما دکترین ولایت فقیه، نشان‎دهنده قدرت اسلام قبل از ظهور است.

 

یکی از مفاهیم مهم و بحث‎برانگیزی که در حال حاضر مورد توجه محافل علمی مخصوصا کرسی‎های نظریه پردازی در زمینه  علوم انسانی و آینده‎پژوهشی قرار گرفته‎است، بحثی با عنوان قرار گرفتن زمان کنونی در پیچ تاریخی تاثیرگذار و مهم می‎باشد؛ در این مقاله در نظر داریم به‎منظور درک بهتر این مفهوم و مباحث متعلق به آن به  تحلیل تاریخ از دو نوع دیدگاه غربی و  اسلامی مبتنی بر قرآن بپردازیم:
غرب در تحلیل خود  تاریخ را به  سه دوره تقسیم می‎کند:
1-    دوره کودکی یا جهالت که به آن دوره دین و خدا لقب داده‎اند؛ به ادعای اندیشمندان کودکان یا همان انسان‎ها در این دوره پاسخ سوالات خویش را از خدا می‎گیرند.
2-    دوره جوانی یا چرایی که این مرحله، مرحله  به فلسفه است انسان در ان دوران به دنبال چرایی و علت موضوعات می‎گردد و تا حدودی از عقل خود کمک می‎گیرد.
3-    دوره نبوغ و پختگی که نه خدا و نه فلسفه جوابگوی سوالات انسان نمی‎باشند بلکه انسان جواب مسائل خود را در علم تجربی می‎جویند و اصالت با تجربه است؛ این دوره به دوره چگونگی شهرت یافته‎است.
آیت الله شیخ عبدالکریم فرحانی معاون آموزش وامور حوزه‎های علمیه سراسرکشور در مورد تاریخ از منظر قرآن معتقد است قرآن نیز تاریخ را به سه دوره تقسیم می‎کند:
1-    بشر جاهلی که به دوره اساطیری معروف است؛ در این دوران پیامبرانی مبعوث شدند که جهل بشر را از بین ببرند و با توجه به میزان درک انسان‎ها ، به معجزات گوناگون دست بزنند.
2-    دومین دوره، دوره ختم نبوت می‎باشد که قرآن آن را دوره علم می‎نامد که با آیه «اقراباسم ربک الذی خلق» آغاز می‎شود و به شهادت پیامبر و ختم وحی، پایان می‎پذیرد.
3-    اما دوره سوم تاریخ در قرآن به چه زمانی مربوط می‎شود؟
به نظر ایشان این دوره هنوز فرانرسیده است و به زمانی اختصاص دارد که خداوند انسان ایمان و عمل صالح را وعده داده است.
بنابراین دوره سوم تاریخ از منظر قرآن را باید  دوران دین نامید آن هم دین‎مداری بر مبنای ولایت معصوم؛ بدین معنا که خداوند برای این دوران قیدی مهم را در نظر می‎گیرد آن قید ولایت‎پذیری است.
تحلیل‎گران علوم دینی معتقدند پیروزی انقلاب اسلامی با محوریت «دکترین ولایت » نشان داد که دوران سوم تاریخ از منظر قرآن به تدریج در حال تحقق است؛ شهید مطهری در همین راستا در پاسخ به فلاسفه غربی بیان می کند:
«شما می گویید دوره دین تمام شده است و قرآن می‎گوید دوره دین در حال آمدن است»
باید گفت چند دهه قبل  دنیا شاهد پیروزی یک تئوری غیر مادی به نام ولایت فقیه بود که بزرگ‎ترین حرکت اجتماعی قرن بلکه تاریخ  را به ثمر نشاند و  انتشار این تئوری و چارچوب‎های عملی آن به کشورهای دیگر که امروزه به مفهوم صدور انقلاب شهرت یافته‎است، نوید پیروزی و موفقیت این دکترین در سطح جهانی را داد.
نکته لازم به ذکر این است که همه‎گیر شدن تب آخرالزمان و رویدادهای مرتبط با آن در میان تمامی اقوام و مذاهب در زمان کنونی گویای این ماجرا است که بشر امروز خواسته یا ناخواسته خود را برای تحولی بزرگ آماده می‎کند و آن ظهور موعودی است که تمام ادیان به آن وعده داده‎اند.
 برای تکمیل قطعات پازلمان سخنان فوکویاما تئوری پرداز «پایان تاریخ» و تحلیلگر ارشد آمریکا مورد بررسی قرار داده‎ایم :
وی می‎نویسد وجود نهادهایی چون ولایت فقیه و شورای نگهبان از موانع اصل تبدیل ایران به نظام سکولار می باشد(1)
ایشان در کتاب پایان تاریخ می‎نویسد بین کلیه مذاهب اسلامی، شیعه تنها مذهبی است که نگاهش به ولایت ، فقهی است؛ یعنی فقیه می‎تواند بر تمام شئون فردی و اجتماعی افراد ولایت داشته باشد و این نگاه، «برتر از نظریه نخبگان» افلاطون است.
فوکویاما قدرت آموزه‎های شیعی را در ولایت‎پذیری آن دانسته و شیعیان را افرادی امیدوار می‎داند و معتقد است که انسان امیدوار را نمی‎توان تسخیر کرد. وی اقرار می‎کند که شیعه پرنده‎ای است که زره‎ای به نام ولایت‎پذیری بر تن دارد که آن را شکست‎ناپذیر کرده است همچنین جالب است بدانید که وی با دلیل و مدرک ثابت می‎کند که برنده جنگ آخرالزمان شیعیان می‎باشند.(2)
فوکویاما برای از بین بردن اصل ولایت فقیه مهندسی معکوس را پیشنهاد می‎دهد و معتقد است اول باید به مصداق ولایت فقیه ضربه زد و آن فرد را ناکارآمد نشان داد و پس از آن با مقابله با اصل ولایت‎فقیه پرداخت. بنابراین به اذعان فوکویاما دکترین ولایت فقیه، نشان‎دهنده قدرت اسلام قبل از ظهور است.
در نهایت باید گفت این نوید به‎گوش می‎رسد که پیشگویی‎های قرآن در هر حال تحقق است و مردم جهان شاهد به منصه ظهور رسیدن قدرت حکومت اسلامی خواهندبود و جهان در حال پذیرش نورخورشیدی است که طلوع آن را به انتظار نشسته است و می‎توان اصلی‎ترین دلیل اثبات لزوم ولایت فقیه را همین دانست که مسلمانان مخصوصا شیعیان را آموزش می‎دهد که در عصر غیبت تنها از یک عالم دینی که حکومت را نیز مدیریت می‎کند تبعیت کنند و از فرمان او تخطی نورزند تا تربیت و آماده شوند که در زمان ظهور نیز پذیرنده ولایت امامی الهی باشند که اسلام را به اتم و اکمل در تمام شئون فردی، اجتماعی و سیاسی انسان‎ها اجراء می‎کند که اگر تربیت نشوند چه‎بسا به مقابله  با امام معصوم برخیزند و در زمره دشمنان ایشان قرار گیرند.

 

 

فهرست منابع:

1-    روزنامه وال استریت. گزارش خبرگزاری فارس/ 5 مرداد 1388
2-    مقاله تاریخ در پایان تاریخ نوشته فوکویاما ترجمه ابراهیم اسکافی قابل دسترس در :
httP://world.iran-emrooz.net/index.PhP?/world/more/12519

کلید واژه های مطلب: دکترینی   که   بوی   ظهور   می‎دهد   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.