آمادگی جمهوری آذربایجان برای توسل به گزینه نظامی علیه ارمنستان

آمادگی جمهوری آذربایجان برای توسل به گزینه نظامی علیه ارمنستان shia muslim                   
جمهوری آذربایجان می‌گوید برای حل مناقشه قره باغ در صورت لزوم از گزینه نظامی علیه ارمنستان استفاده می‌کند.

به گزارش مصاف، پولاد بلبل‌اوغلو، سفیر جمهوری آذربایجان در روسیه گفت باکو برای حل مناقشه قره باغ آماده است روش دیپلماتیک را به راه حل نظامی تغییر دهد.

بلبل اوغلو افزود: «تلاش‌ها در جهت حل مسالمت آمیز این مناقشه (قره باغ) ۲۲ سال در جریان بوده است. چقدر دیگر طول خواهد کشید؟ ما برای یک راه حل مسالمت آمیز برای این مساله آماده هستیم اما اگر مساله به طور مسالمت آمیز حل نشود از طریق نظامی آن را حل خواهیم کرد.» سفیر جمهوری آذربایجان در روسیه همچنین ارمنستان را به اشغال «۲۱ درصد از سرزمین‌های آذربایجان» متهم کرد.

از سوی دیگر، سرژ سرکیسیان، رییس جمهور ارمنستان تاکید کرده است برای اطمینان از امنیت قره باغ کوهستانی هر کاری لازم باشد انجام خواهد داد.

وی گفته است: «ما حقی قانونی داریم زیرا یکی از طرف‌های توافق آتش بس امضا شده در سال ۱۹۹۴ هستیم.»

بامداد شنبه در پی تشدید درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ، دست‌کم ۳۰ سرباز ارمنی و آذربایجانی کشته شدند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه اما در این مناقشه طرف باکو را گرفته و در گفتگوی تلفنی با الهام علی اف، همتای آذری خود از کشته شدن سربازان جمهوری آذربایجان در مرز قره باغ با وی ابراز همدردی کرده است.

دفتر ریاست جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رییس جمهور ترکیه حمایت و همبستگی خود را در رابطه به حوادث مرزی بین ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان بیان و تاکید کرده است که مردم ترکیه همیشه با مردم آذربایجان خواهند بود.»

به گزارش روزنامه آکشام چاپ ترکیه، اردوغان همچنین گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا را به انفعال در حل مناقشه قره باغ کوهستانی متهم کرده است.

رییس جمهور ترکیه گفته است: «اگر گروه مینسک در زمان مقتضی مسئله را حل کرده بود، شاهد وقایع کنونی نبودیم.»

عصمت ییلماز، وزیر دفاع ترکیه، روز یکشنبه با ذاکر حسن اف، همتای آذری خود تلفنی گفتگو کرد و گفت آنکارا در مناقشه قره باغ از باکو در مقابل ایروان حمایت می‌کند.

این در حالی است که ترکیه خود عضوی از گروه مینسک است. روسیه، امریکا و فرانسه رؤسای مشترک این گروه و کشورهای آلمان، ایتالیا، سوئد، فنلاند از دیگر اعضای آن هستند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد بیش از ۱۰۰ نظامی ارمنستان در این درگیری کشته و زخمی شده اند.

این وزارتخانه همچنین از کشته شدن ۱۲ نظامی آذری در این درگیری‌ها خبر داد و مدعی شد ارتش جمهوری آذربایجان در این درگیری «ارتفاعات استراتژیک و مناطقی را در قره باغ آزاد کرده است.»

ارمنستان نیز کشته شدن دستکم ۱۸ سرباز ارمنی را در درگیری با نیروهای جمهوری آذربایجان تایید کرده است.

به دنبال تشدید درگیری‌ها در قره باغ، جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیروهای نظامی بیشتری را به منطقه درگیری گسیل کردند.

قرار است گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا روز سه شنبه ۱۷ فروردین نشستی درباره افزایش تنش ها در قره باغ برگزار کند.

ایران و روسیه از تداوم درگیری‌ها در منطقه قره باغ ابراز نگرانی کرده اند.

منبع: پرس تی وی

کلید واژه های مطلب: آمادگی   جمهوری   آذربایجان   برای   توسل   به   گزینه   نظامی   علیه   ارمنستان   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.