عربستان بیشترین آسیب را به اسلام می‌زند

عربستان بیشترین آسیب را به اسلام می‌زند shia muslim                   
نیویورک تایمز در مقاله ای نوشت که عربستان سعودی مهمترین عامل آسیب زننده به اسلام در سراسر جهان است.

به گزارش مصاف، نیکولاس کریستوف،مقاله نویس آمریکایی در مقاله ای با عنوان «اوباما در عربستان سعودی،صادر کننده نفت و تعصب» عربستان را مسئول خدشه دار کردن چهره اسلام نزد افکار عمومی  در سراسر جهان دانست.

کریستوف مقاله خود را این گونه آغاز کرد: یک دانشجوی عراقی در یکی از پروازهای آمریکا برای شرکت در جلسه سخنرانی بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل حضور داشت اما متاسفانه عربی صحیت می کرد و به همین دلیل از این پرواز محروم شد؛این ششمین مورد گزارش شده از محروم شدن یک مسلمان از پرواز در آمریکا بود.

وی می افزاید:این اسلام هراسی همچنین در سیستم سیاسی نمود پیدا کرده است،به عنوان مثال دونالد ترامپ،نامزد جمهوری خواه انتخابات آمریکا خواستار ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا می شود و تد کروز،دیگر نامزد جمهوری خواه پیشنهاد گشت ویژه برای نظارت در مناطق مسلمان نشین را ارائه می دهد.

در ادامه مقاله آمده است:چنین رویکردهایی مغایر با ارزش های ماست و ما را به عنوان مهد ناشکیبایی معرفی می کند. اما برای آنهایی که این پیش داوری ها را محکوم می کنند مهم است که بدانند منشاء این افراط گرایی و ناشکیبایی عربستان سعودی است.

کریستوف می افزاید:نباید فراموش کنیم که عربستان نقش ویژه ای در ایجاد بی ثباتی و خدشه دار کردن چهره اسلام در سراسر جهان دارد.

به گفته این مقاله نویس آمریکایی،حقیقت این است که رهبران سعودی بسیار بیشتر از آنچه ترامپ و کروز می توانند انجام دهند به اسلام آسیب وارد می کنند و ما باید همانطور که تعصب های ترامپ را محکوم می کنیم در قبال عربستان هم چنین رویکردی را پیش بگیریم.

کریستوف این گونه ادامه می دهد که بهترین دلیل برای نگران بودن از عربستان سعودی این است که آل سعود ترویج کننده افراط گرایی،تنفر،تفرقه میان سنی و شیعه هستند که منجر به جنگ های داخلی کنونی در خاورمیانه شده است.

وی تاکید می کند که نام عربستان سعودی باید به «پادشاهی عقب افتادگی» تغییر کند.

بر اساس این مقاله،ممنوعیت زنان برای رانندگی،تعطیلی کلیساها و یا سرکوب کردن اقلیت شیعه در عربستان تنها چیزهایی نیستند که برای متهم کردن آل سعود در دست باشند؛آل سعود با تامین بودجه مدارس ویژه در کشورهای فقیر دیدگاه افراطی خود را در خصوص اسلام را ترویج می دهد.

به گفته کریستوف،از پاکستان گرفته تا مالی، هر روز مدارسی سر بر می آورند که عربستان آنها را تامین بودجه می کند و وظیفه اصلی آنها اشاعه افراط گرایی مذهبی است.

در مقاله نیوروک تایمز آمده است که بر اساس یکی از اسناد منتشر شده از طریق ویکی لیکس،مدرسه های مروج افراط گرایی در پاکستان به خانواده های فقیر شش هزار و 500 دلار پول می دهند تا فرزندان خود را برای گرفتن اموزش های افراطی به آنها تحویل دهند.

نیکولاس کریستوف در ادامه خاطر نشان می کند که اگر میخواهید بمب گذاری در بروکسل یا سن برناردینو را متوقف کنید ترویج نفرت و تعصب را از عربستان و دیگر کشورهای خلیجی ریشه کن کنید.

منبع: شبستان

کلید واژه های مطلب: عربستان   بیشترین   آسیب   را   به   اسلام   می‌زند   shia   muslim   

نظرات

فقط اعضای سایت قادر به استفاده از بخش نظرات هستند.